Tens- laite

kiihmainen

Oletteko kokeilleet ns. tens-laitetta. Tietääkseni ainakin Ohlsson myy jotain tuollaista

9

4780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimii. Mutta kannatta olla varovainen.

      • kiihmainen

        kerrotko tarkemmin miten toimii ja osaako sitä käyttää ja mikä vaara siinä on


      • Semmoinense_kulli_kasvaa

        http://www.omaomron.fi/tuotteet?ryhma=OMRON TENS-laitteet&r=50
        TENS on lyhenne sanoista Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (eli ihon kautta tapahtuva sähköinen hermostimulaatio). Menetelmää käytetään laajalti sairaaloissa ja lääkäreiden, erityisesti urheilulääkäreiden, vastaanotoilla. Lihasrentouttaja lähettää heikkoja, pientaajuisia sykäyksiä, jotka aktivoivat kehon omia kipua lievittäviä mekanismeja. Verenkierto paranee, lihakset rentoutuvat ja olo virkistyy.


        E2 Elite TENS-laite

        Elektroninen lihasrentouttaja helpottamaan esim. lihassärkyä


      • kiihmainen

        Mulla on tuollainen laite kun www.omaomron.fi on kuvattu. En ole saanut sillä mitään nautintoa aikaan


    • Sellainen_kehitin

      http://www.aktiivinensynnytys.fi/index.php/vuokrauspalvelut/77-vuokrauspalvelut
      Mikä on TENS?

      TENS lyhenne tulee sanoista “Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation”. TENS –laite on pieni paristokäyttöinen laite, joka lähettää kehoosi sähköimpulsseja selkään laitettujen elektrodilappujen kautta. Nämä impulssit vaikuttavat positiivisesti niihin hermoihin, jotka ovat tekemisissä aivoihin vietävien kipuviestien kanssa. Impulssit auttavat myös lisäämään kehon omia kipua lievittäviä kemikaaleja, endorfiineja. Sähköimpulssit tuntuvat selässä pienenä kihelmöintinä, ja niiden voimakkuus on täysin synnyttäjän säädettävissä.

      TENS-laitteita on käytetty menestyksekkäästi jo useiden vuosien ajan ympäri maailmaa. Kokemus on osoittanut, että TENS-laite on kaikkein tehokkain synnytyksen ensimmäisessä vaiheessa. Se auttaa synnyttäjää hallitsemaan omaa kehoaan ja pysymään virkeänä. TENS-laitteen käyttö vähentää lääkeaineiden tarvetta, ja mikä tärkeintä – käytöstä ei ole todettu aiheutuvan minkäänlaisia sivuvaikutuksia äidille tai vauvalle. TENS-laite on lääkkeetön vaihtoehto kivunlievitykseen, mutta se ei sulje pois muiden apujen käyttöä. Esimerkiksi ilokaasua ja petidiiniä voi käyttää TENS-laitteen kanssa.

      Yhdistyksen vuokraamat TENS-laitteet ovat laadukkaita, synnytyskäyttöön suunniteltuja ja helppokäyttöisiä. Laitteiden valmistaja on Iso-Britannialainen Babycare TENS. Kaikki Babycare TENS- laitteet ovat Euroopan lääkintälaitemääräysten mukaisia.

      Miten TENS:iä käytetään?

      Supistusten alkaessa kiinnitä pakkauksen neljä elektrodilappua ohjeiden mukaisesti selkääsi. Sen jälkeen kytke ja käynnistä laite ohjeita seuraten. Kun tunnet supistuksen, paina tehostenappia saadaksesi tehokkaamman avun. Kun supistus on ohi, paina nappia uudestaan – näin helppoa se on!

      Mitä TENS-laitteen mukana tulee?
      ◾säilytyspussukka
      ◾2 johtoa 1 varajohto
      ◾4 isoa itseliimautuvaa elektrodilappua
      ◾1 paristot laitteen sisällä yhdet varaparistot
      ◾englannin- ja suomenkieliset käyttöohjeet

      Mitä tulee varoa?

      TENS-laitetta ei saa käyttää ennen 37. raskausviikkoa, ellet ole lääkärin valvonnassa. Jos sinulla on sydämentahdistin, sairastat epilepsiaa, kärsit diagnosoimattomasta kivusta tai olet epävarma laitteen sopivuudesta sinulle, ota yhteys lääkäriisi. TENS-laitetta ei voi käyttää suihkussa tai synnytysaltaassa ollessa.

      Miten TENS:n voi vuokrata?

    • epidon

      Olen modifoinut laitetta niin, että toinen elektrodi tulee peräaukkoon ja toinen ohut puikko virtsaputkeen n. 10-20 cm saa aikaiseksi käsittämättömän nautinnollisia tuntemuksia, en suosittele sellaiselle, joka ei tiedä mitä tekee, voi aiheuttaa vahinkoa.

    • Aiminävai

      Paljon kirjoitellaan tens-laitteista ja joku varotteleekin vaaroista. Niiden haittavaikutuksien esilletuomista ei näe/kuule. Suurin syy varoitusten puutteeseen on että edes käyttäjät eiävät ole tietoisia laitteen vaaroista ja millaisia vaurioita voi seurata. Isoäänisimpiä laitteen puolestapuhuvat ovat tietämättömimpiä!

      • Stimuloija

        Saa sillä hengen lähtemään, mutta pysymällä navan alapuolella ei näillä tähän käyttöön tehdyillä peleillä suurempaa vaaraa ole, aistit kyllä kertoo jotain.


    • jussikka25

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      125
      5023
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      173
      3752
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      46
      3198
    4. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      22
      3168
    5. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      39
      1737
    6. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1279
    7. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      38
      1185
    8. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      304
      1098
    9. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      30
      1071
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1036
    Aihe