Mihin laittaa tonni ja katsoa 10 tai 15 vuoden kuluttua paljon tuottoa? Moskovaan en sijoita lanttiakaan nykytilanteen vallitessa. Intia tai Afrikka? Kehittyvien korot?
Osta ja unohda tonni
11
91
Vastaukset
- nyt_on_halpaa
Raaka-ainerahastoon. Laita vaikka 200 € erissä alkaen huomenna ja sitten lisää jos ja kun halvemmalla saa. Voit myydä hyvällä tuotolla jo huomattavasti aiemminkin kuin 15 vuotta. Markkinat kun aina ylireakoivat ja sitten tulee korjausliike. Kukaan ei voi tuottaa raaka-aineita ilmaiseksi.
- Pähkinöitä
Aika lailla samantekevää onko siellä lopuksi 50 vai 100 % plussaa vai jääkö kenties jonkun satasen tappiollekin. Mutta laitapa tonni kolmen kuukauden välein seuraavat 15 vuotta niin lopputulos jo alkaa tuntua.
- kewadq
Voit toki laittaa tonnin Afrikkaan tai vaikka pitkävetoon. Tai sitten laitat sen osingot uudelleensijoittavaan rahastoon joka seuraa laajaa osakeindeksiä esim. maailmanlaajuisesti (msci world = kehittyneet, jota suurin osa maailma-rahastoista seuraa, tai acwi joka kattaa myös kehittyvät) tai jenkkeihin (s&p500 tai msci usa)
- s-ryhmään
Ostat sillä tonnilla osuuden kymmenestä parhaasta osuuspääoman korkoa maksavasta osuuskaupasta. Saat vuotuisen reilun 10% tuoton sijoituksellesi, vieläpä normaalia pääomatuloa huomattavan paljon alhaisemmalla verolla.
- HyvätReaaliTuotot
Tää on paras mitä tonnilla voi tehdä.
Jos näitä voisi hankkia rajattomasti, ostaisin aluksi 100000€:lla - Kilpailu_lopettaa
HyvätReaaliTuotot kirjoitti:
Tää on paras mitä tonnilla voi tehdä.
Jos näitä voisi hankkia rajattomasti, ostaisin aluksi 100000€:llaMitenkähän pitkään tuota herkkua riittää? Hintakilpailu on jo ujosti tullut näkyviin Suomessakin. Saattaa hyvitysprosenteille käydä huonosti lähiaikoina.
- E-Amerikkaan
Joku Brasiliaan sijoittava osakerahasto vois olla tuottoisa, aika lailla pohjilla ollaan nyt ja taloudella menee kehnosti.
- Savischenko
Kun Ukrainan tilanne paranee lukuisten neuvottelujen tuloksena ja pakotteita aikanaan poistellaan, on Moskovassa luvassa hurjaa nousua vuosi tai pari. Raaka-aineiden hinnatkaan ei voi laskea jatkuvasti kasvun maailmassa, nousun vuoro tulee varmasti. Tulevan syksyn ja talven laskut ovat mahdollisia oston paikkoja - parin vuoden kuluttua on juna parhaiden nousumahdollisuuksien osalta mennyt. Ulkomaisia sijoittajia ei kohdella niin huonosti kuin aikaisemmin ja varoja kaapata, se johtaisi totaaliseen eristykseen ja romahdukseen, jonka paikkaaminen veisi vuosia.
- jhgf
Sanottiinkohan noin myös vuonna 1914?
- Leninin_pojan_paluu
jhgf kirjoitti:
Sanottiinkohan noin myös vuonna 1914?
Ulkomaalaisten investointien ryöstäminen tekee valtiolle hyvää. Täytyy vain pitää sen verran väliä että edellinen kerta on useimmilta unohtunut, ja nythän on jo kulunut pian sata vuotta.
- Brandss
Eurooppa saa tulevaisuudessa korkeintaan kuiskaajan roolin maailmantalouden teatterissa? Todellinen voima ja mahti tulee muualta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1833495Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3752197Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii562176- 432042
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321491Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4291163Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1181045- 59984