Kotikasvatus

Käytöstavat.kunniaan

Omasta lapsuudestani muistan, että hyvää käytöstä korostettiin joka käänteessä. Ei saanut olla suuna päänä, ja varsinkaan ei saanut sanoa rumasti kenestäkään tai kenellekään. Oudosti ppuettuja tai oudosti liikkuvis ihmisiä ei saanut tuijottaa eikä tehdä huomautuksia. Asuin paikkakunnalla, jossa toimi erityisihmisten hoitokoti. Heitä kulki raitilla ja kaupoissa ja totuin siihen, että kummallisesti käyttäytyviä ihmisiä oli näköpiirissä.Omille lapsilleni aikanaan terotin kohteliasta käytöstä. Pihapiirissä asui vajaatoiminen lapsi, josta muut lapset huolehtivat leikeissä. Sanoinkin tyttärelleni, että tämä lapsi leikkii vielä 10 v kuluttuakin täällä pihalla samoja leikkejä, kun te muut jo olette lukiossa. Vierasrotuisia ihmisiä ei tuolloin vielä ollut asuinalueellamme, mutta kun heitä ilmaantui, ei korviini koskaan kuulunut, että näitä lapsia olisii syrjitty.
Nyt rasistinen huutelu ja tuijotus tuntuu olevan jokapojan oikeus.
Miten nykypäivän vanhemmat kasvattavat lapsensa monikulttuurisuuteen?
Tuntuu karmaisevalta lukea ja kuulla huonoa kohtelua ja käytöstä. Metsä vastaa niin kuin siihen huutaa. Suunsoitto on ehkä molemminpuolista. Monilla kantasuomalaisilla on se käsitys, että maahanmuuttajan pitää olla nöyrä ja osoittaa kaiken aikaa kiitollisuutta.

4

121

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Orjalaivojen_terva

      Muistakaa olla nöyriä mamuille ja kumartaa syvään.

    • Hei nimimerkki Käytöstavat.kunniaan

      Olet oikeassa siinä, että aiemmin oltiin ehkä ankarampia ja tiukempia lasten kanssa. Mutta lapsille ei myöskään puhuttu ja kerrottu asioita samaan tapaan kuin nykyään. Oltiin vaitonaisempia ja lasten hyvää käytöstä pidettiin tarkasti silmällä. Nyt ollaan monessa suhteessa "vapaampia" ja totta on sekin, että toisinaan on tilanteita, joissa ehkä vanhemmat voisivatkin tiukemmin jonkun asian hoitaa... Mutta joka perheessä on omat tavat, sille ei voi mitään. Joissakin muissa maissa lasten käytöksen kanssa ollaan tarkempia kuin meillä. Tälle ei kai voi mitään muuta kuin omassa lähipiirissä pyrkiä huolehtimaan siitä, että lapset oppivat kunnioittamaan kaikkia ihmisiä ja kohtelemaan lähimmäisiä hyvin.

      Kaunista kesää toivottaen,
      Pirkko-pappi

      • Käytöstavat.kunniaan

        Olen ajatellut, miten nämä kaikki-mulle-nuoret oikein selviytyvät maailmalla, kun monissa maissa vanhempien kunnioitus ja hyvä käytös ovat ilman muuta selviö, eikä vain ns. paremmissa piireissä.
        Olen ihmeekseni pannut merkille, etteivät nuoret tervehdi, vaikka itse moikkaakin, eivät kiitä ruuasta, eivät osaa sanoa "kiitos ei, kiitos kyllä".
        Minusta on tuhlausta vanhemmilta, etteivät he jaksa olla kohteliaita lapsilleen ja toisilleen, sillä sillä tavoin hyvät tavat siirtyvät seuraavalle sukupolvelle ilman mitään erityisiä kasvatusmenetelmiä. Esimerkin voimalla.
        Kouluissa ei opettajat tunnu vaativan kiitosta tai tervehtimistä. Onko se niin kamalan vaikeaa? Kun ei ole itse lapsena oppinut, ei osaa kohteliaisuutta opettaakaan.
        Maailma sitten aikanaan kasvattaa, eikä se ole silloin sen helpompi tie.


      • Utelias_kysyy

        Kuunteleva kirkko? Mistäs nyt tuulee?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      152
      853
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      718
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      603
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      41
      601
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      562
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      515
    10. 26
      511
    Aihe