Onko tullut uusia laki-

täytäntöönpania

pykäliä. keittely hommiin.

5

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesukani

      Vanhat pykälät ovat voimassa, kunhan keittää hyvää.

      • etsilleenjatolleen

        Ja hyvä tarkoittaa ilman metanolia, joka haihtuu nesteestä alemmassa lämmössä kuin etanoli eli metanoli haihtuu noin 65 asteessa kun taas etanoli noin 78 asteessa.

        Eli tislatessa tulisi pari ensimmäistä desiä valuttaa viemäriin jos ei lämpömittaria ole käytössä, sillä ne ovat lähinnä metanolia.ja myöhemmät tisleet voi nauttia- toki kohtuullisesti.

        Itse toki aikoinaan tislasin nesteen kahteen kertaan samalla tavoin toimien päästen johonkin 85 prosenttiseen alkoholiin ainakin mittarin mukaan.

        Metanolia on kaikissa käymistuotteissa, joten viininkin juontia olisi syytä vähentää.


    • pohjoisen_paavo

      nyt on asia sillä tavalla että, jos puhutaan sellaisesta "keittelystä" kuin, on ollut tapana tuolla selkosilla niin ei siihen ole muutosta tullut vaan vankeus ja pakkotyö odottavat (niinkuin oikein onkin) ja suota kuokkivat konnusuolla ja lentokenttää rakentavat ja takavarikoidaan talot ja tontit eikä ole kansalais Luottamusta vaan äänestämään ei pääse 10Vuoteen koska valtio jää ilman VEROAjoka on viina-politiikan Perusta. Kyllä sen pitää riittää että on koFf Koff ja karjala tai jarhu Karhu olut ruokakaupassa (todella ruma etiketti, ei otso sellaiselta näytä) ja ALKO, josta saa Jaloviinaa ja viinaa jos on aivan pakko (onhan se paikallaan että juhlissa otetaan terävät Pöytäviinaa ennen ruokailua, hömpsyt mutta se on eri asia) sillä "keittelystä" tulee etanolia Metanoilia ja paha haju. Loppu.

    • pohjoisen_paavo

      nyt minun pitää kyllä heti tarkentaa l. korjata että en minä oikeastaan TIEDÄ mitään siitä mitä keittelystä tulee (paitsi se vankeus) olen vain kuullut metalolista eikä varmasti ole omakohtaista tietoa kun on talo ja karja ja kunniallinen ammatti ei kö mitään keitetä kuin marjamehua ei Edes sahtia sitä etelän juomaa, raikas piimä riittää joskus kurria kohvin sekaan (se on KAHVI ei koffi) talo hoidetaan ja elukat ja lanta lapioidaan ja saltpietaari tarhataan ja pakataan ja myydään ostajille se on kuulkaa raskasta työtä!ja "netitse" ei mitään meiltä myydä vaan on paikan päältä haettavat ja painaahan ne monta tonnia säkit eikä saa junavaunuun ottaa se on nähkääs hapettavaa kun se on lannote.

      • jäitkiinniähäkutti

        Savukoskella ei ole Alkoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2130
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      296
      1924
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1751
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      103
      1663
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1607
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1321
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1123
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    10. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      24
      1052
    Aihe