Kympin ja seiskan erot

Miten windows 10 eroaa käytössä windows 7 järjestelmästä? Seiskasta pidin ja en ole halunnut ostaa kasia, kun ei vanhaan noi symbolilogot uppoa.
Toimiiko kymppi siis suurinpiirtein samalla logiikalla kuin seiska, vai onko siinäkin näitä logoja?
690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

10 on älyvapaa teineille ja lapsille suunnattu räpellys, minkä asennusta syvästi kadun.

Äänestä

On siinä logoja mutta huomattavasti vähemmän kuin Windows 8.

Äänestä

Win10 analysoi kaikki ohjelmat mitä asennat ja käytät koneellasi, lähettää jokaisen kirjoittamasi sanan koneella analysoitavaksi Microsoftille ja NSAn palvelimille, myy henkilökohtaisia identisifioivia metatietojasi eteenpäin kohdistaakseen sopivia palveluja selailusi perusteella, käyttää internet yhteyttäsi päivittäin jakaakseen muille asiakkaille erilaisia palveluja ja kirjaimellisesti tallentaa aivan kaiken mitä teet koneellasi.

Win7 ei tee tätä ihan kaikkea.

Äänestä
  • Juurikin näin. Seiska toimii varmaankin ihan yhtä kätevästi kuin 10 (ei ole kokemusta 10). Mutta tuskin se Microsoft sua tappaa kuitenkaan. Hehän vain haluavat tarjota asiakkailleen sopivia palveluita. Siinä vain kokee itsensä puolustuskyvyttömäksi, kun ei tiedä mitä milloinkin tapahtuu.

    Äänestä

  • "Win7 ei tee tätä ihan kaikkea."

    Jep, seiska on muutekin antiikkisempi. Ja mikä pahinta, niin seiska on tautisen hidas verrattuna kasiin ja kymppiin.

    Nuo vakoilutoiminnot kannattaa ruksata päivittämisen yhteydessä pois päältä, eikä mennä oletuksilla, jos ei halua räätälöityä täsmämarkkinointia tai jakaa omaa kirjoitustyyliään kaikkien ms-laitteidensa kesken, jolloin ennustaminen/oikeinkirjoituskin jää ominaisuuksista pois.

    Äänestä

Töissä olen käyttänyt Windows 7:aa kuutisen vuotta, kohta sielläkin vaihtuu kympiksi. Kotona otin Windows 10:in myös käyttöön, Windows 8:ia en ole myöskään käyttänyt, joten siitä ei ole syvällisempää kokemusta?

Ainoat "logot" on siis tuossa start-valikossa ja itselle karsin siitä vain hyödylliset näkyville, eli: Mail, Kalenteri, Sää, Uutiset, Kauppa ja Netflix, ihan mukavia ne minusta tuossa on, koska ei ne juuri häiritse normaalia tietokoneen käyttöä.

Muutoinhan tämä kymppi on aika samalainen käyttää kuin seiskakin, suosittelen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wjaA kirjoitti:

Miten windows 10 eroaa käytössä windows 7 järjestelmästä? Seiskasta pidin ja en ole halunnut ostaa kasia, kun ei vanhaan noi symbolilogot uppoa.
Toimiiko kymppi siis suurinpiirtein samalla logiikalla kuin seiska, vai onko siinäkin näitä logoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu