Kaupankäyntiä osakesalkulla, jonka arvo 172 000?

Aloittelijak

Hei!
Onko vinkkiä minulle, mitä tehdä? Olin niin onnekas, että perin 172 000 euron arvosta osakkeita. Olen miettinyt, että kuinkahan riskialtista olisi koittaa kasvattaa pottia seuraavasti: myyn osakkeet (kaikki) keväällä, kun jaetaan osinkoja ja potti on suurimmillaan (?). Ja kesällä, kun osakekauppa on hiljaisempaa ja kurssit alhaalla, ostan saman määrän osakkeita kuin myin, takaisin, mutta tietysti halvemmalla hinnalla.
Tänä vuonna, jos olisin tehnyt niin, olisin plussalla tällä hetkellä noin 10 000- 12 000 euroa. Eli myynti huhtikuussa, takaisinosto kesäkuussa.

Vai onko jotain muuta järkevää, mitä noin isolla potilla kannattaisi tehdä saadakseen siitä elantoa?

Realismia on, että olen myös korvia myöten veloissa pankille, joten pottia ei oikein olisi varaa menettää. Velkaa on yhteensä 140 000 euroa, mutta tuloillani sitä ei kykene lyhentämään. Joutuisin siis aika lähivuosina maksamaan velkaa pois. Mutta himottaisi tehdä potilla jotain sitä ennen... (Perintöveroa maksan vielä tuosta pois 24 000, jos jotakuta kiinnostaa.)

4

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Enpä suosittelisi tuollaista kurssispekulointia edes velattomalle. Miksipä ei jollakin yksittäisellä osakkeella joskus, mutta ei helvetissä koko 172000 euron salkulla toistuvasti. Mitäs sitten teet, jos seuraavana vuonna kurssit eivät liikukaan odotuksesi mukaan? Tuleehan tuosta kaupankäyntikulujakin aika lailla ja verot lankeavat voitoista heti.

      Velkaiselle tuollainen toiminta on vielä vaarallisempaa, varsinkin kun et pysty hoitamaan velkaa muilla tuloilla.

      Anna salkun olla, jos ei siinä ole mitään vikaa. Korkeintaan vaihda joku huono osake parempaan. Ota osingot - niitähän tulee varmaan viitisen tonnia vuodessa nettona - ja anna kurssien kehittyä. Jos on pakko myydä velkojen lyhentämiseksi, myy sen verran kuin tarvitsee. Ellei talouskehitys ihan romahdukseksi käänny, tällä menetelmällä pitäisi pärjätä aivan kohtuullisesti, ainakin jos velalla on pitkähkö maksuaika.

      Kun katson omaa historiaani, minullakin on ollut 172000 euron salkku. Seuraavana vuonna se nousi sata tonnia, vaikka en myynyt yhtään osaketta. Suurehko pääoma ei enää ole mikään arpanoppa jota heitellään sinne tänne. Sillä on omaa elinvoimaa.

    • Kjkhih

      Tietääkös aloittaja, miten voi tulla treidaamalla miljonääriksi? Vastaus: aloittamalla miljardeilla.

      Niin että juu. Etenkin kun osaamaton ja tietämätön alkaa "käymään kauppaa" osakkeilla, siinä kuluu rahaa. Hyvin äkkiä paljon rahaa. Joten paljon parempi on omistaa hyviä yhtiöitä ja nauttia osingoista.

    • Ketjunaloittaja

      Niin, taidatte olla oikeassa. Kiitos näkemyksistänne.

    • tieto_on_valttia

      Vakuusvajee jo tiivistikin hyvin kaiken oleellisimman.

      Aavaaja ei ilmeisesti ole ennen perintösalkkua perehtynyt sijottamiseen (?). Nyt olisi oiken hyvä aika ja vahva motiivi alkaa itsenäisesti lukemaan sijoitustoiminnasta kaikessa rauhassa tietoa sulatellen ja samalla talouselämää laajemminkin seuraillen.

      Maltilla, pitkäjänteisyydellä ja itseopiskelulla sijoittaminen on kiinnostava ja tuottava harrastus jolla voi ajan kanssa vaurastua, jossa avaajalla on hyvä lähtökohta jos vain vastuuntunnolla ja hankkimallaan tiedolla perimäänsä salkkua alkaa hoitaa ja joilla ominaisuuksilla ko. salkkukin on aikanaan rakennettu, eli jatkamalla samalla hyvällä linjalla.

      Alla jokunen kiinnostava kirja joista ensimmäinen voisi olla oikein hyvä aloituskirja ja viimeinen antaa ajateltavaa rahan filosofiasta laajemminkin, eli miten laittaa raha tuottamaan rahaa.

      "LÖYDÄ HELMET - VÄLTÄ KUPLAT! - TIE TUOTTAVAAN OSAKESIJOITTAMISEEN"

      - http://www.booky.fi/tuote/henri_elo/loyda_helmet_valta_kuplat_tie_tuottavaan/9789526760100

      "Kirja-arvostelu: Vaurastu kuin Warren Buffett"

      - http://www.nordnetblogi.fi/kirja-arvostelu-vaurastu-kuin-warren-buffett/21/10/2014/

      "Vaurastu kuin Warren Buffett"

      - https://www.booky.fi/search.php?search=Vaurastu kuin Warren Buffett

      "SATTUMAN KAUPPAA WALL STREETILLÄ" by Malkiel Burton G. - Kustantaja: Talentum Oyj

      "Totuus taloudestasi" (antaa harkittavaa rahasta ja sijoittamisesta yleisemminkin)

      - http://menestyvayrittaja.yrittaja.info/2012/11/totuus-taloudestasi-kuinka-saan-2000.html

      "Rikas isä, köyhä isä. Tie taloudelliseen menestykseen" Robert T. Kiyosaki ja Sharon L. Lechter:

      - http://www.talouselama.fi/kirjat/opi rikkaaksi jenkkityyliin/a2045943

      Sekä: Usein kysytyt kysymykset

      - http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/ann.jspa?annID=27&forumID=4

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7929
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2198
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1583
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1421
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe