Kaupungissa sijaitsee maailmankuulu kaiutintehdas. Olisikohan aika saattaa myös Sankkurin äänentoisto asian vaatimalle tasolle. Päivittää sirisevät ja särisevät mölytoosat 2000-luvulle.
Varsinkin jos kahtena seuraavana kesänä on tarkoituksena jotkut isommat kisatkin järjestää.
Varsinkin jos kahtena seuraavana kesänä on tarkoituksena jotkut isommat kisatkin järjestää.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei toimi äänentoisto torillakaan. Kauempana kun seisot lavasta, niin esiintyjien puheista ei saa mitään selvää.
Se johtuu siitä, että tämä torin esiintymislava on akustiikan suhteen täytin susi. Jos siinä olis edes jonkinlaiset takaseinät, mutta nyt soitto ja laulu karkaa taivaan tuuliin. Kysykää esiintyjiltä, jos että usko. Käykää katsomassa, millainen on Pyhäsalmessa. On tyyliä ja äänet kohdistuu kuulijoille, myös sivulla olevien seinien ansiosta. Käykääpä esiintymässä siellä, esiintyjät ovat kehuneet. Huomaatte eron. Suunnittelu arkkitehdille suuret moitteet osaamattomuudesta. Tuli veronmaksajille kalliiksi tämä mestauslava. Pentikäinen pärjäs parhaiten.
Sankkurin äänentoisto ollut sitä sun tätä ainakin jo 15 vuotta.
Jotain tarttis tehdä.....
Kyllähän tuo kaelotus kuuluu ympäri kaapunkia, kun siellä on jotkut kissaelut.
Mitäs jos muutetaan nimimerkkisi muotoon; "vähemmän, mutta laadukkaampaa ääntä". Sitä kailotustahan se nimenomaan nykyisellään on, erilaisten sivuäänien säestämänä.
Olisipa Genelecille hyvää mainosta kun varustaisivat oman kaupungin stadiumit omilla kaiuttimillaan edulliseen hintaan. Sitten vaan isot mainokset että kaikki tietää kenen kajarit on käytössä.
Ihmettelen miksi Iisalmen johtavat yritykset eivät voi sen verran markkinoida itseään eikä urheiluseuroja ja kaupunkia.
Kaupungissa toimii mm. seuraavat yritykset, jotka hyvin menestyvät hyvin markkinoilla ja heille muutaman tonnin panos omaan imagoon on vain pisara meressä, koska nämä yritykset tekevät investointinsa tulorahotuksella.
Iisalmessa voisi olla esim: jäähalli GENELEG, OLVI stadion ja PONSSE ulkoilualueet. Nämä satsaukset esim. ko. yrityksiltä on tahdosta kiinni.
IIsalmi on tukenut näitä yrityksiä tietääkseni monella tavalla ja vastavuoroisuus vaikka se ei markkinoillisesti merkitse heille mitään mutta jokaiselle iisalmelaiselle se olisi suuri asia. Markkinointi on joskus pienestä kiinni vaikka otetaan esimerkiksi muissa kaupungeissa on tiettyjen yritysten nimiä.
Genelecillä taitaa olla nykyään vähäisempää tuo PA-äänen tekeminen... Ja jos sinne tuonne Gee -merkin alla jotkin ämyrit jotka ei siihen hommaan sovellu niin se on ns. huonoa mainosta eikä sellainen kannata.
Vaikka moneen muuhun paikkaan löytyy sopivaa kaiutinta niin jonnekin kentän reunalle ei taida olla valmiina. Toki osannevat sellaisetkin tehdä jos joku pyytää ja maksaa.