Kun sinä et tee mitä käsken

Mitä mieltä ihmisestä, joka uhkaa lopettaa yhteydenpidon kun toinen ei tee mitä hän käskee?
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kuka on käskeny ja ketä?

Äänestä
  • Vittu multa meneeeee aina kaikki ohiiiiiiiiiii. Vittu ooon niin saatanana tyhmääää ja rumaaaaaaa ja hidaaaaaas

    Äänestä

  • voivittuuuuuu kirjoitti:

    Vittu multa meneeeee aina kaikki ohiiiiiiiiiii. Vittu ooon niin saatanana tyhmääää ja rumaaaaaaa ja hidaaaaaas

    Hyvä jos sulle tuli tuosta parempi mieli.

    Äänestä

  • voivittuuuuuu kirjoitti:

    Vittu multa meneeeee aina kaikki ohiiiiiiiiiii. Vittu ooon niin saatanana tyhmääää ja rumaaaaaaa ja hidaaaaaas

    Oliskohan henkisesti rasittunut Ja hidas enemmän jotakin.

    Äänestä

Riippuu ihan kuule asiasta.

Äänestä

älä käskytä ketään, semmonen ei kuulu ihmissuhteisiin.

Äänestä

pelle

Äänestä

sillä on salainen suhde

Äänestä

Minua ainakaan ei kannata käskyttää millään tavalla. Minusta tulee silloin entistä itsepäisempi.

Äänestä
  • Ainakaan alistaminen taikka tuollainen tapa ei toimi.

    Äänestä

Narsistin käytöstä. Kokee olevansa jotenkin oikeutettu alistamaan ja pomottamaan muita ja tuo uhkailuhan on yritys manipuloida toinen alistumaan ja tottelemaan. Parempi vaan jos sellainen tyyppi lopettaa yhteydenpidon.

Narsistit ovat itsekeskeisiä mulkkuja, jotka käyttävät muita kylmästi ja häikäilemättömästi hyväkseen ajaakseen omia etujaan. Jos he onnistuvat saamaan jonkun palvelemaan heidän etujaan niinkin läheisessä suhteessa kuin parisuhteessa, niin heille on ominaista pyrkimys manipuloida kumppaninsa asteittain entistä tiukemmin heidän hallintaansa, kohti orjan asemaa. Ei siis heti alkuunsa, vaan tosiaan asteittain, salakavalasti pikkuhiljaa, koska siten onnistumisen mahdollisuudetkin ovat paremmat.

Äänestä
  • No voihan olla muitakin syitä välirikolla uhkailuun.

    Esimerkiksi peliongelma, alkoholiongelma, väkivalta jne.

    Onko sinun mielestäsi sellainen henkilö narsisti, joka sanoo: "jos et lopeta hakkaamista, niin minä lähden"?

    Ja muuten, itseäni oikein oksettaa nykyään tuo narsisti-kortti, joka vedetään ihan joka kohtaan näissä palstakirjoituksissa. Tyylipuhtaita narsisteja ei ihan joka oksalla keiku, ei edes joka toisella. Ja tyylipuhtaista narsisteistakaan harvan persoonallisuus on pelkästään narsismilla selitettävissä.
    Sen sijaan nykypäivän ihmisillä on suurimmalla osalla voimakkaasti korostuneita narsistisia piirteitä persoonallisuudessaan. Varsinkin myös näillä narsismi-kortin heiluttelijoilla.

    Äänestä

Antaapa mennä sellaisen tyypin. Jos toista ihmistä ja hänen toiveitaan ei kykene huomioimaan ja elämässä tekemään kompromisseja, on parempi elellä yksin. Muuten sinua vain alistetaan toisen toiveiden mukaiseen elämään ja sellainen ei tule onnistumaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihanmielenkiinnosta kirjoitti:

Mitä mieltä ihmisestä, joka uhkaa lopettaa yhteydenpidon kun toinen ei tee mitä hän käskee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu