Murehdin ja mietin asioita liikaa itsekseni

Murehtija

Ja tätä tapahtuu pääsääntöisesti vain töissä, mutta vaivaa toisinaan myös vapaa-ajalla.

Tuntuu kuin päässäni pyörii usein työpäivän aikana sata asiaa yhtäaikaa. Mieliala saattaa vaihtua ajatusten mukaan monta kertaa päivässä. Esim. Aamulla olen iloinen ja sosiaalinen, mutta yhtäkkiä voinkin tulla alakuloiseksi, ahdistuneeksi ja melkein vältän työkavereiden kohtaamista, joka onkin aika haastavaa. Mutta sekin voi mennä hetkessä ohi riippuen miten työkaverit "kohtelevat" minua.

Melkein kokoajan on huoli siitä mitä muut minusta ajattelevat vaikka tiedän että sillä ei ole paskaakaan merkitystä ja olen yrittänytkin joka aamu asennoitua niin että en murehdi. Aamun se kestää mutta päivän mittaan unohtuu. Työpäivä tuottaa aina tiettyä jännitystä ja asia jota oikeastaan eniten murehdin ja pelkään on se miten jokapäiväiset työkaverit reagoivat siihen kun kasvoni punastuu aivan totaalisen punaiseksi ja erottuisin joukosta. Katsoisivatko pitkään tai vääntäisivätkö heti jotain vitsiä.

Näin henkilökohtaisesti mulle itselleni se punastumisen tunne tuottaa suurta kärsimystä ja häpeää ja ottaisin siinä tilanteessa minuun kohdistuneen huumorin suorana vittuiluna ja pilkkana. Ja syy miksi naama punastuu on se kun työskentelen viileässä, mutta itsellä sitä punastelua esiintyy ylivoimaisesti herkimmin ja voimakkaimmin.

Olen ollut töissä jo vuoden eikä kukaan ole vieläkään päässyt huomaamaan punaistumistani koska välttelen sitä viimeiseen asti. Nyt vuoden jälkeen jos huomaavat ensimmäistä kertaa punastumiseni niin olisivat varmaan ihmeissään ellei jopa huolissaan.... :/ Olen jo valmiiksi miettinyt mitä sanoa jos näyttäisin kaikille että punastun päivittäin näin mutta en varmasti muuta voisi sanoa kuin että en voi tälle mitään.

Huoleni ja murheeni kuulostavat aivan mitättömiltä mutta luulen että olen vielä niin nuori ja epävarma että olen tehnyt kärpäsestä härkäsen.

1

93

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhapelko

      On totta että ongelmasi ovat mitättömiä, mutta sinulle ne ovat vuoren korkuisia. Ihminen voi punastua monesta syystä ja niin voit sinä ja työkaverisi. Ajan ja vuosien myötä saa itsevarmuutta ja alat vain unohtaa tuollaiset murheet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4343
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      23
      2795
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2738
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2474
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2469
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      634
      2035
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1856
    Aihe