Keskusta, järkeä ja viisautta

Kekkonen oli kaikilla mittapuilla mitattuna suurin valtiomies, niin henkisesti kuin fyysisestikin. Sellaiseen mittaan yltää nykyään vain Väyrynen, toki hieman Kekkosta lyhyempänä.

Sipilä on tuonut Keskustan johtajuuden nykyisille urille, harkinnan ja yleisen viisauden sekä talousosaamisen ryydittämänä.
1788
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kekkonen koli rähmällään Nevostoliiton edessä. Ilman neukkuja Kekkosen ura olisi loppunut lyhyeen. Väyrynen juonitteli mm Vladimirovin kanssa. Sipilä on näemmä täysin Putinin käskytettävissä, mies puhuu yhtä ja tekee toista. Olli Rehnistä nyt puhumattakaan.
Mistähän nousivat puheet Ahvenanmaan miehittämisestä???

Suomettuminen palasi, rähmällään ollaan. Venäjällä toimiva Fortumkin on täysin Venäjästä riippuvainen.
opuksi: Miksi Suomella menee huonosti? Katsokaa noita ns johtajia.

Äänestä
  • Älä HV:ni höpäjä paskaa! Nykyiset johtajat eivät ole Suomen asialla vaan juoksupoikia. Sipilää on mielenkiintoista seurata pitemmällä aikavälillä siinä suhteessa.

    Äänestä

puhui kansalle !

Äänestä
  • Sipilä puhui ohi kameran seinille. Ponnettomasti ja tasapaksulla nuotilla toisten kirjoittamaa tekstiä. Harvoin näkee niin epäonnistunutta puhetta. Läpinäkyvän falskia. Ei jatkoon.

    Äänestä

Kekkonen oli täysi kusipää diktaattori ja härski oman edun tavoittelija kuten nykyisinkin kepun ja persujen johtohahmot.

Äänestä

Sipiläkin on täysin EUn juoksupoika. Sipilä myy Suomea.

Sipilä päästää terroristit tuhoamaan Suomea.

Äänestä

hyviä miehiä kaikki..

Äänestä

Jos Oikeistodemarit eivät olisi sohlanneet vuoden 1954 eduskuntavaaleja Konsti Kekki olisi joutunut pysyvästi sivuraiteelle.
Saiko Maalaisliitto vaalivoiton pelottelemalla Neuvostoliiton panssareilla tupailloissa.

Äänestä

  • Nyt kuitenkin kävi niinkuin kävi ja se oli hyväksi Suomelle.

    Äänestä

  • Jombenrakasesimiehelt kirjoitti:

    Nyt kuitenkin kävi niinkuin kävi ja se oli hyväksi Suomelle.

    Lyhyellä tähtäimellä ehkä. (Idänkauppa). Hintana vain oli koko kansakunnan moraalin ja itsekunnioituksen räimettyminen.
    Eivät ne panssarit olisi Helsinkiin ajaneet vaikka Fagerholm olisi voittanut. Olisimme olleet vapaa länsimaa NATO ja EU jäsenenä jo 1960 luvulta alkaen. Ryssä olisi todennäköisesti vain todennut että olkaa sitten. Myöskään idänkaupan romahtaminen ei olisi vaikuttanut niin raakasti talouteemme.

    Äänestä

Kekkonen rakensi ns. hyvinvointi suomen mutta ahneet riistoporvarit aloittivat toteuttamaan omaa sisäpolitiikkaansa välittömästi hänen kuolemansa jälkeen ja hyvin ovat siinä onnistuneetkin ! . kekkonen oli kaukoviisas kun ei ottanut kokoomusta hallitukseen ollessaan vallassa sillä hän näki mihin se johtaa ! .

Äänestä
  • Neljän äänen persu on olevinaan politiikan asiantuntija, täysi ääliö.

    Äänestä

Kekkosen homopoika teki Perhon Ekit ja nasautti itse. Urkki nauroi selkökeikkaa.

Äänestä
  • Sairasta, todella sairasta on tuo Sinun HHMkvaV:ni hekumointi itsemurhilla.

    Äänestä

  • Jombenrakasesimiehelt kirjoitti:

    Sairasta, todella sairasta on tuo Sinun HHMkvaV:ni hekumointi itsemurhilla.

    Nyt puhut asiaa. Käsittääkseni täällä voi käyttää aika reippaitakin ilmaisuja ns. asioista. Mutta jos jätettäisiin tosiaan tällaiset jutut pois. Tarkoitan mitä sanon. Tämä ihan yleisellä tasolla sanottuna.

    Äänestä

Kun vertaa Stubb'ia kehen tahansa Keskustan edustajaan niin ei voi tuntea kuin ylpeyttä.
Kataisen tai Stubb'n tapaisten henkilöiden johtamaa puoluetta äänestäneet eivät oikein näköjään ymmärrä mihin kätensä iskivät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JombenrakasHVykspääll kirjoitti:

Kekkonen oli kaikilla mittapuilla mitattuna suurin valtiomies, niin henkisesti kuin fyysisestikin. Sellaiseen mittaan yltää nykyään vain Väyrynen, toki hieman Kekkosta lyhyempänä.

Sipilä on tuonut Keskustan johtajuuden nykyisille urille, harkinnan ja yleisen viisauden sekä talousosaamisen ryydittämänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu