ASUMISTUKI-KENELLE?

HMMMMM

Asumistuki-tehty ketä varten?Vuokrien hinnat päätähuimaavia,ympäri Suomen.
Asumistukihan on laskennallinen-tulot/asukasmäärä/neliöt.
Asumistukea maksetaan valtion kassasta,siis pidetään yllä verotuloilla.
Maksetut asumistuet kansalle,jolla ei ole vaihtoetoisia asumismuotoja,nykyään kaikki vuokra-asunot hinnoiteltu"kuutamolle" VVO-SATO-KUNNAT, yhtä kalliita,kuin yksityisellä sektorilla.
Asumistuen ylläpitäminen mahdollistaa vuokranantajien yhä suurenevan ahneuden,koska valtio maksaa heille asumistuen varjolla,valtion kassasta, yhä enemmän voittoa.Siis raha liikkuu rikkaiden taskuun,valtion avustuksella.
Tämä vuokrien nousu jatkuu ja valtio myöntää asumistuen nimikkeellä yhä enemmän voittoja jo hyvinvoivalle väestölle,jolla on varaa pitää monia asuntoja omistuksessaan.
Ajattelisin näin,lopetetaan asumistuki.Hetkellisesti olisi sekasortoa,ihmisten täytyisi jakaa tilojaan sukujen,ystävien kesken.Vuokra-asuntoja olisi paljon tyhjillään,eihän kenelläkkän ole varaa maksaa sellaisia vuokria,omasta palkka tulostaan,siis harvemmilla.Yksityiset vuokranantajat,vvo,sato ym.olisivat pakon edessä,joutuisivat alentamaan vuokratasoaan,huomattavasti.
Miksi valtio tukee nimikkeellä ASUMISTUKI rikkaita monen asunnon omistajia,siirrättää rahaa valtion kassasta jo hyvin toimeentulevalle väestölle?
Ei ole vuokrakattoa edes,kuinka pitkään valtion tyhjästä kassasta työnnetään rahaa nille joilla sitä on jo riittävästi.Asuntojen vuokrien järkeistäminen,mahdollistaa myös omistusasuntojen hinnan alennuksen.On todella ihmeellistä,että Suomessa synnytään elämään, jonka ainut keskiö on asunto jossa asutaan,ilmeisesti on helpompaa vahtia kansaa,kun sillä ei riitä elämänsä aikana,aikaa,eikä jaksamista muuhun,kuin kodin maksamiseen. Oksettaa tuo kuvottava ahneus ja ihmisten riisto.

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HyväosaisetSossutuettava

      NO omistusasumista tuetaan Suomessa enemmän kuin vuokra-asumista asumistuella.
      Asuntolainan korkovähennys on tämän sosiaalituen nimi, jolla Suomessa tuetaan töissä käyviä ja jopa rikkaita omistusasujia ja todellakin suuremmalla summalla kuin köyhiä vuokra-asujia, jotka saavat Kelalta asumistukea tarkkojen enimmäistulojen mukaan.

      • ensimmäisenä

        Omistusasujien korkovähennys ensin pois.


      • sossut-maksaa-lisää

        Paljon oikeaa asiaa aloittaja puhuu, mutta jotain täsmennän:
        Asuntoja pitäisi rakentaa enemmän sinne, mistä niitä puuttuu, ja työeläkeverotus lopultakin korjata. Asumistuen lopettaminen ei VVO:ta, SATO:a ym. hetkauta, koska hädänalaisten määrä on kasvanut muutenkin mamut päälle. SOSSUT MAKSAVAT PARHAITEN. Siis verovelvolliset kustantavat jopa 100 %.
        VVO-Kodit Oy:n kannatti jopa nostaa vuokria 117 %, koska tulijoita on jonossa. Tämä tapahtui Espoon Tietäjäntie 3:ssa kevättalvella 2015. Muuttoaikaa lokakuun loppuun 2015, jos rahaa ei löydy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2631
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2293
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      115
      2004
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      129
      1983
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1723
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      147
      1258
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1142
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1105
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1080
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1019
    Aihe