Mänttä-Vilppulan

tämäköonunelma

Paikallislehdessä oli taas mamu propagandakirjoitus.Yks aikuinen saa rahaa vain 317€/kk. Kulut maksaa valtio,mitä väliä sillä maksaako kulut valtio vai kunta,kun veronmaksajien pussista se kuitenkin on pois.Tuo raha ei riitä edes puhelinlaskuun sillä ulkomaan puhelut tulee kalliiksi.Taannoin katselin erään "pakolaisen"varustusta,vaatteet ainakin oli niin kalliit että itse en viitsi vaatteisiin niin paljoa laittaa,puhelin n.600€ .Varmastikin tuo summa on vain perustulo,sillä sossutäti antaa harkinnanvaraista tukea jokaiselle tarvitsijalle,paitsi suomalaiselle joka on maksanut elämänsä ajan verot suomeen ja vielä pienestä eläkkeestäkin.Olisipa hauska tietää miten suomi lähtee nousuun sillä,että tänne tuodaan laivalasteittain sosiaalipummeja?Onhan meillä niitä ihan omastakin takaa,että ei niitä ihan ulkomailta tarvitse tänne tuoda.

2

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pitääalkaakanspummiksi

      Minä yrittäjänä vastustan sitä että me veronmaksajat joudumme kustantamaan jo omanmaan työttömienarmeijan elatusta nämä ulkomailta tulevat elätit. Saavat sitten 100 tai 200 euroa,niin jokatapauksessa Suomalainen veronmaksaja häviää ja samalla häviää Suomalainen työtön tai yh ja mitä niitä kaikkia sostuilla eläviä loisia tässä maassa oikein onkaan.

    • jotainiloistakin

      Onneksi edes vanhus ja vammaispalveluista säästetään sekä koulutuksesta.Iloinen asia myöskin on se,että ei tarvitse miettiä mihin rahansa käyttää kun verotus senkun kiristyy,kun nämä meidän uudet veronmaksajat eivät aluksi tuota mitään,mutta onneksi ovat hyvin koulutettuja,koneinsinöörejä,lääkäreitä sekä opettajia.Ikävä vaan että ne tutkintopaperit jäi sinne jonnekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6354
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5428
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4279
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      76
      4159
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3901
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      76
      1247
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1105
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1070
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      890
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      831
    Aihe