FENNOVOIMA ON MEIDÄN AIKAANSAANNOS. OLKAAMME YLPEITÄ KOKO PORUKKA JA ERITYISESTI OLLI REHN, JUHA SIPILÄ, MAURI PEKKARINEN JA PAULA LEHTOMÄKI JA ESKO AHO. KAIKILLE KIITOS.
ME KESKUSTALAISET AVASIMME FENNOVOIMAN SOLMUT
VOITTOMEIDÄN
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomen Keskusta menee vaikka läpi harmaan kiven. Näin on. Olemme paras.
https://web.archive.org/web/20141003145306/http://suomenparhaaksi.fi/kohti-uutta-teollisuuspolitiikan-pohjakosketusta/
Jos tämä hanke onnistuu, on se keskustan ansiota ja jos se epäonnistuu on se demarien vika. Tänään olemme tätä mieltä ja huomenna taas toista mieltä, kukaan ei tiedä mitä mieltä olemme ylihuomenna.
SVR tarvitsee työmiehiä ja toivottavasti Rehn huolehtii, että joka ukko ja akka on Suomesta ja että Fortumin sähkö on edelleen Euroopan halvinta ja teräs Outokummusta.
Ydinsähkön tuotantokustannukseksi uuden sukupolven laitoksella on laskettu 74,8 €/MWh Turkissa ja Isossa-Britaniassa 102,3 €/MWh. Fennovoima ilmoittaa omaksi tuotantokustannuksekseen 50 €/MWh, mikä olisi 50 %:a alle Turkin ja 100 % alle UK:n hintatason. Mistä näin suuri hintaero voi johtua arvoisa TEM ja laskiko energiajätti E.on jotenkin väärin, kun se vetäytyi sekä Englannin että Suomen ydinvoimahankkeista, koska ei nähnyt niissä mitään taloudellista kannattavuutta?
Huoltovarmuutta tehty ydinvoimaratkaisu ei tue mitenkään, koska polttoaineena käytetty rikastettu uraani tuodaan Venäjältä. Myöskään ympäristönäkökohtia ei ratkaisu tue, koska ydinvoimalan rakentamisen aikaiset hiilidioksidipäästöt (valtava betonin menekki) ovat niin suuret, että Stansfordin yliopiston tutkimuksessa ainoastaan kivihiilellä oli suuremmat hiilidioksidipäästöt.
Eli tämmöinen tapaus tällä kertaa - Intia, Pakistan ja Suomi satsaavat ydinvoimaan, kun jopa Ranska pohtii parhaillaan Hollanden johdolla siitä asteittaista luopumista. Hyvä Suomi - Hipp hurraa! Järjen riemuvoitto jälleen!
Paljonko nyt olevat ydinvoimalamme on hinnaltaan ja mitä sähkön tuotanto maksaa siellä.
SORMI SUUHUN ?
Huono vielä hinnoitella 10 vuoden päähän. Kun silloin vasta valmistuu Pyhäjoki1.
Jo tuotanossa olevat voidaan laskea.
Samaa kätinäähän oli niistäkin aikanaan.
Sanoppa, katotaan tietämyksesi!
Tuskin vielä 10 vuoden päähän näet.
Melko unikakkiainen
Arvoisa nimimerkki "osaatko tietää" nykyisten ydinvoimaloidemme käyttö ja ylläpitokulut ovat noin 22- 23 €/MWh. Sekä Loviisan että olkiluodon ykkös ja kakkosreaktorit ovat jo kuolettaneet niihin tehdyt pääomainvestoinnit, joten pääomakuluja näistä laitoksista ei enää tule. Kolmannen sukupolven laitoksen kohdalla pääomakulujen osuus on noin 75 -76 %:a.
Ydinsähkön hinnoittelu kymmenen vuoden päähän on tapahtunut Fennovoiman toimesta ja omistajille on luvattu tällöin sähköä 50 €/MWh omakustannehintaan, mikä on 23 % kalliimpaa mitä pohjoismaisesta sähköpörssistä voi ostaa kiinteään hintaan kymmenen vuoden kuluttua.
Ai nyt mä hokasin, se pitää laskea kepuliroistojen kaavalla ja saada päälle syytesuoja kuten pääministeri Matti Vanhanen sai rötöksistään, yli 100% syytesuojan.. kepupettää aina.
Miten betonin menekki tuottaa suuret hiilidioksidipäästöt?
Jokohan viherpunikit ovat järjestämässä ydinvoimanvastaista "marssia", ja lavalle kaikki valtakunnan B- luokan artistit?
Rupla lähestyy nyt nopeata vauhtia euron sadasosaa, eli senttiä.
http://www.suomenpankki.fi/en/tilastot/valuuttakurssit/valuuttakurssit_%28ekp%29/pages/eurofxref-graph-rub.aspx
Ruplalla rahoitetaan suuri osuus.
Outokumpu on lähes konkurssitilassa ja tuottaa vuodesta toiseen vain tappiota.
Outokumpu on suurin suomalaisista rahoittajista.
Suomen kunnat ovat korviaan myöti velassa ja joutuvat yhä nopeutuvaan säästökuuriin.
Suomalaset kunnat ovat suurin investontiryhmä hankkeessa.
Sähkön hinta on tällä hetkellä noin 20% tulevien ydinvoimaloiden tuottaman sähkön hinnasta. Lisäksi sähkön hinta on jyrkästi laskusuunnassa, sekä ennusteet povaavat pikää alhaisen sähkönhinnan kautta.
Mitenköhän tässkin Olli Rehnin ja koko kansan Kepulihankkeessa vielä käy ja mitä kaikkea tästä vielä seuraakaan? Tuuleekohan siitä Olli Rehnin ennustama "ULKOMUSEO"?