Eli windows 7 järjestelmäni kaatui, en pysty kirjautumaan käyttäjällä sisään vaan kone sammuu jo sen jälkeen kun tulee musta ruutu jossa lukee windows ja väripallot pyörivät ( punakeltavihreäsininen). Pääsen järjestelmän palautukseen painamalla f11 näppäintä alussa. Tiedostoja en ole koskaan varmuuskopioinut. Muut palautukset kuten aikasempi ajankohta eivät toimi vaan kone sanoo niiden jälkeen että järjestelmää ei voitu palauttaa. Eli järjestelmän täysi palautus tulee tehdä, miten tallenna tärkeät tiedostot kuten kuvat ennen sitä ja ilman varmuuskopiota? Sanoo siis kun painan järjestelmän täysi palautus että varmuuskopioi ennen sitä ja antaa ruksata tiettyjä tiedostoja kuten videot, elokuvat, kuvat, asiakirjat jne. No kuvat tarvitsen, se on must. Eli miten ne varmuuskopioidaan tai itseasiassa mihin? Antaa ainoaksi vaihtoehdoksi dvd levyn. Sanotaanko nyt näin että minulla on n. 5000 korkealaatuista kuvaa, miten paljon tilaa ne vievät ja minkälaisen dvd-levyn tulen tarvitsemaan? Montako? Sekavaa tekstiä mutta kysykää tarkemmin jos jäi epäselvää ja kiitoksia etukäteen! :)
Järjestelmän palautus & Henkilökohtaiset tiedostot
2
140
Vastaukset
- kopiointi_aina_onnistuu
Vikasietotilaan pääsee kun painaa F8 käynnistyksen yhteydessä, ja voi tehdä varmuuskopiot.
Jos ei edelleenkään boottaa, niin ota kovalevy irti ja kiinnitä ulkoiseen usb-koteloon ja kopioi toiseen koneeseen tiedostot talteen.
Jos ei läppäriä pysty purkamaan ja levyä irroittamaan tai ei ole toista konetta missään, niin voi mennä F11:llä järjestelmän palautukseen -> tietokoneen korjaus -> lisäasetukset -> komentokehoite. Myös järjestelmänpalautus tunnistaa usb-tikut, ja pystyy laittamaan usb-tikun koneeseen kiinni ja kopioimaan komentoriviltä kaikki tiedostot talteen, esim. c-asemalta e-asemalle. xcopy /s komento kopioi kokonaiset hakemistot usb-tikulle talteen. Lataa HIrens boot CD. Sillä voit pelastaa tiedostosi vaikka ulkoiselle kovalevylle. Todella ihmettelen tuollaista lepsuutta varmuuskopioinnissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991957
- 711706
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91421- 751098
- 811040
- 951019
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.261004Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191954