Hieno että Hämeenlinnaan on saatu uusi kesäteatteri, esitys oli erittäin virkistävä ja 100% erilainen kuin aikaisempina vuosina.
Ehkä se on vain niin että uudistuminen vaatii uuden porukan ja ennen kaikkea ohjaajan joka tuo uudenlaisen näkemyksen esityksiin.
Eli suurkiitos
Ehkä se on vain niin että uudistuminen vaatii uuden porukan ja ennen kaikkea ohjaajan joka tuo uudenlaisen näkemyksen esityksiin.
Eli suurkiitos
Vastaukset 10
Vanhimmat
Viime vuotisen täydellisen pohjanoteerauksen vuoksi emme ole uskaltaneet mennä ko. esitykseen vaan varmistamme tämän kesän teatterinautinnon Pyynikillä. Sieltä saa ainakin takuuvarman teatteriesityksen laadukkaassa ympäristössä hyvien tarjoilujen kera
Heti, kun toi ammattitaidoton vihervasuri (Pönttölä) potkaistiin, konkurssin kanssa ulos tuosta puuhastelusta, niin ammattitaitoiset kyllä osaa!
Täytyy katsoa menoa sinne ensi kesänä jos ko. lafka on vielä hapessa. Tämän kesän teatteriesitykset on jo meidän osalta buukattu täyteen joten jää pakostakin väliin.
Ihmettelen vaan, miksi se Kivisen porukka esitti saman näytelmän kuin pari vuotta sitten Hml:n talviteatterissa. Moni varmaan näki sen jo silloin, kuten minäkin, ja kuulemma ihan samanlainen oli kuin aikaisemmin nähty. En viittiny toista kertaa mennä samaa soopaa katsomaan.
Eivät osaa muuta??
Sama näytelmä varmaan siksi, että valmistautumisaika näytökseen jäi lyhyeksi. Vasta keväällä varmistui se, että HUK sai kesäteatteritoiminnan pyöritettäväksi.
Ne luuli varmaan ettei kukaan huomaa ja toisaalta ei tarvi paljon harjoitella. En käsitä mitä ihmeen apurahoja täällä jaellaan ja kenen liiveihin, vai onko jotain suojatyöpaikkoja vai mitä kikkailua tälläinen tekohengitys. Varmasti pettymys teatterin ystävälle tuollainen uusinta. Yleisön halveksuntaa pahimmillaan.
Ja mäkin näin ton saman jo kauan aikaa sitten televiissio versiona.
Kuinkas hyvin HUK on vetänyt katsojia? Onko jossain ollut lukuja tyrkyllä?
En tiedä luvuista, mutta taisi olla niin, että vain ensi-ilta oli loppuunmyyty. Muissa esityksissä on aina ollut tilaa, kun olen seurannut lipunmyyntiä. Eivät taida olla hämeenlinnalaiset teatterin ystäviä. Lipunmyynti on yhtä tahkeaa kuin Töttölän aikoina. Täällä vaan pörrätään mitä pörrätään kaikkea muuta, kapakkaa ja sen semmosta...