http://asunnot.oikotie.fi/myytavat-asunnot/8413311 Muutaisitko ennen eliittialueelle merenrantaan arvostettuun Helsingin Kulosaareen, vai puolta kalliimpaan taloon Vanajan rutakon rantaan? Helsingissä osataan näköjään edes joskus hinnoitella isot OK-talot oikein, mutta Hämeessä ei koskaan. Siksi ne makaavat välittäjien sivuilla, eikä ketään kiinnosta maksaa niistä puolta enemmän kuin niiden oikea arvo on.
Kauksaareen vai Kulosaareen?
Kiinteistöguru
2451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Mie en muuta mihkään mie oon Viipurist.
Kiinteistö"gurumme" osoitti jälleen tietämyksensä ja tituleeraa tuota Kulosaareen osaketta OK-taloksi. No se on sellaista kun luulee tietävänsä vaikka ei ymmärrä edes perusasioita. Mä en maksaisi osakkeesta tuollaista hintaa, eli jos valita pitäisi niin menisin tinkimään Kauksaarta kohtuullisempaan hintaan.
Älähän mussuta, sillä ok- talosta on kyse, vai luuletko kerros- tai rivitaloksi? Ok. talo voi myös As Oy muotoinen.Älä opeta koiraa uimaan.
Hyvä, että pidän maallikot matalina.
Talon myyjä on sen verran suureellinen, että hintapyyntökin on laitettu sen mukaiseksi. Sama koskee Vihman taloa.
"Kiinteistögurullamme" on lukutaitokin ymmärryksen lisäksi hukassa:
"Tarjolla kaksi erikokoista asuntoa yhtiöstä, jolla on oma uimaranta, rantasauna ja venelaituri, sekä upea, vehreä piha-alue." Laitan tähän sulle tuon sanan "kaksi" vielä numeroilla jotta varmasti ymmärrät: 2
Mun puolesta voit kutsua tuota vaikka leikkimökiksi, mutta OK-talo se ei ole. Jos et tiedä mitä termi OK-talo tarkoittaa niin kannattaa kysyä joltain.
Ostahan tolvana silmälasit, ellet eroita Ok- taloa kerros- tai muusta talosta. Ok- talossa vo olla vaikka neljä eri asuntoa ja kaikilla niillä on silloin omat osakekirjat, jotka oikeuttavat hallitsemaan tiloja yhtiön omistamassa OK talossa. Menikö jakeluun, vai kysytkö apua jostain?
Onhan tossa jokunen kiva soppi sisustamista odottamassa. Remonttiin menee koko höskä. Voihan mahoton. : )
"Guru" onkin tyhmempi kuin luulin. Jos et osaa lukea tuota niin voin tarvittaessa tavuttaa sen sulle.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Omakotitalo
Älä selitele vaan osta rillit. Jos luulet ok taloksi alunperin rakennettua taloa muuksi, niin ei voi kuin ihmetellä. On aivan sama miten taloa kaavassa nimitetään, sillä Ok- talo ei kerros- tai muuksi taloksi ulkonäöltään, tai muutenkaan muutu. As. Oy muotoisena Ok- talossa pitääkin olla enemmän kuin yksi asunto. Vaikeaa vai?
Opettelepa Guru (hehhe, naurattaa aina vitusti kun kirjoitan ton) ensin perusasiat. Kyseessä on siis paritalo. Pa-ri-ta-lo.
Ero omakotitaloon on aika selkeä. Esim. piha-alueet tuo mainittu ranta ja oikeastaan koko talo ei ole sinun hallinnassasi, vaan omistat osuuden siitä. Seinänaapurisi omistaa toisen osuuden. Et voi siis yksin päättää mistään taloyhtiön päätäntävaltaan liittyvästä asiasta itse. Sitten kun naapuriksi osuu samanlainen kyrpä kuin sinä, niin sepä vasta mukavaa. Ihmiset haluavat usein välttää nuo edellämainitut tilanteet hankkimalla OMAkotitalon. Siinä se pieni ero arvon guru (taas alko naurattaan ihan helvetisti). Guru...
Tiesitkö muuten että tuollaisia "lisänimiä" antaa toiset henkilöt sellaisille ihmisille jotka oikeasti tietävät jostain jotain? Vähän yksinkertaisemmat antaa sellaisia itselleen.
Ostahan rillit kuten sanoin. Ok. taloa, eli itse rakennusta et saa väännettyä miksikään muuksi vaikka mitä täällä tyhmyyttäsi vänkäisit. Taloa ei alunperin edes ole rakennettu paritaloksi vaan OK- taloksi. Otahan selvää, missä vaiheessa siitä tuli Oy muotoinen. Ellet osaa selvittää, niin oheistan kyllä maallikkoa.
Se seikka miksi ok- taloon on jälkikäteen papereita sumplittu ja muodostettu siitä Oy muotoinen ei muuta itse Ok- taloa miksikään muuksi talomuodoksi.
Älä sinä maallikko ala siis sössöttää, kun näössäkin on noinkin pahoin vikaa. Näytä vaikka äidillesi talon kuva ja väitä, ettei se ole ok- talo, niin olet äitisikin mielestä typerys. Naura vaan itseksesi pitempään, niin kohta valkotakkiset tulevat. Montako asuntoa olet itse ostanut ja myynyt. Kun pääset lähelle 200 niin höpiset varmaan vielä senkin jälkeen täällä, että Ok- talo rakennus ei olekaan Ok- talorakennus vaan ehkä rivi- pari tai kerrostalo.
Kyseessä on "1910 rakennettu merenrantavilla" eli alunperin originaali omakotilalorakennus omine rantatontteineen. Se, että talon sisätiloja ja pihaa on jälkikäteen pilkottu pienempiin osiin luultavasti myynnin helpottamisesi ja se seikka, että rakennnus on nykyään As Oy muotoinen kaupparekisterissä ei muuta itse talon imagoa omakotitalona miksikään. Guru puhuu siis aidasta ja sinä aidanseipäistä.
Väännä se vielä rautalangasta tuolle itsekseen naurajalle, ellei reppana jo ole hourulassa, eikä pääse lukemaan.
Kiinteistöguru on vanha tunnettu hömppänä joka myi majoja 50-l. Ei tiedä alasta mittään.
Koska aiot perustaa selvänäköyrityksen ja huijjaat ihmisiä näillä "faktatiedoillasi"?
Tiedän kääkkähomeron ja voisi käyttää nimmaria kiinteistöhölmö. Se huijjjjjaa.
Kauksaaren talokin on osakeyhtiö. Siinä on vielä kolme asuntoa. Se taitaa olla sitten kerrostalomuotoinen omakotitalo. Lähtikö sen myyjän akka muuten käveleen?
Taitaa olla hölmö. Akka lähti juokseen. Osta rillit tai vakoinen keppi.
Se on hintti. piti Amerikassakin homokaverinsa kanssa hotellia. Gordon Ramsaykin kävi haukkumassa, kun mitään ei mennyt kaupaksi.
Kaveri on noussut Aulankon rutagosta.
Ai ne asuntoautossa-asujat?? Brändö villastad on paljon kivempi paikka asua.
Rillikaupalla se Kauksaaren talokin on rakennettu. Sen myyjä on ja omistaja on nimittäin optikko. Ilmankos rillit maksaa täällä maltaita.
Muurariveli ja napinpainaja-vaimonsa??