Mänttä-Vilppulan

tämäköonunelma

Paikallislehdessä oli taas mamu propagandakirjoitus.Yks aikuinen saa rahaa vain 317€/kk. Kulut maksaa valtio,mitä väliä sillä maksaako kulut valtio vai kunta,kun veronmaksajien pussista se kuitenkin on pois.Tuo raha ei riitä edes puhelinlaskuun sillä ulkomaan puhelut tulee kalliiksi.Taannoin katselin erään "pakolaisen"varustusta,vaatteet ainakin oli niin kalliit että itse en viitsi vaatteisiin niin paljoa laittaa,puhelin n.600€ .Varmastikin tuo summa on vain perustulo,sillä sossutäti antaa harkinnanvaraista tukea jokaiselle tarvitsijalle,paitsi suomalaiselle joka on maksanut elämänsä ajan verot suomeen ja vielä pienestä eläkkeestäkin.Olisipa hauska tietää miten suomi lähtee nousuun sillä,että tänne tuodaan laivalasteittain sosiaalipummeja?Onhan meillä niitä ihan omastakin takaa,että ei niitä ihan ulkomailta tarvitse tänne tuoda.

2

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitääalkaakanspummiksi

      Minä yrittäjänä vastustan sitä että me veronmaksajat joudumme kustantamaan jo omanmaan työttömienarmeijan elatusta nämä ulkomailta tulevat elätit. Saavat sitten 100 tai 200 euroa,niin jokatapauksessa Suomalainen veronmaksaja häviää ja samalla häviää Suomalainen työtön tai yh ja mitä niitä kaikkia sostuilla eläviä loisia tässä maassa oikein onkaan.

    • jotainiloistakin

      Onneksi edes vanhus ja vammaispalveluista säästetään sekä koulutuksesta.Iloinen asia myöskin on se,että ei tarvitse miettiä mihin rahansa käyttää kun verotus senkun kiristyy,kun nämä meidän uudet veronmaksajat eivät aluksi tuota mitään,mutta onneksi ovat hyvin koulutettuja,koneinsinöörejä,lääkäreitä sekä opettajia.Ikävä vaan että ne tutkintopaperit jäi sinne jonnekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      132
      2524
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2085
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      38
      1720
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      38
      1570
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      56
      1435
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      27
      1109
    7. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      58
      1100
    8. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      9
      1056
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      62
      1030
    10. Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?

      Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup
      Ähtäri
      30
      726
    Aihe