Detta är persufinland
HurBlevDetSå
51<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Man vågar ju inte ens skriva här på svenska mera.
Motståndsrörelsen har expanderat från Sverige till alla nordiska länder. Svenska motståndsrörelsen och den finska är starkt kopplade till varandra.
- Den finska sidan lyder helt under Klas Lund som leder Svenska motståndsrörelsen, säger Mikael Brunila.
Haha varför? Än är det ente fel på avtryckarfingret ! :D
Akta dig! Risken finns att persun tar reda på din ip-adress och kommer och slår dig på truten.
Sådana möjligheter finns.
Kyllä. Myös Ruotsissa, jossa siis ruotsi on suurimman osan äidinkieli, esiintyy väkivaltaa. Enemmän kuin Suomessa. Joten turha minun rakasta äidinkieltäni ainakaan siitä syyttää.
PS-puolue on tuominnut väkivallan ankarasti. Tuleepa väkivalta vasemmalta (enemmän kuin oikealta), oikealta, ISIS-terroristeilta tai mistä vaan.
Kysymys kuuluu: miksi kuvittelette, että juuri ruotsinkieliset olisi tällaisen ruotsalaistyyppisen väkivallan kohteena Suomessa, siis yhdessä maailman turvallisimmista maista? Tiedätte siis jo itsekin, että Suomen kielipolitiikka on eriarvoistavaa? HYVÄ.
Tässäpä esimerkkejä.
Olli Immonen (fb):
"Useat tahot ovat vaatineet minua irtisanoutumaan Suomen vastarintaliikkeestä. En tunne kyseistä järjestöä tai sen toimintaa sen vertaa, että voisin ottaa siihen asiantuntevasti kantaa. Väkivaltaa en hyväksy missään muodossa, ja tämän itsestäänselvyyden olen todennut jo hyvän aikaa sitten. Timo Soinin sanoin ”väkivaltaa pitää vastustaa aina ja joka tilanteessa. Oikealta, vasemmalta, keskeltä, ylhäältä tai alhaalta tulevaa.” Suojelupoliisi tulee selvittämään uhkauksia, joita minä ja lähipiirini olemme joutuneet vastaanottamaan viimeaikaisen tarkoituksellisesti kyhätyn mediakohun seurauksena. Mikäli tämän keinotekoisen kohun vuoksi minä tai läheiseni sattuisivat joutumaan väkivallan tai häirinnän uhriksi, on arvioitava valtamedian roolia ja menettelytapoja kyseisessä tapauksessa kansankiihottajana."
"Siis pitääkö oikeasti paikkansa, että tänään MTV3:n Kymmenen uutisissa joku professori olisi väittänyt meillä Suomessa istuvan hallituksessa puolueen, johon nämä Jyväskylän eiliset väkivaltaisuudet kytkeytyvät? Voi hyvää päivää sentään... Kävikö haastattelussa kenties ilmi, minkälaisista kytköksistä mahtaa olla kyse? Jos professori viittaa näillä "kytköksillä" Suomen Sisun ja verkkolehti Sarastuksen järjestämään Eugen Schaumanin muistotilaisuuteen, niin joudun toteamaan edelleen saman, minkä olen todennut jo monta kertaa aiemminkin: kyseinen muistotilaisuus oli kaikille halukkaille osallistujille avoin. Tilaisuuden kutsua jaettiin avoimesti ympäri nettimaailmaa, jolloin kutsun on voinut saada käsiinsä kuka tahansa. Emmehän me järjestäjinä voi rajoittaa kenenkään oikeutta osallistua kaikille avoimeksi mainostettuun tilaisuuteen sen vuoksi, että joku henkilö on poliittisesti jotain mieltä jostakin asiasta. Tuolloinhan me tilaisuuden järjestäjinä olisimme rikkoneet lakia. Nyt oikeasti järki käteen ja lopetetaan tällaisten epämääräisten salaliittojen kehittely. Perussuomalaisilla ei ole mitään kytköstä eilisiin Jyväskylän tapahtumiin tai Suomen vastarintaliikkeeseen."
