Onko kokemusta?
MIten VL-tuttavat suhtautuu kun kieltää uskon
Onko_tai_ei
2058
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Se on pahempi, jos menee väärille tulille lämmitelemään, sieltä on vaikeampi tulla takaisin jumalanvaltakuntaan
Tarkoittaakohan avaaja sitä, että ihminen hylkää Kristuksen vai sitä, että ihminen eroaa saatanallisesta vl-herätysliikkeestä.
NImenomaan jättää VL-liikkeen !!!
no he eivät suhtaudu mitenkään.. eivät ehdi aatella koko juttua koska imevät munaa kanarian linnulta! :P
Mitä on uskon kieltäminen?
Mikä kielletään ja kenelle?
Usko kielletään sanoin tai teoilla. Piste. -> Oma kuuluminen vl-liikkeeseen siihen yhteisöön. Eri asia kuin jonkun ry:n jäsenmaksun maksaminen. Henkinen asia myös. Hengellinen myös.
##Mitä on uskon kieltäminen?##
##Mikä kielletään ja kenelle?##
Se on sitä kun et enää usko mihinkään taikaukko jumalan jorinoihin.
Kysyin, mitä on uskon kieltäminen? Sanot, että sanoin, mitä pitää tehdä? Sanot myös teoin? Miksi ei sitten eroteta talousrikollisianne, ja pedofiilianne? Mikä teon pitää olla, murhako?
Olen saanut ymmärtää, että SRK;lla on vain n 34,000 jäsentä, miten käy lopulle 70 tuhannelle, erotetaanko?
Mistä sinä noin paljon jäseniä olet löytänyt?
SRK:lla nimittäin on vain pari sataa jäsentä.
Rankempi kuin kuolema.
Kaverit hylkää täysin. Edes päivää ei sanota.
Lapset eivät saa käydä kylässä.
Olet LUOPIO suurella L :llä hylkiö, saata.nan penikka.
vielä, että vl tietää, että sinä tiedät sisäsiionin sala-asioista, ja että puhut
niitä, levität tietoja tavallisille ihmisille, tekee sinusta "hel.vetin hylkiön"
Eipä silti, itse myös aloin katsomaan ylpeästi vl entisiä tuttuja.
nimittäin kokemusta on.
Sitä paitsi, en ole hylännyt Jumalaa enkä Jeesusta, vain salakähmyri, pedofiili
hoitokokous, vl ja Ry:n
Kiellät uskosi, jos avaat SIWAN & VALINTATALON oven / liityt muuhun puolueeseen kuin "Jumalan hyväksymät" Kok. ja Kesk. / katsot UUTISET netin sijaan telkkarista / käytät kaulakorujen sijaan korvakoruja.
Minä ainakin käyn SIWASSA ja katson uutiset telkkarista, käyn kirkossa ,vaikka ei saarnaa vl-pappi ja käyn kirppukaupoissa jne ja ainakin mulle sanotaan jumalan terve
Seuraavaksi kai väität, että VL-lahkon opit eivät ole muuttuneet... Olet suunnilleen yhtä uskottava kuin PS-Soini, joka kiistää puolueensa kääntäneen takkiaan Kreikka-asiassa.
Erki Piri Hoitokokous YouTube
Kyllä ne aikansa pilkkaa, painostaa ja uhkailee kadotuksella. Sitten ne välttelee. Ei mitään suuren sydämen tekoja kannata odottaa. Mutta sepä vain osoittaa, millainen ei ainakaan ole oikea uskovainen.
Saman suuntainen on oma kokemus...ehdin olla yli 40 vuotta kyseisellä Lahkossa :) No olihan paljon hyvääkin mutta ahdistavia juttuja liikaa!!!
Ei Pelleilyä!
Ei Palturia!
Ei Paastoamista!
Ehta Parannus
E. P.
Eroa Perussuomalaisista!
Edistä Parlamentarismia!
Emäntääs Paijaa!
E. P. (Etelä-Pohjanmaa)
Mul ainaki henk.kohtasesti ei oo tapahtunu mitään syrjintää, väheksyntää, halveksuntaa tms sen jälkeen ku uskon kielsin 15 kesäseen. Toki jotku ihmiset reagoi vähän eri taval mut yleisesti ottaen esim. porukat on tienny/arvannu jo ennenko kertoo jos on nuoresta kyse.
Ja uskon kieltäminen siis tapahtuu sanoin ja teoin mitkä on ns "kiellettyjä" MUTTA huomioikaa se et jos tekee jotain "kiellettyä" nii siitä ei tuu mitään rangaistusta tai sellasta ainakaan tääl meil päin :D
Karttaminen alkaa...ensitillä tutuilla....koska se on väärässä hengessä!
Älä poloinen pane uskoa pois, pane vain syntiä pois! Seuroissakäyntipakkoakaan ei ole, voi pitää taukoakin! Voi olla suuremmat syytkin, esimerkiksi joku tyttö on tarkoitettu toiselle ja tuolloin uljas muoto ei viettele pois Jumalan määräämastä!