Keltanokan kysymys - lunastaako nyt parin vuoden melko pieni mutta mukavasti tuottanut sijoituspotti obligaatiosta ja laittaa se vaikka Rahamarkkinan puolelle muutamaksi vuodeksi? Miten tuo Euro-obligaatio voisi heilua tulevien vuosien aikana, jos korot pompsahtavat USA:ssa ja Euroopassa? Paljon voisi olla korkorahaston suurin lasku kokonaisarvosta ja kuinka nopeasti alkaisi uusi edes vaimea arvonnousu? Onko kannattavaa jatkaa kuukausiostoja vaikka tulisi pari vaikeaa vuotta ja tasaisiko se laskuja, kun kaikkia ostoja ei tee huonoimpina kuukausina? Tietojeni mukaan korkorahastoissa kuukausittain ostamalla saatu etu on melko pieni, ainakin kehittyneiden maiden puolella. Mukana on myös paria osakerahastoa samalta firmalta, joten tuottoa haetaan muualtakin kuin koroista. Tunteet sekoittanevat pakkaa, koska olen niin mieltynyt tuohon E-obligaatioon vanhojen tuottojen ja rahaston luonteen perusteella.
Seligson Euro-obligaatio
8
359
Vastaukset
- ser4321
Seligson itse antaa tuottoennusteeksi ko. rahastolle 0,58%. Käsittääksen korkojen noustessa voi arvonlaskua tulla jopa 10%, mutta tää on tällainen mutu.
Korkotuottoja voi yrittää saada yrityslaina/kehittyvien markkinoiden korkorahastoista, mutta molemmat kyllä reagoivat samoin korkojen nousuun eli arvon laskulla.
Korkosijoittajalla ei tällä hetkellä ole juhlan aihetta. - kevadg
Rahamarkkinarahastossa ei ainakaan ole mitään järkeä, kun sen tuotto-odotus jää selkeästi Nordax/tf-bank/collector-säästötilien koron alapuolelle. Verojen jälkeenkin noilta säästötileiltä saa yli 1 % tuoton, joka on lisäksi niin riskitön kuin ikinä voi olla.
- Juunash
http://www.morningstar.fi/fi/funds/snapshot/snapshot.aspx?id=F00000OMFQ&tab=1
Kommentteja? Kohtalotovereita? Kuukausittain laitan hajautuksen vuoksi tuonne mutta aijaijai onpas ollut viime ajat masentavaa katsottavaa. 2017 muuttuu iloksi kun FED ensin nostanut korkonsa? Jospa tuotto olisi sitten aidosti parempaa ja kompensoisi 2014-2016 kurjemmat vuodet :D Kaiken Euroopan obligaatioihin sijoittamalla olisin PALJON paremmassa tilanteessa. Parin vuoden kuluttua tilanne voi olla taas aivan toisenlainen.- öjlk
No, olet selkeästi tehnyt huonon valinnan. Sopiiko kysyä, millä perusteilla olet tuollaisen rahaston valinnut? Mikä asia on saanut sinut vakuuttuneeksi, että tuo on paras vaihtoehto (korko)sijoituksiin?
Vaikka kehittyviin sijoittaakin, kulutaso on aika hirveä...
ps. FEDin tekemisillä ei välttämättä ole mitään merkitystä Etelä-Amerikan tai muiden eksoottisten maiden bondeihin - ser4321
Onhan noissa eroa. Katsopa vaikka:
http://finance.yahoo.com/q?s=pcy&ql=1
Ei samanlaista laskua kuin rahastollasi ja lisäksi maksaa tuottoa n. 5% vuodessa. Tosin tämä on USD määräinen, en tiedä miten rahastossasi on valuutat, onko valuutta muutokset suojattu vai ei.
Noissa etf:issä tietysti se ongelma, että 15% lähdevero menee tuotosta, ja Suomen verottaja ottaa vielä lisää.
- Penateus
Kehittyvien korkorahastot ylimainostettu riskikohde? Hajautuksen vuoksi ollut harkinnassa muutaman tonnin osto. Toistaiseksi rahan jemmaaminen lyhytkorkojen puolella ei kaduta tippaakaan.
- Lukoill
Seligsonin sivuilta kuvaajat viittailee pieneen laskuhun tahi huonon tuoton kauteen euro-obligaatiossa kun koroissa nousuja ja turbulenssia. Varmaan samansuuntaista on nytkin luvassa vuosi pari. Jatkan automaattisia muutaman kympin ostoja kuukausittain.
- doodleys
Phoenix 50e/kk. Mukavat tuotot joilla on jokin merkitys. Ei vuoden tai kahden sijoittajille ja korkokikkailijoille joita tappio pelottaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721