kun valo toimii melko usein muttei ole kuitenkaan täysin kunnossa. mistähän sitä voisi etsiä omatoimisesti? antakaa kokemuksia tänne , katsastus aika lähestyy.
abs valo mazda 626
toiveikas59oa
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Todennäköisesti abs-anturi jostain pyörästä ruostumassa rikki, silloin tekee tuota kosketushäiriötä. Vikakoodinlukijalla pitäisi selvitä että missä pyörässä. Mutta voi olla että vian täytyy olla juuri lukuhetkellä "päällä", en tiedä jääkö tuo vikamuistiin. Anturi maksaa muistaakseni alkuperäisenä ainakin pari sataa, ebaysta tilaamalla saa paljon halvemmalla ja itselläni on halpa osa jo monta vuotta toiminut. Entinen on yleensä ruostunut sinne kiinni joten joudutaan poraamaan irti, semmoinen tunnin homma korjaamolla.
http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=SUNREE&LH_BIN=1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313&_nkw=abs sensor mazda 626&_sacat=0
Vetoakselien välissä ruoste sontaa, kannattta putsata ekana, rattaat yleensä umpi ruosteessa! Ei jää vika muistia alkaa pelittää kun on paikat kunnossa!