"Koska poliittisilla vastustajillani tuntuu olevan nyt kova tarve kytkeä minut tavalla tai toisella mukaan tämän päivän ikäviin Jyväskylän väkivaltaisuuksiin, haluan tehdä selväksi pari asiaa. Kuten olen jo aikaisemmin muutama päivä sitten Suomen Uutisten haastattelussa todennut, en hyväksy väkivaltaa missään muodossa. Suomen parlamentin jäsenenä taistelen tavoitteideni puolesta aina ja vain poliittisin keinoin, demokraattista tietä. Haluan kannustaa myös kaikkia muita yhteiskunnallisesta vaikuttamisesta kiinnostuneita toimimaan samoin. Henkilökohtaisesti olen kulkenut parlamentaarista polkua johdonmukaisesti jo vuosien ajan ja samalla polulla aion jatkaa myös tästä eteenpäin. Aion jatkossa kiinnittää huomiota siihen, etten omalla toiminnallani myöskään synnytä minkäänlaisia väärin tulkittavissa olevia mielikuvia, jotka voisivat saattaa edellä kertomani asiat kyseenalaiseen valoon. Yritetään nyt viimein ymmärtää toisiamme ja edetä rakentavassa hengessä kohti uusia haasteita, joita tämäkin vaalikausi pitää kovasti sisällään."
"Ääriliikkeiden väkivalta on kitkettävä ankaralla kädellä"
http://rogerkulmala.puheenvuoro.uusisuomi.fi/199507-aariliikkeiden-vakivalta-on-kitkettava-ankaralla-kadella
Här roar sig persufennorna med anfall mot andra debattörer ,mot ANKDAM tex.
Bevare oss så persufennorna igen postar lögner och förtal.
Om man själv blivit anfallen när man använder sitt svenska modersmål...då är det svårt att vara neutral och njuta av det här "trygga samhället " utan rasism .
Neffena kunde prova på att leva som svenskspråkig några veckor.
Normaalina ihmisenä ei osaisi elää ylimielistä elämää. Pitäisi osata ylenkatsoa suomenkielisiä, nauttia muita riistävistä etuoikeuksista jne. Ei onnistuisi. Siihen pystyy vain ruotsinkielinen.
Hur gammal måste man riktigt vara för att få njuta av de omtalade privilegierna ?Jag fyller snart 70 och har aldrig sett röken av dem.Får man kanske en dyrare kista när man dör ?
Bl a persun Heikki Tala betalar åt sådana som knäcker ip-adresser
Pientähän tuo on siihen verrattuna kuinka sinun esi-isäsi hackasivat suomalaisia vuosisatoja. Mutta eihän sinulla siitä voi olla pahaa sanottavaa.
on edelleen paljon todennäköisempää joutua kohtaamaan vasemmistoanarkistien väkivaltaa kuin uusnatsien väkivaltaa.
Anarkistit tuhoavat erottelematta kaiken vastaantulevan vastustaessaan uskonkiihkossaan jotain mystistä koneistoa, jota he näköjään eivät itsekään kykene tunnistamaan eivätkä erottamaan ei-koneistosta. Uusnatsit sen sijaan ovat toistaiseksi kohdistaneet väkivaltaa paljon rajoitetummin ja kaikkea muuta kuin sattumanvaraisesti.
Kaikki väkivalta on tuomittavaa, täysin riippumatta siitä, onko se oikeistolaista vai vasemmistolaista väkivaltaa.
Men persun är alltid farlig. Persun har inbyygd aggressivitet, vaxface och skitsofreni.
Annars vore de inte persur.
Kyllä te pelkäätte :-)
Det gör åtminstone jag,jag är rädd att skicka iväg mina barn till skolan .Jag har påpekat att det är bäst att inte tala svenska sinsemellan...vem vet vad någon språkrasist får för sig.
Harvemmin kaiketi kielirasistit, eli ruotsinkieliset, ovat ruotsinkielen käyttämiseen puuttuneet? Vai oletteko te alanneet jo toisiannekin vainoamaan?
Persufennona..."språkaktivisterna " sköter nog om den fråga.
Kielirasismia ja rasismia muutenkin harrastaa tässä maassa mitä suurimmassa määrin ruotsinkieliset. RKP on vain osa sitä, ulospäin näkyvä peili, mutta kulissien takana ollaan todella radikaaleja.
Huvittavaa on se, että täällä netissä sitten esitetään marttyyri-kirjoituksia ja ollaan olevinaan niin uhria, että ei mitään rajaa. Röyhkeätä toimintaa. Eikö sinua edes hävetä?
"Kielirasismi" on nettifennon itsensä luoma kuvitelma vainosta, jotta elämä oli jänskempää. Kukaan muu Suomen maassa ei edes tiedä mistä nf puhuu.
Tietenkin joudut julkisesti kieltämään asian, mitä muutakaan voisit. Ruotsinkieliset ovat rasisteja sanan kaikissa merkityksissä.
