Kotikasvatus

Käytöstavat.kunniaan

Omasta lapsuudestani muistan, että hyvää käytöstä korostettiin joka käänteessä. Ei saanut olla suuna päänä, ja varsinkaan ei saanut sanoa rumasti kenestäkään tai kenellekään. Oudosti ppuettuja tai oudosti liikkuvis ihmisiä ei saanut tuijottaa eikä tehdä huomautuksia. Asuin paikkakunnalla, jossa toimi erityisihmisten hoitokoti. Heitä kulki raitilla ja kaupoissa ja totuin siihen, että kummallisesti käyttäytyviä ihmisiä oli näköpiirissä.Omille lapsilleni aikanaan terotin kohteliasta käytöstä. Pihapiirissä asui vajaatoiminen lapsi, josta muut lapset huolehtivat leikeissä. Sanoinkin tyttärelleni, että tämä lapsi leikkii vielä 10 v kuluttuakin täällä pihalla samoja leikkejä, kun te muut jo olette lukiossa. Vierasrotuisia ihmisiä ei tuolloin vielä ollut asuinalueellamme, mutta kun heitä ilmaantui, ei korviini koskaan kuulunut, että näitä lapsia olisii syrjitty.
Nyt rasistinen huutelu ja tuijotus tuntuu olevan jokapojan oikeus.
Miten nykypäivän vanhemmat kasvattavat lapsensa monikulttuurisuuteen?
Tuntuu karmaisevalta lukea ja kuulla huonoa kohtelua ja käytöstä. Metsä vastaa niin kuin siihen huutaa. Suunsoitto on ehkä molemminpuolista. Monilla kantasuomalaisilla on se käsitys, että maahanmuuttajan pitää olla nöyrä ja osoittaa kaiken aikaa kiitollisuutta.

4

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Orjalaivojen_terva

      Muistakaa olla nöyriä mamuille ja kumartaa syvään.

    • Hei nimimerkki Käytöstavat.kunniaan

      Olet oikeassa siinä, että aiemmin oltiin ehkä ankarampia ja tiukempia lasten kanssa. Mutta lapsille ei myöskään puhuttu ja kerrottu asioita samaan tapaan kuin nykyään. Oltiin vaitonaisempia ja lasten hyvää käytöstä pidettiin tarkasti silmällä. Nyt ollaan monessa suhteessa "vapaampia" ja totta on sekin, että toisinaan on tilanteita, joissa ehkä vanhemmat voisivatkin tiukemmin jonkun asian hoitaa... Mutta joka perheessä on omat tavat, sille ei voi mitään. Joissakin muissa maissa lasten käytöksen kanssa ollaan tarkempia kuin meillä. Tälle ei kai voi mitään muuta kuin omassa lähipiirissä pyrkiä huolehtimaan siitä, että lapset oppivat kunnioittamaan kaikkia ihmisiä ja kohtelemaan lähimmäisiä hyvin.

      Kaunista kesää toivottaen,
      Pirkko-pappi

      • Käytöstavat.kunniaan

        Olen ajatellut, miten nämä kaikki-mulle-nuoret oikein selviytyvät maailmalla, kun monissa maissa vanhempien kunnioitus ja hyvä käytös ovat ilman muuta selviö, eikä vain ns. paremmissa piireissä.
        Olen ihmeekseni pannut merkille, etteivät nuoret tervehdi, vaikka itse moikkaakin, eivät kiitä ruuasta, eivät osaa sanoa "kiitos ei, kiitos kyllä".
        Minusta on tuhlausta vanhemmilta, etteivät he jaksa olla kohteliaita lapsilleen ja toisilleen, sillä sillä tavoin hyvät tavat siirtyvät seuraavalle sukupolvelle ilman mitään erityisiä kasvatusmenetelmiä. Esimerkin voimalla.
        Kouluissa ei opettajat tunnu vaativan kiitosta tai tervehtimistä. Onko se niin kamalan vaikeaa? Kun ei ole itse lapsena oppinut, ei osaa kohteliaisuutta opettaakaan.
        Maailma sitten aikanaan kasvattaa, eikä se ole silloin sen helpompi tie.


      • Utelias_kysyy

        Kuunteleva kirkko? Mistäs nyt tuulee?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3195
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1264
    3. 66
      1183
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      988
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      61
      873
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      752
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      698
    Aihe