Timo Soini puoluekokouksen puheessa puhuu perussuomalaisesta puolueesta, hallitustaipaleen periksiannoista, irtisanoutuu ääritoimista jne.
Itse asiassa tässä on selitys kaikkiin antipersun kysymyksiin. Tiedän ettei se teille kelpaa mutta kyllä tässä asiat selvitetään!
https://www.suomenuutiset.fi/timo-soinin-puhe-kokonaisuudessaan-katso-video/
Itse asiassa tässä on selitys kaikkiin antipersun kysymyksiin. Tiedän ettei se teille kelpaa mutta kyllä tässä asiat selvitetään!
https://www.suomenuutiset.fi/timo-soinin-puhe-kokonaisuudessaan-katso-video/
Vastaukset 24
Vanhimmat
Että sillä tavalla.
En oikein ymmärtänyt sitä kohtaa kun hän selittää, että pienituloisilla eläkeläisillä on liikaa rahaa.
Jotenkin tuo on aika paradoksaalista...
Minkä minä voin sille, jos et ymmärrä?
Katsos, toisin kuin te soiniuskovaiset, me muut emme pidä pyhänä totuutena sitä mitä Timo Aurinkoisen suusta tulee, vaan vertailemme hänen puheitaan tekoihin. Selittäähän poliitikot ovat aina osanneet eikä timo urpilainen siinä porukkassa muista mitenkään eroa.
Katsos kun te Soini- ja persuvihaajat ette pysty käsittämään mitä on kompromissit, hallitusvastuu ja politiikka. Kun katsot ja kuuntelet tuon puheen näet ja kuulet että Soinikin myöntää tappiota tulleen. Myönnän minäkin. Mutta olisiko hallituksesta lähtö muuttanut Suomen kreikkalinjaa. Ei! Ja siihen perään lukuisia asioita jotka persujenkin ajamana on kirjattu hallitusohjelmaan. Mutta kylve sinä Oenonen siinä ikiaikaisessa persuvihan ammeessa.
Trolli-Oenosen kanssa on ihan turha kommunikoida. Ei ymmärtnyt näitä samoja asioita kysyjä;nä vaikka ne jumalauta moneen kertaan selitettiin hänelle ja muille hänen nikeilleen. Trolli tuo on, ala-arvoinen mutta trolli mikä trolli, ja on syytä jättää tutun oman kommentointinsa varaan ketjujen rakennus.
Kyllä minä sen tiesin ja senkin että välillä trollaa antipersux:nä. Mutta sehän näitä nimimerkkejä yhdistää että kaikki kumpuaa samasta Soinivihasta, Halla-ahovihasta ja perussuomalaisen puolueen vastaisesta ajattelusta. Onkin huvittavaa että nämä nimimerkit työntäisivät persut kaasukaapiin kuten juutalaiset Hitlerin toimesta. Joten ajatusmaailmaltaan ovat selvästi lähellä natseja ja unelmoivat puhdistavansa maan "inhottavista persuista"!
Missä ihmeen persuvihan? Realistisesti persut eivät saaneet yhtään tärkeintä poliittista lupaustaan läpi. Kreikkaa tuetaan vaikka lupasivat ettei, köyhiltä leikataan vaikka lupasivat ettei, maahanmuutto kasvaa vaikka lupasivat ettei, jätevesiasetusta ei purettu, autoveroa ei poistettu, PK-yrittäjien tukeminen on heikoilla ja kehitysavusta ei miljardia soinin lupauksista huolimatta leikata. Joten mitähän persut saivat hallitusohjelmaan noista kärkihankkeistaan? Jospa lopettaisit sen valehtelun. Saivat yhtä paljon mukaan hallitusohjelmaan kuin jotkut ituhippi vihreät.
Taasko se foliopipo kiristää? Silloin kun persut ITSE arvostelevat ettei vaaliohjelmassa pysytty, niin aika heikkoa olisi trollaaminen...
Taasko sinä natsi profiloit muita kirjoittajia mielipiteidesi mukaan? Se että sanon ettei persut eroa ns. vanhoista puolueista ei vielä tee minusta natsia. Eikä se mitään vihaakaan ole vaan tosiasia.