Tällaista lukiessa ei voi sanoa muuta kuin että RAKKAIN, RAKKAIN, RAKKAIN äidinkieleni, suomen kieli<333<3<333
Kiitos rakas Taivaan Isä, että annoit minun kasvaa juuri suomalaisessa perheessä, en voi kyllin kiittää.
Kitke myös Suomesta rasismi, jota eniten näyttää olevan ruotsinkielisillä, joista 70% äänestää rasistisinta puoluetta, jonka tiedän! Aamen.
Dina barn blir inte smädade i sitt fosterland för att de talar sitt modersmål..det finns skäl att tacka Gud för det.
Varmasti aivan yhtä todennäköistä on suomenkielisellä joutua väkivallan kohteeksi ruotsinkielisellä alueella äidinkielensä johdosta. VAIKKA Suomessa tilanne onkin epäoikeudenmukainen VAIN ja ainoastaan suomenkielisiä kohtaan. Mutta kyllä todellakin olen alkanut arvostaa omaa äidinkieltäni, omaa rauhallista ja turvaisaa kulttuuriani ehkä jopa teidän ansiostanne :). Kiitos sinullekin siitä.
Alla vet vi att efter persunas jytky så blev all rasism "tillåten ".
Persun vågar bara anfalla små barn och gamla tanter. Persun är en feg jävel.
Mistä sinä olet tuollaisen käsityksen saanut,että persut hyökkäisivät lasten tai vanhusten kimppuun.
Tänä päivänä näyttää siltä,että kaikki negatiivinen laitetaan persujen tilille.
Eiköhän nuo vanhuksia ryöstelevät ole olleet ulkomaalaisia rikastuttajia. Lapsiin kohdistuneista hyökkäyksistä en ole kuullut.
Kannattaisi nyt joku tolkku säilyttää persujenkin demonisoinnissa ja
tämän sanon ihan kilpailevaa puoluetta äänestävänä.
Kun Turkuun ruotsalaisten toimesta suunnitellaan mielenosoitusta
persujen puoluekokouksen aikana on se mielestäni selvästi anarkistinen toimi demokraattisesti valittua puoluetta kohtaan.
Kanske det nu inte alltid är persur som anfaller ,men språkaktivister i allafall.Hur många svenskspråkiga har inte blivit påhoppade för att de vågar användå svenska offentligt.
Todella järkyttävää demonisointia!
Suomalaiset on kuitenkin MAAILMAN RAUHALLISIN kansa. Jopa LIIAN rauhallinen, kun on hyväksynyt mm. keinotekoisen "kaksikielisyyden" ja itsensä alistamisen! Alkaa jo riittää tämä demonisointi! Ruotsinkieliset ovat osoittautuneet järkyttävän mustiksi sielultaan, valitettavasti.
""Svenskar triggar finska nazister
FINLAND. Samarbetet med Svenska motståndsrörelsen gör finska nynazister våldsammare, befarar inrikesministeriet i Finland. Två svenskar har anhållits efter lördagens turbulenta nazistdemonstration i Jyväskylä.
Demonstranter från Finska motståndsrörelsen stormade ett varuhus och misshandlade tre personer i samband med den nazistiska gruppens demonstration i Jyväskylä i mellersta Finland. Flera svenskar finns bland de 30 personer som greps under demonstrationen.""
Jep jep.... Kyseinen liike, jonka väkivallan myös PS luonnollisesti tuomitsee, on Ruotsin vastaavan liikkeen kanssa hyvin "läheinen" ja tässä mielenosoituksessa oli paljonkin ruotsalaisia, kaksi pidätetyistäkin oli
http://ekuriren.se/nyheter/varlden/1.3349864-svenskar-triggar-finska-nazister
joten menee aika uskomattomaksi jo tämä mustamaalaaminen. Veikkaan, että se nostaa taas kerran kannatusta todella paljon ja myös PS (kuten ruotsidemokraatit Ruotsissa) tulee seuraavat vaalit Suomessa voittamaan.
Kuinka paljon suomalaisia lapsia teidän esi-isänne ovatkaan tappaneet. Sinä olet olemassa vain sen takia, että heidät tapettiin. Onko voittajan olo?
Och vi då som har bäde finsk och svenskspråkiga förfäder i släkten är vi bara skyldiga till 50% ?
Turun juutalaiset: Antisemitismi ei meillä islamilaista, vaan äärivasemmistolaista
Turun juutalaisiin kohdistunut antisemitismi on seurakunnan mukaan ollut toistaiseksi täysin kotoperäistä. Asialla ovat useimmiten äärivasemmistolaiset.
