Päivittäin käyttämälläni tiellä on kuudenkympin rajoitus, paitsi parissa paikassa viiskymppiä. Yksi viidenkympin merkki oli muutama kuukausi sitten nostettu pois ja heitetty ojaan. Siellä se on vieläkin. Samalla tieosuudella toiseen suuntaan on entiset merkit paikoillaan. Toiseen suuntaan ajetaan kuuttakymppiä, toiseen viittäkymppiä.
Onko voimassa vai ei?
hiljennänkös
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Poliisit tuskin sakottaa jos merkki on ojanpohjalla ja sanot että ei ollut 50 merkkiä, menkää vaikka tarkastamaan. Eli työnnä 60 mukaan kylmän rauhallisesti.
Näin juuri. Tosin olen joskus kuullut, että ennen valvonnan aloitusta poliisi tarkistaa tällaiset asiat, esim. merkkien lumisuuden. En tiedä pitääkö paikkansa.
Nopeusrajoitushan voi aivan laillisesti olla eri suuntiin erilainen, joten vastakkaisen suunnan merkeistä ei pidä päätellä liikoja.
Se merkki oli kirjaimellisesti heitetty ojaan, ei viety pois. Ei ole viety vieläkään. Ihmetyttää sen puoleen, että jos olisi tarkoituksella muutettu nopeusrajoitusta paikassa, jossa sille on perusteita (toiseen suuntaan se on viiskymppiä) niin olisivat sitten vieneet sen merkin pois. Jos se on ilkivaltaa, onko rajoitus voimassa vai ei?
Joskus olen kuullut, että nopeusrajoitus on voimassa oli merkki paikoillaan tai ei (esim. ilkivaltaisesti viety pois), tai luettavissa tai ei (esim. lumen peitossa), joten poliisin on ylinopeustapauksessa kirjoitettava ylinopeudesta sakko, joka voidaan vastustettaessa oikeudessa kumota, mikäli voidaan osoittaa, että merkki todella ei ollut paikoillaan tai todella oli peitossa.
Kannattaisiko itse selvittää asia, eikä vain uskoa näitä "olen kuullut"-juttuja?
Liikennemerkit ovat voimassa silloin kun ne ovat tien varressa pystyssä. Ojassa kumollaan oleva merkki ei ole voimassa, vaikka se näkyisikin tielle. Luminen merkki on voimassa. Jos et tiedä, mitä lumen alla on, sinun täytyy selvittää se jollain keinolla.
Nopeusrajoitus on voimassa, vaikka merkki olisi heitetty ojaan. Piste. Vai meinaatko, että jos käyn ruuvamassa merkin irti tuosta tuosta Mannerheimintieltä ja heitän sen ojaan, niin voin hurjastella seuraavaan merkkiin asti sataakahtakymppiä. Toki saan sakot liikenteen ohjauslaitteen tuhoamisesta, mutta sinun logiikallasi en ylinopeudesta?
Mitä laki sinun tietojesi mukaan sanoo merkkien näkymisestä? Ja selitäpä omin sanoin käsite "yleisrajoitus".
Niinpä, jos Mannerheimintie on taajamassa, on rajoitus 50 km/h, jos ei merkillä muuta ilmoiteta. Jos tie ei ole taajamassa, on rajoitus 80 km/h, jos ei merkillä muuta osoiteta.
8 § (5.5.1994/384)
Jollei jäljempänä toisin määrätä, tulee alimman liikennemerkin tai lisäkilven alareunan korkeuden olla 1,5-3,2 metriä ajoradan pinnasta, jalkakäytävällä tai pyörätiellä kuitenkin 2,0-3,2 metriä näiden pinnasta mitattuna.