Mini ensimmäiseksi autoksi?

Almost18

Elikkäs siis, saan kortin, kylläkin vasta vuoden päästä, mutta rakastan autoja, joten olen alkanut katselemaan niitä aikaisin. Töitä olen tehnyt ja edelleen teen ja tulevaisuudessakin saadakseni kunnollisen auton. Maksimihinta olisi varmaankin n. 20 000€. Minejä olen katsellut ja rakastunut niihin. Mitä mieltä itse olette, onko auto ostamisen arvoinen?
Eli etsiskelen autoa, joka on: kompakti, ketterä, taloudellinen ja tietysti kaunis.

14

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tänverrantiedän

      Itse en ole Minillä ajanut, mutta hyvän ystäväni vaimolla on Mini Cooper S. Pitkänlinjan automiehiä kaverini ja myös vaimo osaa ottaa kantaa autoasioihin. Vaimon autohistoriaan kuuluu mm. C4 VTS Citikkaa ja Golf GTI:tä.
      Juteltiin männäviikolla autoasioista saunomisen ohessa laiturinnokassa ja vaimo oli sitä mieltä että Mini on ehkä kokonaisuudessaan autona ikävin näistä, mutta silti hän ei haluaisi vaihtaa sitä pois.
      Ota näistä naisista sitten selvää...

      • tänverrantiedän

        Korjaan;
        "Ikävin" on väärä sana. Hän käytti sanaa "huonoin". Pieni, epämukava ja meluisa. Silti rakastettavin.
        Jos ostaa auton järjellä niin Mini ei ole se oikea. Jos antaa tunteelle vallan niin parempaa ei ole.
        Mieti sitä.


      • Almost18

        Aa ymmärrän, kiitoksia paljon! :)
        Olisihan nuo perus Volkkarit, Mersut, BMW:t ja Auditkin vaihtoehto mutta haluan jotakin villimpää, eksoottisempaa ja erikoisempaa. Voisin kuvitella, että Mini menisi siihen kategoriaan. Mietiskelin ja katseskelin tuossa, niin ajattelin että voisi ehkä hakea tuollaisen Clubmanin Saksasta/Briteistä, saisi kohtuuhalvalla. Kyseisessä autossa olisi paljon tilaakin :3


      • NuorenaKivaa

        Nuorena kannattaa ostaa tuollainen auto joka ei välttämättä ole käytännöllisin, järkevin tai mukavin.
        Näillä Corolloilla, Golfeilla ja Dacioilla ehtii ajaa aivan tarpeeksi sitten myöhemmillä vuosilla.


      • BMWkusipää
        NuorenaKivaa kirjoitti:

        Nuorena kannattaa ostaa tuollainen auto joka ei välttämättä ole käytännöllisin, järkevin tai mukavin.
        Näillä Corolloilla, Golfeilla ja Dacioilla ehtii ajaa aivan tarpeeksi sitten myöhemmillä vuosilla.

        Niii, no eiköhän sitten "isona aikuisena" mennä sellaisiin töihin ettei tarvitse ajella Corollalla,Dacialla,Kialla tai yms. merkillä. ;)


      • Mummy2

        Jos haluaa ottaa kotiinsa jonkun tuollaisen saattohoito-vaiheessa olevan vanhuksen niin sehän on oma valinta.
        Oikeasti, muumioiden keräily on pienen ryhmän harrastama perversio. Turha tähän on sotkea normiporukkaa.


      • Almost18

        Onhan nuo mersut ihan nättejä, mutta omaa silmää eivät niin hirveästi miellytä. Ja pidän enemmän vähän ns. eksoottisimmista autoista kuten Mini. Kiitos kuitenkin paljon viestistä ja neuvoista, erittäin hyödyllistä saada vertailukuvaa :)


      • TodellaNautintoon

        Mini on kaikkein hauskin ja paras ajettava.


    • Ministeri_D_Cooper

      "Eli etsiskelen autoa, joka on: kompakti, ketterä, taloudellinen ja tietysti kaunis."

      Aika moni kriteereistäsi täyttyy Minissä.
      Kun Clubmania olet katsellut, niin ainoa josta hieman varoittelen on, ettei sieltä näe taaksepäin oikein mitään. Toisaalta oppii peruuttamaan peileistä.. :)
      Muuten on kyllä ketterä. Taloudellinenkin. Mulla on Cooper D ja se menee 4.4 ltr/100 keskikulutuksella. Oman laskurinsa mukaan vähemmälläkin.
      Hankintahinta on sitten toinen juttu. Kallis autohan se on ostaa. Siitä ei pääse mihinkään. Jos olisi myyntimies, niin sanoisi, että pitää arvonsa. Mutta kun se on kallis uutenakin. Varustellumman Minin hinnalla saa melkein kolme Toyotaa.
      Melujutut yms. voit kyllä jättää omaan arvoonsa. En ainakaan minä ole huomannut mitään erikoista. Moniurahihnan laakeri on ruvennut hieman rallattamaan, siinä metelit.

    • jalöaöj

      Kaikkien testien mukaan Minit ovat kaikista kaikkein meluisimpia. Muut autotehtaat ovat tehneet kaikkensa melun vaimentamisesksi, mutta Minien kohdalla tässä on täydellisesti epäonnistuttu. Se ei ole nykyaikaa.

      • uusilasipalatsi

        Peltorit tulee kaupan päälle, radio versiolla!


      • oletKovinIhanapoika

        kauan melupoika olikin bannattuna, onnea kun pääsit jälleen suureen ja älyä tihkuvaan keskusteluun mukaan.


    • juupsinkia

      Fiat 500, siinä näppärä kaupunkiauto..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe