Bussin jarrutus

Voisiko joku kertoa minulle tietämättömälle kortittomalle julkisen liikenteen käyttäjälle, että miksi bussit niin usein jarruttaa nykien? Siis niin että kun on juuri noussut paikaltaan (jos on semmoisen saanut) pysäkkiä lähestyttäessä, niin miksi kuljettaja jarruttaa niin, että auto nykii niin kovasti, että matkustaja meinaa kaatua taaksepäin, vaikka kuinka yrittää pitää ostoskassien yms. kanssa kiinni jostain tangosta. Taas tuli tänään tallottua varomattomien etuosassa istuvien kanssamatkustajien varpaat koko painolla, kun bussi nytkytti monta kertaa ennen kuin pysähtyi. Siis miettikää jotain mummoja, eihän ne mitenkään saa pidettyä kiinni!
Onko se jostain jarruviasta kiinni, vai onko kyseessä vi**umainen kuski, joka nauttii, kun mummoja kaatuu kuin keiloja... Voi sitä miesparkaa, jonka varpaat jäi tänään mun tallomaksi, olen niin pahoillani!
25716
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Käännyt sillai nenä menosuuntaan niin et meinaa kaatua taaksepäin.

Äänestä

Scanioissa on se vika, että vaihteisto alkaa nykiä, kun vaihtaa pienemmälle. Volvot jarruttaa tasaisemmin. Eli ei se aina ole kuskissa vika.

Toki joskus voi olla niin, että aamun on ajanut toisella autolla ja sen jälkeen vaihtuu auto. Menee jonkin aikaa, että pääsee sinuiksi taas erilaisen auton (jarrujen) kanssa.

Äänestä
  • Ja Ivecoissa. Jos yrittää tulla pysäkille ikään kuin liian nätisti tai pehmeästi niin vaihteisto vaihtaa joka pykälän alaspäin ja nykii niin perkeleesti! Varsinkin about kävelyvauhdissa tapahtuva 2. vaihteelta 1. vaihteelle. Ja matkustajat katsoo että mitä tuo kuski törttöilee.

    Se on tosiaan se tekniikka ja sen sekoilu, ei kukaan kuski vittumaisuuttaan jarrua pumppaile.

    Äänestä

  • Kuskiitsekin kirjoitti:

    Ja Ivecoissa. Jos yrittää tulla pysäkille ikään kuin liian nätisti tai pehmeästi niin vaihteisto vaihtaa joka pykälän alaspäin ja nykii niin perkeleesti! Varsinkin about kävelyvauhdissa tapahtuva 2. vaihteelta 1. vaihteelle. Ja matkustajat katsoo että mitä tuo kuski törttöilee.

    Se on tosiaan se tekniikka ja sen sekoilu, ei kukaan kuski vittumaisuuttaan jarrua pumppaile.

    On se kumma kun linja-autoilla kestää oppia niin kauan asia, jonka henkilöautot on osanneet jo ainakin 15 vuotta. Tuntuu että uudet linja-autot nykivät vielä pahemmin kuin vähän vanhemmat muunnin auki ajaneet. Milloinkahan ostajat alkaisivat vaatia jotain rajaa nykäyksille?

    Äänestä

  • dtmy kirjoitti:

    On se kumma kun linja-autoilla kestää oppia niin kauan asia, jonka henkilöautot on osanneet jo ainakin 15 vuotta. Tuntuu että uudet linja-autot nykivät vielä pahemmin kuin vähän vanhemmat muunnin auki ajaneet. Milloinkahan ostajat alkaisivat vaatia jotain rajaa nykäyksille?

    Näiden kaupunkiautojen ostajia ei nykäykset kiinnosta kunhan saa paperilla tarpeeksi kalustopisteitä ja vaatimukset täytyyy siinä se. ei siinä sen kummempaa ole.

    Äänestä

  • AJIODIS2 kirjoitti:

    Näiden kaupunkiautojen ostajia ei nykäykset kiinnosta kunhan saa paperilla tarpeeksi kalustopisteitä ja vaatimukset täytyyy siinä se. ei siinä sen kummempaa ole.

    Ostajat = liikenteen ostajat. Sehän nyt on selvä ettei autojen ostajia kiinnosta.

    Äänestä

se on yksi tapa vittuilla matkustajille. yksi hyvä on myös kääntää käsijarru päälle auton vielä liikkuessa. tietysti ei mistään kauheista vauhdeista mutta pysäkille tullessa esim.

jos jarrut on kunnossa niin se puraisee kiinni aika kovasti !

Äänestä

Bussien hidastimet ei ole säädetty oikein ja kuljettaja ei voi niihin vaikuttaa.toinen nykimistä aiheuttava asia on automaativaihteisto jonka säädöt eivät ole kohdallaan tai sitten vaihteistossa voi olla vikaa.

Äänestä

Nykimisen vaihteistosta saapois kytkemällä vaihde vapaall ns. N asentoon pysäkkiä lähestyessä niin nykiminen vaihteiston kautta loppuu. Näin helppoa kun käyttää maalais järkeä edes hitusen.

jooo älkää taas keksikö että se ei ole mahdollista, kun .....

Äänestä
  • Ööö, ootko tosissas? Vaihdetta vaihtaessa pitää painaa jarrua, joten tuntuu aika väkivaltaiselta toiminnalta vaihtaa sitä vaihdetta vauhdissa. Jos se vielä sattuis vaihtumaan (menemään päälle), voi olla aika vaarallista talviolosuhteissa moottorijarrutuksen loppuessa.

    Älä vaan sano, että oot bussikuski, tuskin.

    Äänestä

  • Blondinaiskuski kirjoitti:

    Ööö, ootko tosissas? Vaihdetta vaihtaessa pitää painaa jarrua, joten tuntuu aika väkivaltaiselta toiminnalta vaihtaa sitä vaihdetta vauhdissa. Jos se vielä sattuis vaihtumaan (menemään päälle), voi olla aika vaarallista talviolosuhteissa moottorijarrutuksen loppuessa.

    Älä vaan sano, että oot bussikuski, tuskin.

    Kylläpä se vaihteisto vaihtelee niitä pykäliä ilman että kosket jarruun. jarrua täytyy painaa silloin kun kytketään vaihteisto vapaalta ajovaihteelle ja se on sen takia ettei auto lähde hallitsemattomasti liikkeelle jos esim. ei istu kuljettajan paikalla ja painaa vain valitsimen nappia.

    Ja mitä vaaratilannetta moottorijarrutuksen loppuminen aiheuttaa onhan niissä busseissa ihan oikeat jarrut ja lukkiutumattomat sen kuin painaa jarrua vaan.

    Äänestä

  • Voi ammattikuljettajia voi! Paperillako ootte lisenssinne saanet?
    Nykyisissä busseissa on ja vain kaasujalka joka liikkeen saa aikaiseksi. Se myös hiljentää , lopulta pysäyttää koko vaunun.
    Kaasujalka, jos se on raskas niin matkustaminen on epämukavaa. Kaarujalka jos on "herkkä" matkaavilla on turvallinen olo. Sen aistii jo bussiin tullessaan. Ennakoiva liikennekäyttäytyminen on avainsana. Pysäkkiä lähestyessä kuljettaja keventää kaasujaltaa sopivasti. Sen oppii käytännössä melko nopeasti jos haluaa. Myöskin lähdössä pitää olla malttia kaasujalan kanssa. Vaunun ( tässäkohtaa bussin) saa kyllä hyppimään vaikka metrin loikkia jos on v-käyrä korkealla.
    Sähköiset jarruttimet jota nykyvälineissä on ovat portaalisesti jaoteltu niin, että normitilanteessa ei nykimistä ole havaittavissa. Liiallinen (kuljettajan reakointi) aiheuttaa aina kriittisen tilanteen johon ennakko-ohjelmointi ei pysty vastaamaan. Tilanne tietojärjestelmässä kuitenkin nollaantuu jokaisen virheen jälkeen ja toiminta pysyy vakaana. Jos kuljettaja esim. kiihdyttää yli keskiarvojen, niin automatiikka reakoi ja hilllitsee tilannetta. Silloin saattaa tulla noita ajovakauteen vaikuttavia epävatmuuksia esille.
    Tässä tämä kauniisti sanottuna.
    Kuljettaja on avainasemassa kussakin tilanteessa.

    ps. vastaan kyllä jos jollekin jäi epäselväksi.

    BillMan

    Äänestä

  • -anteeksi nuo kirjoitus virheet.

    Äänestä

Kuljettajakohtaiset erot on isoja, siellä on sekä ennakoivia että kaaharikuljettajia. Kyse on palvelutason heikkotasoisesta laadunvalvonnasta, johtajat eivät aktiivisesti seuraa toimivatko kuljettajat kuten ammattikoulutuksessa on opetettu. Kiireen tuntu saattaa aiheuttaa "urheilullista ajoa", vaikkei se nopeuta perilletuloa, mutta kuljettaja "tekee parhaansa" ollakseen nopea vaikka se tuntuisi matkustajasta kiusanteolta.

Asiakaspalaute saattaa auttaa, myös sellainen palaute missä kiitetään hyvänlaatuisesta matkustuspalvelusta vaikka se olisi "vain" tasaista ja turvallista kyytiä.

Äänestä
  • Hmmm. kuljettajat on juurikin niin palvelu taitoisia millaista esimerkkiä asiakkaat näyttävät omalla esimerkillä ! Nalkuttava nipottaja saa ihan yksin taistella sen rullaattorin autoon ja autosta pois.

    Äänestä

Kiitos vastauksista, tarkoitus ei ollut varsinaisesti nipottaa, vaan ihan uteliaisuuttani kysyin, kun en ymmärrä kortittomana tuon taivaallista moottoriajoneuvoista. Kiitokset kaikille julkisen liikenteen kuljettajille (HSL), kun viette minut töihin ja takaisin kotiin kuitenkin turvallisesti joka kelillä, vaikka välillä vähän nykiikin.

Äänestä
  • Ei HSL:llä ole yhtään kuljettajaa. Kaikki kuljettajat ovat bussiyhtiöiden palveluksessa.

    Äänestä

Pöh. Jos linjurin "nykiminen" on niin kauheeta, niin ei pidä tulla linjurin kyytiin ollenkaan. Mitä väliä sillä on, jos linjuri "nykii"? Miten joku voi yleensä kiinnittää huomiota niin yhdentekevään asiaan kuin "nykimiseen"? Ja matkustaja huolehtikoon omasta pystyssäpysymisestään itse! Tuliko selväksi?

Äänestä
  • Täysin samaa mieltä. Ei ole kyllä tullut mieleenkään koskaan bussissa kiinnittää mihinkään nykimiseen minkäänlaista huomiota. Aika köyhä elämä saa olla jos ei mistään muusta keksi valitettavaa, kuin bussin nykimisestä saapuessa pysäkille. Voi lollotiloo.

    Äänestä

  • köyhää-on kirjoitti:

    Täysin samaa mieltä. Ei ole kyllä tullut mieleenkään koskaan bussissa kiinnittää mihinkään nykimiseen minkäänlaista huomiota. Aika köyhä elämä saa olla jos ei mistään muusta keksi valitettavaa, kuin bussin nykimisestä saapuessa pysäkille. Voi lollotiloo.

    Kivaa, että sä elät näin rikasta elämää, LoL.

    Äänestä

Joissakin autoissa on (sähköiset)jarruavustimet liian herkät

Äänestä
  • Joissakin autoissa on myös matkustajat jotkut liian herkät.
    Pitäis ruiskuttaa...

    Äänestä

Helppoa!

Automaattinen hidastin pois päältä ja sitten kytkin pohjaan jarrutettaessa... taatusti pysähtyy nätisti

Äänestä
  • Sinähän sen tiedät !

    Äänestä

  • siinä taas asiantuntija, mitenkähän vanha kaupunkibussi täytyy löytää ennenkuin siinä on kytkin. ainakaan hsl alueelta ei löydy.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Norsu_posliinikaupassa1 kirjoitti:

Voisiko joku kertoa minulle tietämättömälle kortittomalle julkisen liikenteen käyttäjälle, että miksi bussit niin usein jarruttaa nykien? Siis niin että kun on juuri noussut paikaltaan (jos on semmoisen saanut) pysäkkiä lähestyttäessä, niin miksi kuljettaja jarruttaa niin, että auto nykii niin kovasti, että matkustaja meinaa kaatua taaksepäin, vaikka kuinka yrittää pitää ostoskassien yms. kanssa kiinni jostain tangosta. Taas tuli tänään tallottua varomattomien etuosassa istuvien kanssamatkustajien varpaat koko painolla, kun bussi nytkytti monta kertaa ennen kuin pysähtyi. Siis miettikää jotain mummoja, eihän ne mitenkään saa pidettyä kiinni!
Onko se jostain jarruviasta kiinni, vai onko kyseessä vi**umainen kuski, joka nauttii, kun mummoja kaatuu kuin keiloja... Voi sitä miesparkaa, jonka varpaat jäi tänään mun tallomaksi, olen niin pahoillani!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu