ääntelyä?

tanja

tuliliskothan eivät ääntele?? Kuitenkin olen nyt parina iltana valojen sammuttamisen jälkeen alkanut kuuntelemaan "plop" ääntä joka selvästikkin tulee terraariosta. Se toistuu n:10-20 sekunnin välein ja kestää ehkä minutin tai pari...kun laitan huoneeseen valot,ääni lakkaa. Tuliliskot ovat silloi olleet maa-alueella. Ääni ei siis voi syntyä niiden haukatessa happea....voivatko ne saada äänen aikaiseksi esim:aukaisemalla suutaa ? (haukottelevat) vai kuulenko vain omiani.....=)

4

359

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zuuls

      Itsekkin tämän ns. plop äänen kuulleena veikkaisin vettä äänen tekijäksi..

      Haukottelusta ei ainakaan mitään ääntä synny ja itse "kurnutus" on ainakin niin hiljaista, että sitä ei kuule tai sitten siitä ei ääntä tule ollenkaan..

      Vaikea sanoa mistä se tulee..Itse epäilen vettä, koska eniten kuulostaa jotenkin vedenaiheuttamalta ääneltä, mutta varmuudella en osaa sanoa. :)

      • tanja

        hyvä etten ole ainoa joka kuulee ääniä...=) Ihmettelen vain kuinka seisova vesi voi pitää ääntä..(pumppu oli myös pois päältä).


      • Erika
        tanja kirjoitti:

        hyvä etten ole ainoa joka kuulee ääniä...=) Ihmettelen vain kuinka seisova vesi voi pitää ääntä..(pumppu oli myös pois päältä).

        Siis pumppu vai suodatin? Suodantinhan ainakin pitää olla päällä koko ajan eikä sitä saa sammuttaa esim. yöksi..


      • tanja
        Erika kirjoitti:

        Siis pumppu vai suodatin? Suodantinhan ainakin pitää olla päällä koko ajan eikä sitä saa sammuttaa esim. yöksi..

        Kyllä mä olen sammuttanut yöksi...Periaatteessahan tulari ei välttämättä edes tarvitse suodatinta...Noh...mä olen keksinyt teorian tohon ääntelyyn. Tularin tullessa lasin tykö (vedessä) se aukoo suutaan (en tiedä onko se kurnuttamista) Sellanen pieni huomaamaton nopea avaus josta maan pinnalla voisi juuri tulla tuollainen naksahtava "plop" -ääni. (me usein "keskustellaan " tulareiden kanssa sillai ja ainakin ne katselee uteliaasti kun koetan matkia sitä)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      128
      6397
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      575
      2308
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      46
      1570
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1331
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      88
      1186
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1045
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      66
      1038
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1012
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      968
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      956
    Aihe