Minulla on yritysidea, johon sisältyy aterioiden tarjoaminen asiakkaille vähän samaan tyyliin kuin bed and breakfast -majoituksessa. Kyseessä ei siis ole ravintola.
Olen yrittänyt etsiä tietoa, tarvitaanko tämäntyyppiseen toimintaan jotain lupia tai hygieniapassia tms.. Entä, jos palvelun järjestäjänä on yksityishenkilö, eikä yritys - vaikuttaako asiaan? Osaisiko joku auttaa?
Ruokatarjoilun luvat?
4
1697
Vastaukset
- eimeejakeluuun
Missä sä niitä aterioita tarjoilet? Kadulla vai porraskäytävässä.
Yritysidea perustuu johonkin täysin eri konseptiin. Jos B&B tarjoilee, ei ole mitään uutta. Vaatii viranomaisluvat majoitukseen ja ruokailuun.
Verot pitää maksaa vaikka olisi yksityishenkilönä yrittäjänä. Yksityishenkilönä toimiminen onnistuu vain avustustyönä, ilman että perii avustustyöstä rahallista vastinetta.- yritystä
Kuten sanoin alkuperäisessä viestissä, kyse on samantapaisesta jutusta kuin B&B, mutta hommaan sisältyy paljon muutakin. Ateriat eivät ole pääasia, ei myöskään majoitus - mutta ne kuuluvat juttuun. Tarkemmin en ala ideaani tässä kertoa, koska se on ihan oikeasti uusi juttu, jota en halua tässä paljastaa.
Jos lupia tarvitaan, ne hankitaan - haluaisin vain tietää, mitä lupia ja mistä. Verot luonnollisesti maksetaan, niistä en mielestäni kysynytkään mitään. Kysyin yksityishenkilönä toimimisesta sen takia, että olemme tähän asti harjoittaneet vuokraustoimintaa yksityishenkilöinä, ja mietimme, pitääkö tämän uuden jutun takia perustaa yritys, vai voiko jatkaa ilman yritystä, vaikka toiminta laajenisi. - pyrokratinenyhteiskunta
yritystä kirjoitti:
Kuten sanoin alkuperäisessä viestissä, kyse on samantapaisesta jutusta kuin B&B, mutta hommaan sisältyy paljon muutakin. Ateriat eivät ole pääasia, ei myöskään majoitus - mutta ne kuuluvat juttuun. Tarkemmin en ala ideaani tässä kertoa, koska se on ihan oikeasti uusi juttu, jota en halua tässä paljastaa.
Jos lupia tarvitaan, ne hankitaan - haluaisin vain tietää, mitä lupia ja mistä. Verot luonnollisesti maksetaan, niistä en mielestäni kysynytkään mitään. Kysyin yksityishenkilönä toimimisesta sen takia, että olemme tähän asti harjoittaneet vuokraustoimintaa yksityishenkilöinä, ja mietimme, pitääkö tämän uuden jutun takia perustaa yritys, vai voiko jatkaa ilman yritystä, vaikka toiminta laajenisi.Hygienia passi riittää jos ostat tuotteet joltain, kuka on ne tehnyt ne elintarvike tilassa. Itse et saa tehdä mitään muuta, kuin lämmittää valmiin pöperön.
Jo haluat itse valmistaa vaikka yksinkertaista murkinaa, pitää tila olla hyväksytty elintarviketilaksi ja esim normaali koti keittiö ei täytä vaatimuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 545278
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131741Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421604Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351216Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952