kuvitella että jos tulee esim. mamuista kertova aloitus, niin teidän mielestänne se on varmasti persun tekemä?
Palstan nimi on kyllä "Perussuomalaiset", mutta kyllä tänne kirjoittaa monet muutkin kuin persut, noita mamualoituksiakin. Onko täällä edes ihan todellisia persuja, vai vain sinne päin. No kai täällä joku oikea persukin käy.
Itse olen mamukriittinen, mutta en ole persuja äänestänyt - ainakaan vielä.
Palstan nimi on kyllä "Perussuomalaiset", mutta kyllä tänne kirjoittaa monet muutkin kuin persut, noita mamualoituksiakin. Onko täällä edes ihan todellisia persuja, vai vain sinne päin. No kai täällä joku oikea persukin käy.
Itse olen mamukriittinen, mutta en ole persuja äänestänyt - ainakaan vielä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Miksi teillä on pakonomainen tarve kuvitella että jos tulee esim. mamuista kertova aloitus, niin teidän mielestänne se on varmasti persun tekemä? "
Sikis että perusuomalaisten populismiin kuuluu liki pakonomainen tarve nostaa esiin hyvin marginaalisia ja vähäpätöisiä teemoja.
Ainoa outo piire Suomen humanitäärisessä maahanmuuttopolitiikassa on maahanuuttajien hämmästyttävän pieni lukumäärä suhteessa elintasoomme ja Pohjoismaiseen viiteryhmäämme. Luku on nolottavan alhainen. Niin alhainen että ylivoimaiseti suurin osa meistä ei edes päivittäin ojonkun heikäläisen kanssa missään henkilökohtaisessa tekemisissä, jonka kautta oppisimme ymmärtämään kuinka paljon puutaheinää hommalaiset suoltavat.
Kyseessä on siis vähäpätöinen asia, eikä se merkittävästi vähemmän vähäpätöiseksi muuttuisi vaikka nostaisimme lukua aika reippaasti. Mutta suomalaisia se opettaisi tavoille edes jossain määrin.
Opeta nyt ensin ne saatanan muslimit talon tavoille täällä, puhu sitten vasta.
Tutustu ruotsin tilanteeseen mamujen suhteen, niin huomaat mikä on tilanne.
"Opeta nyt ensin ne saatanan muslimit talon tavoille täällä, puhu sitten vasta."
En ole tavannut muslimia jolla olisi huonommat tavat kuin sinulla. Ja minä olen tavannut monia. Olen työskennelyt usean kanssa ja yksi on erittäin hyvä perhetuttavani. Tosin tämä Lähi-idästä kotoisen oleva tuttavani kääntyi kristinuskoon koska suomalaisen vaimon vanhemmat ovat fanaattisia kristittyjä ja käytännössä vaati tätä.
"Tutustu ruotsin tilanteeseen mamujen suhteen"
Sinä voisit tutustua siihen jostakin muusta lähteestä kuin teikäläisten propagandasta. Ruotsilla pyyhki ihan pirun paljon paremmin kuin Suomella, ja tulevaisuudess tämä korostuu kun meillä eläköityminen kiihtyy ja työvoimapula iskee. Sinä räyhäät nyt ihan samalla tavalla kuin Ruotsin skinit silloin kun suomalaisia velloi sinne laumoittain. Pitkään suomalaiset olivat väkivaltarikosten, työttömyyden, hyysättävien, alkoholiongelmaisten ja seksuaalirikosten kärjessä. Ja kuitenkin maailma oli paremopi paikka kun pääsivät sinne.
Tiedän että Halla-aho on aloittanut vimmaisen Ruotsin mustamaalaamiskampanjan, ja Simon Elo kirjoittelee "Uppoavasta Ruotsista". Naurettavaa pelleilyä, vaikka toki Ruotsin rohkeutta pitää ihailla. Siellä porvaripuolueet ovat puhuneet kasvun hillitsemisestä ja sosiaalidemokraatitkin ymmärtävät liian nopean kasvun tuottavan kitkan ongelmia.
Siihen Suomella on muutaman sadantuhannen pakolaisen matka, joten aika turhaa edes puhua Ruotsista! Edes Tanska tai Norja eivät ole Suomelle oikeita vertailukohtia.
Ruotsilla on varaa siihen että muutamassa esikaupungissa on välillä levotonta.
Olisihan se hiukan omituista, jos sellainen ihminen, joka ei ole persu, tekisi persuihin liittymättömiä aloituksia palstalle, jolla on tarkoitus keskustella persuista. Maahanmuutosta keskusteluun on oma palsta. Persut usein erehtyvät tekemään tänne ihan mitä aloitteita sattuu, kun luulevat tätä persujen sisäiseksi keskustelupalstaksi, mutta että joku ei-persu luulisi tämän olevan yleiskeskustelua varten?
Seliseli, tämä on yhtä huuhaa-palsta kuin muutkin Suomi24-saitit. Häiriköitä ja narsisteja jauhamassa paskaa.
"Olisihan se hiukan omituista, jos sellainen ihminen, joka ei ole persu, tekisi persuihin liittymättömiä aloituksia palstalle, jolla on tarkoitus keskustella persuista."
Tuota mieltä on myös Putkonen. Media ei saisi kirjoittaa Persuista koska vain persu saa kirjoittaa persuista. Mutta Putkonen on ymmärtänyt tuonkin väärin.
http://mvlehti.net/2015/01/16/pikkulapsien-raakalaismaiset-hyvaksikayttajat-nyt-tietoineen-ja-kuvineen-julki/
Itselläni on vain huonoja kokemuksia Afrikasta tulleista muslimeista, yksi varasti lompakkoni.
Hiukan vitutti.