Voi teitä persu-uskovaisia.Jos Soinia syytetään jostain, todistajaksi kutsutaan Soini.
Miten joku vielä kehtaa leveillä kieroudella hankitulla vaalituloksella.
Soinin körkihanke koulutus. Aika paljon siitä leikataan. Entäs portugalin eläkeläiset? Tässäkö ne teidän kompromissit ja tasapuolisuus?
Kun demarit ryösti eläkeläiset. Soini panee paremmaksi. Vie lisäksi eläkeläisten asumistuenkin. Miksi ei kehu enää miljoonien aseostoja?
Pyydän anteeksi jos olen loukannut teitä. Mutta ymmärrättehän että olen kommunisti...
En muuten ole, vaan poliittinen nihilisti. Voisit vaikka huvikseen tarkastaa mitä se tarkoittaa. Kommunismi on ideanakin älytön jos sitä aiotaan ihmisiin soveltaa.
Seli, seli, seli....
Persut käänsivät takkinsa - eivät vain kerran vaan useampaan otteeseen.
Tämä oli Soinille viimeinen mahdollisuus pääsystä vallan kahvaan ja hän käytti sen vaikka joutuikin samaan hallitukseen kyykkyjen kanssa, jotka ovat niin kaukana persujen tuhlatun "aatemaailman" kanssa.
Hallitushimo sai persut "joustamaan" periaatteistaan eli mainio esimerkki vallan korruptoivasta vaikutuksesta ihan lähiotannalla. No Soini tuskin elää enää seuraavalla vaalikaudella kehon turvotuksen ja verenpaineen aiheuttamien vaivojen takia, joten suotakoon katolilaiselle pääsy lähelle vallan keskittymää ennen lopullista infernaatiota.
Itseasiassa minua hävettää olla "suoraselkäinen" suomalainen kun "jytkyt" heti lagaa mammonan edessä.
Sitä vain toivoisi, että aatteista pidetään myös kiinni eikä myydä niitä halvalla.
Kuis kävikään "köyhän" ja "vajaan" - taisi jäädä vallan käytäville poljettavaksi.
Tästä nykyhallituksesta meille ulkomailla nauraa jo naurismaan aitakin. Sama kuin olisimme valinneet Mika Myllylän ja Matti Nykäsen Sotshin olympialaisiin 2014.
Ei asia ole noin toivottoman tuntuinen. KESKUSTA, KOKOOMUS ja PERUSSUOMALAISET omaamat yhteensä 125 paikkaa, mikä on niukka enemmistö, mutta enemmistö kuitenkin.
Toivotan näille puolueille hyvää yhteistyöhalua.
Onneksi yhdestä me kaikki voimme olla täysin yhtä mieltä ketjun aloittajan kanssa. Soinin puheita kannattaa katsoa, mutta ei missään nimessä kuunnella sillä silloin tulee raskaasti kusetetuksi.
Persut laittoivat Suomen politiikkaan lentämään uusia tuulia, mikä näkyy vihapuheina Persuja kohtaan.
Kissa on kuitenkin onnistuneesti nostettu pöydälle.
Jos tuntisitte shakin perinpohjaisesti, niin ette ihmettelisi asiaa. Persut osaavat pelata shakkia, joka on äärimmäinen logistinen peli.
Mun mahdollisuudet tsäänseihin logistisissa peleissä on fifty-sixty. Ajan rekkaa.
Tarkoitat kai looginen... Ja persujen touhuista tulee ennemmin mieleen tikanheitto silmät sidottuna. Huteja tulee enemmän kuin osumia. Persuthan tekevät nyt ihan samoja asioita kuin edellinenkin hallitus. Pieniä kosmeettisia eroja saattaa löytyä, mutta päälinjat pysyvät samoina. Molemmat laittavat rahaa Kreikkaan, lisäsivät pakolaiskiintiötä, leikkaukset kohdistettiin samoin. Isoissa jutuissa ei mitään eroa.