Syyskuussa Kiovaan

niinjust

Lähden parin viikon matkalle Kiovaan syyskuun alussa. Koska en ole koskaan käynyt Ukrainassa, olisin kiitollinen matkavinkeistä.

Hotelli on jo varattuna päärautatieaseman läheltä, eikä maksanut paljoa. Mites autonvuokraus? Netissä Hertz tarjoaa noin 250 € kahdeksi viikoksi. Tarkoittaako tämä samaa kuin monessa muussa paikassa eli paikallisesta liikkeestä saa esim 150 €? Skoottereita en netistä löytänyt. Sääennustehan tarjoaa mopokelejä. Kotimainen ajokortti riittänee.

Nähtävyyksistä en tiedä muita kuin Maidan ja Tsernobyl. Yhden varoituksen olen saanut kaverilta pysyä poissa Dneprin itärannan huumepuistosta.

Mites naisseura, jos haluaa pysyä erossa yökerhoista ja prostituoiduista. Englannilla varmaan pärjää.

Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista.

3

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dnipro

      Naisseuraa saa heti kun astut hotelliin.

    • KiovassaKäynyt

      Se Dneprin rannan huumepuisto on kyl aika mukava paikka. Joku heebo meinas antaa laukkuun jotaki ekstaasipillereitä. En suosittele

    • jghunh

      Auton vuokrausta ei suositella, sillä liikenne on raakaa, jopa röyhkeää ja vihreä valo ei ole tae mistään. Taksitkin (ne oikeat) on halpoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      241
      6746
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4154
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      131
      3165
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2322
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1860
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      170
      1597
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1484
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      30
      1461
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      37
      1379
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      111
      1061
    Aihe