Mikä arvokas marja meillä on metsissä. Siis mustikka. Tuo sinertävä marja. Tutkittu marja. Sisältää arvokkaita vitamiineja; flavonoideja, antididioksidantteja. Jos nyt oikein kirjoitin, kuun niin lausutaan.
Mustikkapiirakka, mustikkasoppa ja mustikat rahkassa, viilissä, jugurtissa. On se minikäyttöinen marja. Nyt kerätkää mustikkaa pakastimet täyteen talven varalle, niin ei tarvitse talvella syödä banaaneja, appelsiineja, mandariineja ja muita ulkomaalaisia hedelmiä. Mustikasta saamme vitamiinit talvella, suoraa pakastimesta. Kotimaisia marjoja pitäisi suosia, eikä ulkolaisia hedelmiä.
Mustikkapiirakka, mustikkasoppa ja mustikat rahkassa, viilissä, jugurtissa. On se minikäyttöinen marja. Nyt kerätkää mustikkaa pakastimet täyteen talven varalle, niin ei tarvitse talvella syödä banaaneja, appelsiineja, mandariineja ja muita ulkomaalaisia hedelmiä. Mustikasta saamme vitamiinit talvella, suoraa pakastimesta. Kotimaisia marjoja pitäisi suosia, eikä ulkolaisia hedelmiä.
Vastaukset 16
Vanhimmat
rasisti
En ole rasiti, eikä vihapuhetta. Ota löysinrantein, älä jännitä.
Höllää pipoa että veri pääsee kiertämään aivoihin edes sen verran että ymmärrät vitsin sellaisen lukiessasi.
Mitäpä lötköranteilla tekisi
Minäpä tiedän, mitä lötköranteilla tekisi. Kävin katsomassa mustikkapaikan huomista varten, jos ei vettä sada, niin lötköranteet ja sormet saavat liikuntaa.
Voi kiesus, että oli metsä ihan sinisenä mustikkaa. Huh, huh...
Kerro tarkemmin missä?
Intiaanikylässä täällä missä minäaito juuttaan joutilas asun!
Jaa, että kertoisinko missä? No, en tietystikkään kerro. Hyvät marjapaikat ovat tarkoin varjeltu salaisuus. Outoa tietysti sikäli, että marjoja jää metsiin mätänemään 90%:a. On siihen syynsä? Eivät hyvät marjamaastot itsestään löydy. Siihen on käytettävä aikaa ja lukuisia kilometrejä metsissä. Ja metsiä ja korpitaipaleita riittää. Kaikkia metsätaipaleita ei ehdi millään katsastamaan.
Yhden vinkin voisin antaa. Mustikkaa kannattaa etsiä harvennetuilta metsistä, minne auringonvalo on sateisena kesänä edes vähäkään päässyt paistamaan. Nyt mustikkaa voi löytyä sieltä, korkeiltakin ja vaihtelevista maastoista, missä normaalikesinä on ollut liian kuivaa.
minä tiijän luonnonmerkistä jo piharappusilta suorittaessani aamukevennystä, että metässä on mustikoita?!
Nimittäin jos rastaat häviää pihapensaista niin täytyy niille jossain muualla olla parempaa!
Mutta minä en mäne mustikkaan!
Tänä vuonna mustikkaa löytyy joka paikasta metsiä. Ei tarvitse kuin tieltä hypätä ojan toiselle puolelle niin alkaa löytymään. Kovin läheltä tietä ei tietenkään kannata poimia... Mustikoilla ei ole vielä kiire, korpilakat alkaa olla vasta parhaimmillaan, niitä pitänee pomia pari sankkoa ennen muita marjoja.
eehä pyhäjärvi oo hillapitäjä, olha niitä joskus enne.
Hyvä että mustikkaa on metsissä, niin rastaat häipyvät pihalta, mansikkapenkeistä. Korpilakka, jota hillaksi sanotaan on herkullinen marja ja säilyttää makunsa pakastettunakin. Harmi vaan, että monia hyviä hillasoita on ojitettu metsätalouden käyttöön.
rasisti
Nuoriso marjankeruuseen hopi,hopi, pois notkumasta ratin ja penkin välistä,pos nuoriso myös juoksentelemasta tienvarsilta metsään ämpäri käteen ja mustikan poimintaan, siinä se kunto nousee ja superfoodia poskeen suoraan luonnosta, luulisi selän sen verran kestävän marjanpomintaa. Saavatko vanhustentaloissa asuvat asukkaat syödä tätä samaista superfoodia tuoreena ?
Niin miten nuoriso saataisiin mustikkaan, Nuoriso, miksei myös keski-ikäisetkin pitäisi saada ymmärtämään, miten terveellinen marja mustikka on. Kyllä mustikka korvaa sokeriset kokikset ja hampurilaiset.
Vanhempien pitää opettaa nuorisoa marjanpoimintaan. Ehkä se on liikaa vaadittu, kun nuorten keski-ikäiset vanhemmat tuskin itsekkään poimii mustikkaa. Ovatko edes koskaan metsässä edes käyneet?
Sitä en tiedä tarjoillaanko vanhuksille vanhustentaloissa mustikkapiirakkaa tai edes mustikkasoppaa. Moni vanhus kyllä muistaa mustikan
mustikka on niin pieni ettei nuorisoa saa mustikkaan. Mikä on metsä? Mäkin uus kerroshamppurialainen?