Kenelläkään kehostapoistumiskokemuksia?

Niinköon

Hei,
Onko täällä kellään epilepsiaan liittyen kehostapoistumisen tunnetta? Millä alueella aivoja epipesäkkeenne sijaitsee?

Ja voisitteko kuvailla tämän tuntemuksen mahdollisimman tarkasti? Tuntuuko että katsoisi itseään jostain muualta?
Kiitos!

9

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hklhölhö

      Ei ole. Joskus yritin harjoitella ruumiista poistumista, ohjeita löytyy netistä. En onnistunut, nukahdin. Omaisellani ko. kokemus oli, kun hän oli onnettomuuden johdosta käytännössä vailla mitään elonmerkkejä ja siis tajuton. Epilepsia todettiin vasta vuosikymmeniä myöhemmin, ja siinä oireilu oli hänellä erilaista.

      • Okodf

        Ohjeita netissä miten poistutaan kehosta? Tarkoitatko sitä että ne ovat tappo-ohjeita?


    • paljonoireitaitsellani

      Minulla ainakin on vaan sellainen tunne kuin "kävelisi itsensä vieressä", siis toki tiedän että olen tässä ja nyt, mutta ikään kuin "mieli poistuisi ruumiista." JOKu epileptikko oli kuvannut tuota blogiinsa kun hän sairastui epilepsiaan..googlettamalla taisin löytää kun laitoin ohimolohkoepilepsia hakuun. JA temporaaliepissä nimenomaan nuo psyykkiset oireet on kuulema tavallisia ja varsinkin otsalohkoepissä jossa jopa aggressiivisuus kohtauksia. Luepas esimerkiksi tämä

      https://books.google.fi/books?id=ZCMTAgAAQBAJ&pg=PP295&lpg=PP295&dq=ohimolohkoepilepsia hankala potilas&source=bl&ots=NnY9sdGEFs&sig=ACJaEj4m0kFqpfvan6ESZujboy4&hl=fi&sa=X&ved=0CC0Q6AEwAmoVChMI4b6isZGZxwIVxFUsCh3Q1g-R#v=onepage&q=ohimolohkoepilepsia hankala potilas&f=false

      Minulla se kehostapoistumiskokemus oli sellaista mystisen tuntoista,siis ihan kamalaa ja pelottavaa.Sehän kuuluu esim epin auroihinkin,samoin kuin pelko ja ahdistus tunteenkaltaisina ilmiöinä. Kysy lääkäriltä lisää ja oletko käynyt eeg:ssä?

      • aivolävistys

        hei mulla on samoja juttuja mut ei epilepsiaa vaan ptsd ja dissosiatiivinen multikompleksi oireyhtymä ja add noi on hälyttäviä juttuja hakeudu oitis hoitoon ite en tajunnu ajoissa ja nyt on sellanen kasvain päässä et tää kesä mennään ja sit hautaan!!! yritän vaan auttaa ettei tarvii 25 sena kuolla.


    • kauan_sairastanut

      En tiedä, tavoittaako viestini enää aloittajaa, mutta kerron silti lyhyesti omista kokemuksistani - ehkä joku muu löytää niistä jotakin tuttua. Minulla on diagnosoitu vasemman ohimolohkon epilepsia kymmenvuotiaana, mutta epämääräisiä kokemuksia oli jo aivan pienenä - olen siis saattanut hyvinkin sairastaa taaperosta saakka.

      Ensimmäiset muistikuvat kehosta irtaantumisesta ovat pinnasänkyiästä: muistan ensin jotekin vapisseeni sisäisesti ja kokeneeni sen jälkeen irtautuvani ja leijailevani sängyn yläpuolella. Kokemukseen ei liittynyt pelkoa.

      Tajunnanhämärtymiskohtauksiini on halki aikojen liittynyt kokemus, että olen irti ruumiistani. Tavallaan olen kyllä sen sisällä, mutta tuntuu ikään kuin sisäinen yhteys ruumiin ja tietoisuuden välillä olisi katkennut, tai kuin niiden välille olisi tullut lähes läpäisemätön kelmu. Kokemusta on vaikeaa selittää. Joskus lapsena koin myös käveleväni kehoni vieressä tai osittain lomittain sen kanssa. Lisäksi toisinaan saattaa tulla kokemuksia, joissa jokin raaja tai toinen puoli kehosta on "irrallaan". Varsin monimuotoista siis.

      Mystisin kokemukseni liittyy silti ensimmäiseen tajuttomuus-kouristuskohtaukseeni, jonka perusteella epilepsiani todettiin. Pian kohtauksen alettua havaitsin katselevani kouristelevaa kehoani yläpuolelta. Kuulin myös todella selkeästi hätääntyneen äitini puheen, aivan kuin vierestäni, silloinkin kun hän soitti ambulanssin toisesta huoneesta. Huomasin pystyväni liikkumaan ilmassa, ja nousinkin kauemmas kehostani, kunnes olin aivan katon rajassa. Näin siellä jonkinlaisen tunnelin suuaukon, mutta minusta tuntui, ettei minun kuulunut lähteä kulkemaan sitä kohti. Tunsin hieman kivuliaankin humahduksen tai putoamisen, minkä jälkeen heräsin siihen, kun ambulanssimiehet nostivat minut sängyltä ja lähtivät kantamaan minua portaita alas.

      Kyllä tämä sairaus voi tuottaa aika eriskummallisiakin kokemuksia.

      • epiepiepi

        Mä ainakin tunsin kauheaa pelkoa ja epätoivoa ennen epi diagnoosia ja lääkityksen aloitusta (ja kun se alkoi tehoamaan) KUN en tiennyt että mistä on kyse. Lapsena sain samoja kokemuksia ja ei tullut mieleenkään että olisi joku sairaus... mutta tottakai sitä myöden kun dg tuli niin "pelot" ja muutkin tunteet hävisivät koska oli helpotuS saada tietää syy noille. Toki ne on harventuneet paljon eivätkä enää hetkauta. Mä en taas tunne kouristaessa mitään tollasta siis oon ihan tajuton ja pois kunnes herään.


      • Reikäpää

        Tuttu juttu:

        Kattelin yöllä itseäni ylhäältä päin kuin olisin saamassa/parhaillaan kohtaus menossa. Oikea paikallisalkuinen epilepsia. Lähinnä mulla on ollut tajunnan hämärtymiskohtauksia. Nykyisin autosomastisia kohtauksia (vatsaoireita) harvoin tai ei ollenkaan kun lääkitys vihdoin kohdallaan. Mulla on 70-luvulla leikattu isohko aivokasvain joka oli aiheuttanut poissaolo kohtauksia. Lisäksi 2014 menigeooma leikkaus (ei vaikuttanu mitenkään epilepsiaan).


    • tätäOlenKokenut
      • tämmönenmullaon

        Hei juuri tuota mulla on ja diagnoosina ohimolohkoepilepdia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4811
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      188
      3765
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      187
      3456
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3199
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2919
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1931
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      181
      1752
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1686
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe