Minä oon sitä mieltä että Tampereen Lenin museon voisi jo lakkauttaa kun se kommunismikin meni perseelleen.
Tampereen Lenin museo
7
60
Vastaukset
- Siinäsitäolisi
Päinvastoin Lenin museoita pitäisi olla useampia.
- Revolutionist
Pitää muistaa, että Leninillä ja Tampereella on aina ollut oma erityis-suhteensa. Tarina kertoo, että Stalin ja Lenin tapasivat toisensa Tampereella. Ja, että Stalin suojeli aivan erityisellä tavalla Tampereen siviiliasukkaita jatkosodassa.
https://www.youtube.com/watch?v=B8b-tnqZbkk
https://www.youtube.com/watch?v=XJFE1nJghtM- kaarleneljästoista
Stalin ei suojellu ketään eikä mitään muuta kuin omaa persettään. Tapatti mm. 100000 suomalaista.
- Revolutionist
kaarleneljästoista kirjoitti:
Stalin ei suojellu ketään eikä mitään muuta kuin omaa persettään. Tapatti mm. 100000 suomalaista.
Stalin ei koskaan jatkosodan aikana antanut lupaa pommittaa työläisten ja proletariaatin asuttamaa Pispalaa. Ja tämän hän lupasi tamperelaisille. Siitä syystä pitkälti Tampere säästyi jatkosodan pommituksilta. Stalin näki asian yhteisenä fascismin vastaisena taisteluna.
- KansakunnanMuisti
Mielestäni kannattaa ehdottomasti säilyttää. Pysyyhän jonkinlainen muisto, mitä kommunismi on saanut aikaan ja tuhonnut 10 ellei jopa satojen miljoonien elämän. Historiaa ei pitäisi unohtaa.
- KiähKiähKiäh
Eipä taida Lenin-museo olla riippuvainen kaupungin rahahanoista ja se on yksi kiinnostavimmista paikoista Tampereella, mitä olen ulkomaalaisilta kuullut.
Paljon kiinnostavampi kuin joku yksittäinen torimummo seisomassa ylihintaisten tuotteiden kanssa keskellä ei-mitään, mitäänsanomatonta arkkitehtuuria edustava hotelli tai kesätapahtuma, jotka ovat usein pelkkä tekosyy paikallisille ryyppäämiseen.
Mitenpä sinä sen museon aikoisit lopettaa? Säätämällä siitä lain vai? Hehheh. Niin kauan kuin porvareita tuollaiset museot korpeavat, on niille tarvetta. - SuojeltavaOn
Lenin-museosta pitäisi tehdä suojeltu muinaismuisto. Ehkä sinne ei pitäisi päästää ollenkaan kävijöitä, jotta se säilyisi varmasti...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802831
- 1862444
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362165- 191483
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101274
- 131269
- 221241