Voisko joku ihana ihminen kertoa paljonko menee noin suurinpiirtein hevosen ylläpitoon kuukaudessa rahaa jos on oma talli ja heppa sais päivittäin liikuntaa ainakin tunnin verran plus päivät tarhassa... Hevonen ois esim. 150-160cm korkee lämppäriratsu!
Viisaat kertokaa
oma hevonen?
8934
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...se vähän riippuu eläinlääkärin kuluista....mulla on nimittäin oma issikka omassa mini pihatto tallissa...eniten kuluja sulla varmaan menis hepan ruokiin....ja sitten n.8-viikon välein se kengitys....mun issikalla on eläinlääkäriä pitäny käyttää ainoostaan jäykkäkouristus piikin antamassa.(onneks oon päässy niin vähällä!!!)ai niin,sit ois vielä ne madotuksetkin....valitettavasti en osaa antaa "rahan meno arviota..."tuskimpa tästä nyt mitään apua ol....kirjottelimpa kummiskii....
No kiitos nyt kumminkin vaikka sitä rahallista arviota kaipaisinkin mut olihan ihan kiva tietää että ruoka on se suurin rahareikä jos vaan heppa pysyy terveenä... Yks mun tuttu kyllä osaa kengittää että se varmaan kengittäis hieman halvemmalla... Eläinlääkäriä en ikävä kyllä tunne... :)
mullakaan ei ole antaa tarkkaa summaa kuukauden kuluihin mutta tässä jotain esimerkkejä.
kaurasäkki n.30kg maksaa n.3e siintä yksi heppa syö pitkään, heinäpaali pienet ehkä 1e kpl tai pyöröpaali 30-40e ja heinää menee paljon jos antaa kokoajan syötäväksi. b-vitamiini pullo 13e josta viikon kuureja se riittää yhdelle pitkään. plus kaikki muut mitä lisiä annat päälle. kuivikkeet voit laskea et 1e per kottikärri ja niit päiväs menee ainakin yksi. (purut tosi kalliita tällähetkellä) kengitys melkovarmasti 40e ylöspäin, eläinlääkäri kulut älyttömästi jos joutuu lääkäriä pyytelee.
siinä nyt jotain esimerkkejä mitä meillä päin maksaa kaikki noin suurin piirtein.
Voi hitto mä oon aina luullu et hepan ruoat on paljon kalliimpia... :) No johtuen ehkä siitä et en oo ite paljoa niitäkään ostellu... ihan positiivinen ylläri! Mut noi purujen hinnat oli kyllä aikas karmeita ku ajattelee mihin tarkotukseen se on... Kiitos kiitos nyt piristyin ehkä mulla on sittenkin varaa joskus ottaa oma heppa! :) Asiasta kukkalaatikkoon mitähän tätä nykyä kannattaa maksuu jostain n. 10 vuotiaasta lämppäri ruunasta?
paali maksaa tällä hetkellä 3 e siis vuotinen... sitten halpenee jos ostat 2-3 vuotta vanhaa heinää, EI KANNATA!
Purulle löytyy halvempi vaihtoehto.. soita paperitehtaalle saa musteetonta ryynimäistä paperisilppua TODELLA halvalla...
B-vitamiinit noin 38.50€ sellainen 2 l tönikkä mistä riittää koko vuodeksi mikä on tarpeellista esim ruokinnan vaihtuessa, syksyllä ja keväällä kun karvanvaihto jne..
kaura ei maksa paljoa mutta esimerkiksi saa racingin uutta perfeckt mixiä 21 € 20kg ja riittää n 2 kk riippuen paljon tarvitsee..
tai havens-merkkinen mysli joka sisältää kauraa tai vaihtoehtona ei kauraa sisältävä mysli 20kg säkki maksaa noin 18-19 € ja riittä 1-2 kk riippuen syöttö määrästä...
eli jos näin hetkessä sanoisin paljon kuukaudessa maksaa pitää omassa tallissa niin noin max 120 € (laskettuna kuivikkeet, ruoat vitamiinit, heinät, kengitykset(2 kuukauden välein eli noin 20€)
mailaile jos haluat kysellä lisää: [email protected]
niin meillä päin maksaa pienpaali heinää 1e ja b-vitamiini pullo 1l n.13e.. että en nyt järin väärin kertonut noita hintoja. sori vaan mutta joka paikas ehkä hieman eri hintaa ja sanoinkin että noin!!
No... HALVIMMILLAAN 50 E JA HUIPPUTALLISSA PALJON MUTTA KESKIMÄÄRIN N. 250 €
Itselläni on kaksi hevosta omassa tallissa (4vuotias lv.tamma & 20vuotias rp-r.)
Rahaa menee sen 300-500€/kk.
Riippuu ostetaanko uusia varusteita etc. Tuossa on katsottu ruuat, hoitokulut ja lääkärikulut mutta toki tuo menee korkeaan nousuun jos hevosella on jotain suurempaa häikkää ja e-lääkäri maksut hipoo sillon pilviä.