Jalkapöydän luu, kuinka edesauttaa luutumista

Domovoyd_

Eli n. 2 ja puoli viikkoa sitten mursin uloimman jalkapöydän luuni. Ensin siihen oli hoitona 1 vko saapaskipsiä (jota kaikki ovat kummastelleet), toinen lääkäri katsoi sitten viikon päästä kontrolliröntgen kuvia (ja ihmetteli jälleen kipsin massiivisuutta) ja totesi että pidetään nyt tuo sama kipsi toinen viikko kun varmasti suojaa. No, tänään oli sovitusti kipsin poisto ja tilalle liimaside. Hoitaja ohjeisti että kävelykepit voi nyt palauttaa ja kävellä voi normaalisti.

Tästä ei anoppini (olen siis 24-vuotias nainen) riemastunut vaan vaati että lääkäri ottaa vielä asiaan kantaan ja soitti takaisin paikallisen sairaalan päivystykseen; kas kummaa, eri lääkäri katsoi viikko sitten otetun kuvan ja soitti takaisin todeten että jalkapöydässä on myös toinen murtuma joka tyypillisesti on huono luutumaan, tarvitaan jopa mahdollisesti leikkaus että jalan saa kuntoon jos luutuminen ei ala itsestään. Ohjeeksi antoi että liikuttava keppien kanssa, jalalle saa varata hyvin vähän, ei jumppaliikkeitä.

Virallinen kysymys olisi siis se, kuinka edesauttaa murtumien luutumista? Ruokavalio, liikkuminen, hivenaineet, vitamiinit, kertokaa kaikki tietämyksenne/kokemuksenne, kiitos!

3

4454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uggla

      Kalsiumia, D-vitamiinia, kasviksia ja marjoja. Positiivinen ja kuntouttava mieli auttaa. Tekee jumppaa niillä kehonosilla, jotka toimii. Tsemppiä!

    • luuterveys
    • Mökkiemäntä

      Minullakin sattui murtumatapaturma 9-viikkoa sitten.. Nyt vasta on alkanut vähän luutumaan..5-des jalkapöydänluu..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6937
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4441
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      49
      3885
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3538
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      190
      3479
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2979
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2684
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      48
      2532
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1924
    Aihe