Satasen kuussa sijoittaminen n 10 v ajan

sijoo

Mikä olisi mielestänne paras tapa sijoittaa noin satanen kuussa / lapsi seuraavan 10-15 v ajan? Ideana siis laittaa lapsilisä osake/korkotilille jossa hyvin matala riski mutta kuitenkin edes inflaation verran tuottoa.

Voisi sitten aikanaan maksaa vaikka ajokortit ja antaa hyvän pesämunan opiskeluja varten. Ja siis aivan tosissani tätä mietin joten asiallisia vastauksia kiitos.

6

308

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osakkeisiin_tietysti

      Matalalla riskillä et pärjää edes inflaatiolle. Noin pitkälle ajalle suosittelisin jotakin indeksiä seurailevaa osakerahastoa. Niiden kulut ovat nykyisin alhaisia ja jopa ilmaisiakin on olemassa. En kuitenkaan rupea tässä mainostamaan mitään yksittäistä vaihtoehtoa.

    • Aikatuovoitot

      Oma valintani voisi olla esim. Seligsonin Global Top Brands vakiosummalla kuukausittain. Varmistelevalle sijoittajalle Pharos.

    • amatöörisäästäjä

      Tuolla sijoitushorisontilla passiiviset osakerahastot ovat se paras valinta, etenkin tässä tilanteessa, kun korkosijoitukset sisältävät vain riskiä mutta eivät tuottopotentiaalia (koska korot ovat nollassa eivätkä enää voi oikein edes laskea). Pitkällä juoksulla osakemarkkinoiden tuotto on ollut tuplasti korkojen tuotto ja 10-15 vuodessa se on jo todella merkittävä ero.

      Toki jos korkotaso tässä vuosien varrella normalisoituu sinne noin 5 prosenttiin, voisi siinä vaiheessa ajatella siirtää osan säästöistä pitkiin korkoihin, pienentämään riskiä ihan viimeisille säästövuosille sattuvasta pörssiromahduksesta.

      Nyt kun olet (toivottavasti) päättänyt sijoittaa osakerahastoihin, joudut vielä ottamaan huomioon kaksi asiaa: sijoitus kannattaa hajauttaa maailmanlaajuisesti (eikä siis kaikkea Suomi-rahastoon) ja sijoitustuotteen kulujen tulisi olla mahdollisimman pienet. Vaihtoehtoja on teoriassa kaksi: edulliset passiiviset indeksirahastot, joita tarjoaa esim. Seligson tai sitten etf:t, joita piensijoittajan lienee helpoin ostaa Nordnetin kautta. Käytännössä yhden etf-osuuden hinta on sellainen, ettet pysty ostamaan läheskään tasan satasella (tai sillä verottomasti lahjoitettavalla 111 eurolla) kuukausittain, joten rahastot saattavat olla helpoin valinta.

      Itse muuten päädyin lahjoittamaan lapsilleni sen 111 euroa kuussa per lapsi Seligsonin rahastosijoituksina, hajautettuna muutamaan rahastoon ympäri maailman.

    • Realistii

      Pharos on hyvä ratkaisu. Aloittajalle lienee tärkeää myös se, että säästöajan loppupuolella rahaston arvo ei laske pahasti? Tuottoa haetaan kohtalaisesti mutta ei suurimmilla mahdollisilla riskeillä. Kukapa haluaisi vuoristorataa ja pelottavan jyrkkiä laskuja, kun säästöajan viimeiset vuodet alkavat. Tärkeää on olla vaihtelematta rahastoa pitkin vuosia, koska se lisää kuluja ja veroja. Kasvuosuus Pharoksessa tarkoittaa karkeasti ottaen sitä, että rahaston saamat osingot sijoitetaan vuosittain uudelleen verottomasti rahaston arvoa kasvattamaan, kun tuotto-osuudessa ne nostettaisiin vuosittain käteen/ulos ja maksettaisiin verot joka kerta.

    • sijoo

      Kiitokset vastauksista, pitää tutustua näihin.

      Ja tosiaan muuten korkotili olisi ehdottomasti valinta, mutta tällähetkellä korot käytännössä nollissa. Idea siis olisi että säästölle ei niinkään haeta tuottoa vaan sitä että eivät menetä ainakaan arvoaan eli inflaation verran. Erityisesti pitää vielä tsekata sivukulut rahastonhoidossa ettei "tulot" mene niihin.

    • Realistii

      Jos aivan pikkuruinenkin mutta varma vuosituotto ja rahojen säilyttäminen kelpaa nyt alkuun, kunnes tuotot parin vuoden kuluessa hieman paranevat ja korot nousevat, tarjoaa Seligsonin lyhyen koron rahamarkkinarahasto hyvän lähes riskittömän vaihtoehdon. Itsellä hieman rahaa rahamarkkinassa pikkuroposia tuottamassa. Teen sieltä luultavasti kertasiirron Seligsonin euro-obligaatioon muutaman vuoden kuluttua, kun pitkät korot alkavat taas olla mukavasti tuottavia. Toki jos rahamarkkinan tuottoluvut parenevat huomattavasti saatan pitää osan varoista sielläkin, salkkua vakauttamassa ja pikkuruista tuottoa antamassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22309
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9512
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7500
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      81
      6340
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5990
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4986
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4646
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4396
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2080
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1377
    Aihe