Murehdin ja mietin asioita liikaa itsekseni

Murehtija

Ja tätä tapahtuu pääsääntöisesti vain töissä, mutta vaivaa toisinaan myös vapaa-ajalla.

Tuntuu kuin päässäni pyörii usein työpäivän aikana sata asiaa yhtäaikaa. Mieliala saattaa vaihtua ajatusten mukaan monta kertaa päivässä. Esim. Aamulla olen iloinen ja sosiaalinen, mutta yhtäkkiä voinkin tulla alakuloiseksi, ahdistuneeksi ja melkein vältän työkavereiden kohtaamista, joka onkin aika haastavaa. Mutta sekin voi mennä hetkessä ohi riippuen miten työkaverit "kohtelevat" minua.

Melkein kokoajan on huoli siitä mitä muut minusta ajattelevat vaikka tiedän että sillä ei ole paskaakaan merkitystä ja olen yrittänytkin joka aamu asennoitua niin että en murehdi. Aamun se kestää mutta päivän mittaan unohtuu. Työpäivä tuottaa aina tiettyä jännitystä ja asia jota oikeastaan eniten murehdin ja pelkään on se miten jokapäiväiset työkaverit reagoivat siihen kun kasvoni punastuu aivan totaalisen punaiseksi ja erottuisin joukosta. Katsoisivatko pitkään tai vääntäisivätkö heti jotain vitsiä.

Näin henkilökohtaisesti mulle itselleni se punastumisen tunne tuottaa suurta kärsimystä ja häpeää ja ottaisin siinä tilanteessa minuun kohdistuneen huumorin suorana vittuiluna ja pilkkana. Ja syy miksi naama punastuu on se kun työskentelen viileässä, mutta itsellä sitä punastelua esiintyy ylivoimaisesti herkimmin ja voimakkaimmin.

Olen ollut töissä jo vuoden eikä kukaan ole vieläkään päässyt huomaamaan punaistumistani koska välttelen sitä viimeiseen asti. Nyt vuoden jälkeen jos huomaavat ensimmäistä kertaa punastumiseni niin olisivat varmaan ihmeissään ellei jopa huolissaan.... :/ Olen jo valmiiksi miettinyt mitä sanoa jos näyttäisin kaikille että punastun päivittäin näin mutta en varmasti muuta voisi sanoa kuin että en voi tälle mitään.

Huoleni ja murheeni kuulostavat aivan mitättömiltä mutta luulen että olen vielä niin nuori ja epävarma että olen tehnyt kärpäsestä härkäsen.

1

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhapelko

      On totta että ongelmasi ovat mitättömiä, mutta sinulle ne ovat vuoren korkuisia. Ihminen voi punastua monesta syystä ja niin voit sinä ja työkaverisi. Ajan ja vuosien myötä saa itsevarmuutta ja alat vain unohtaa tuollaiset murheet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      65
      6305
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      63
      5689
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      131
      4768
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      61
      3967
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3855
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      36
      3277
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      69
      3041
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      60
      2884
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      77
      2679
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      48
      1995
    Aihe