– Voi sanoa, että islamilaista antisemistismiä ei ole meihin kohdistunut lainkaan, kertoo Turun juutalaisen seurakunnan puheenjohtaja Tomer Huhtamäki.
Ilmiö on toistaiseksi näkynyt lähinnä ilkivaltana ja vihamielisinä viesteinä. 1990-luvulla asialla oli äärioikeistolainen skinhead-liike, nyttemmin toinen poliittinen äärilaita.
– Yksi neljäsosa on äärioikeistolaista ja loput äärivasemmistolaista, Huhtamäki analysoi.
Snart vågar man ju inta alls gå ut. Persuna väntar bakom knuten och slår på käften
Vi som talar svenska är ju ett tacksamt mål för dem...här på forumet har smutskastandet och svartmålandet av sveskspråkiga finländare ökat alldeles otroligt efter Immonens förkunnelse.
PersunÄrFarlig on tätä miltä: "Snart vågar man ju inta alls gå ut. Persuna väntar bakom knuten och slår på käften"
Kolme neljäsosaa fennoista ja nettifennoista vastustaa pakkoruotsia. Se ei koske teitä svekoja eikä nettisvekoja. Siksi pakkoruotsi ei voi kuulua kellokkaillenne mitenkään.
Kuitenkin omat kieliaktivistinne RKP:n yläkerroksessa ovat sitä mieltä, että asianne eivät muka vähemmällä hoidu kuin viiden miljoonan suomenkielisen pakkoruotsilla kaikessa koulutuksessa. Kas näin Mikaela Nylander julistaa: "Suomen ruotsinkielinen väestö on täysin riippuvainen kouluruotsin asemasta pakollisena kielenä." http://www.hs.fi/politiikka/a1376184581312
Noin hän kumppaneineen RKP:ssä kerjää teille häirikköjä nurkan taakse pyrkimään seuraanne pahat mielessä.
Vi har nog blivit uppmanade att hålla käften och flytta till Sverige redan innan Nylander uttalade sig.(annars kan det gå illa för oss )
Meidän, suomalaisten, esi-isät olivat kaiken sen kurituksen "tacsamt mål", kun mm. sinun esi-isäsi ryöstivät ja terrorisoivat Suomessa. Oliko se asiallista ja sivistynyttä toimintaa?
Miten olisi yhteiskuntaan integroitusmis -vaihtoehto? 205 vuotta on pitkä aika, sen jälkeen ei pitäisi enää tarvita sijoittaa koyouttamiseen yhtään euroa. Vai mitä olet mieltä?
Så nu måste vi lida för förfädernas synder också.....?
Nyt kirjoitit oikein ja viimein tunnustit itsesi ja muiden ruotsinkielisten puolesta: "förfädernas synder också"
Också? Siis MYÖS esi-isien synnit. eli omiesi lisäksi. Olisiko kannattanut elää sopuisammin ja hyväksyä suomenkieliset? Onko kannattanut seurata "isien" jälkiä? Kun valta on mennyttä se on mennyttä. 206 vuotta on ollut aikaa sopeutua siihen, luulisi riittävän.
Olen niiiiin onnellinen siitä, että vihdoin KOULUKIUSAAJIEN eli RKP:n ylisuuri valta on murentumassa<3.
När skall de finskspråkiga be om förlåtelse för allt ont som DERAS förfäder gjorde mot den samiska befolkningen?
Miksi vain suomenkielisten olisi pyydettävä tekemisiään anteeksi saamelaisilta? Suomen-, ruosin- ja norjankielisten on se tehtävä yhdessä yhtä syntisinä saamelaisten ahdistelijoina. Lisäksi Ruotsin ja Norjan tulisi pyytää anteeksi, mitä tulivat tehneeksi nykyisillä alueillaan asuville suomenkielisille menneinä aikoina.
Vilket språk tvingades samiska barn att använda här i Finland ? Inte var det svenska åtminstone.Inte blir brottet något mildare för att andra gjort likadant
dkkfhlv: "Inte blir brottet något mildare för att andra gjort likadant"
Juuri siksi suomalaisten, ruotsalaisten ja norjalaisten on yhtä lailla pyydettävä anteeksi menneitä tekemisiään saamelaisilta. Niinhän kirjoitin.
Surut pitävät maailman hienoimpana suomenruotsalaisena paikkana muumilaaksoa