tuliliskothan eivät ääntele?? Kuitenkin olen nyt parina iltana valojen sammuttamisen jälkeen alkanut kuuntelemaan "plop" ääntä joka selvästikkin tulee terraariosta. Se toistuu n:10-20 sekunnin välein ja kestää ehkä minutin tai pari...kun laitan huoneeseen valot,ääni lakkaa. Tuliliskot ovat silloi olleet maa-alueella. Ääni ei siis voi syntyä niiden haukatessa happea....voivatko ne saada äänen aikaiseksi esim:aukaisemalla suutaa ? (haukottelevat) vai kuulenko vain omiani.....=)
ääntelyä?
4
362
Vastaukset
- Zuuls
Itsekkin tämän ns. plop äänen kuulleena veikkaisin vettä äänen tekijäksi..
Haukottelusta ei ainakaan mitään ääntä synny ja itse "kurnutus" on ainakin niin hiljaista, että sitä ei kuule tai sitten siitä ei ääntä tule ollenkaan..
Vaikea sanoa mistä se tulee..Itse epäilen vettä, koska eniten kuulostaa jotenkin vedenaiheuttamalta ääneltä, mutta varmuudella en osaa sanoa. :)- tanja
hyvä etten ole ainoa joka kuulee ääniä...=) Ihmettelen vain kuinka seisova vesi voi pitää ääntä..(pumppu oli myös pois päältä).
- Erika
tanja kirjoitti:
hyvä etten ole ainoa joka kuulee ääniä...=) Ihmettelen vain kuinka seisova vesi voi pitää ääntä..(pumppu oli myös pois päältä).
Siis pumppu vai suodatin? Suodantinhan ainakin pitää olla päällä koko ajan eikä sitä saa sammuttaa esim. yöksi..
- tanja
Erika kirjoitti:
Siis pumppu vai suodatin? Suodantinhan ainakin pitää olla päällä koko ajan eikä sitä saa sammuttaa esim. yöksi..
Kyllä mä olen sammuttanut yöksi...Periaatteessahan tulari ei välttämättä edes tarvitse suodatinta...Noh...mä olen keksinyt teorian tohon ääntelyyn. Tularin tullessa lasin tykö (vedessä) se aukoo suutaan (en tiedä onko se kurnuttamista) Sellanen pieni huomaamaton nopea avaus josta maan pinnalla voisi juuri tulla tuollainen naksahtava "plop" -ääni. (me usein "keskustellaan " tulareiden kanssa sillai ja ainakin ne katselee uteliaasti kun koetan matkia sitä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 664500
- 1053505
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373208Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262628- 472523
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52139- 222014
- 1971913
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3951552Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91418