Keskustelu siirtynyt muualle

Hienoa huomata että pakkoruotsikeskustelu on siirtynyt täältä muihin puolueisiin. Täällä on tapahtunut mihin häiriköijät ovat pyrkineet, keskustelun loppumiseen.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Löytyy toinenkin syy. RKP joutui vihdoinkin oppositioon. Siten focuksen pitääkin olla muissa puolueissa ja varsinkin hallituspuolueissa.
Tunnetusti RKP:llä on paljon bulvaaneja muissa puolueissa ja varsinkin niiden johtopaikoilla. Nuo suomalaissvekot ovat kielivapauden päävihollisia.

Äänestä

Kanske det känns bittert för "husiann ",hans skriverier är inte mera så populära.Om vi skall vara ärliga så är de flesta så gamla och färdigtuggade att man förstår att intresset svalnar med åren.

Äänestä
  • Samma radiramsor har han postat många år redanHan borde kanske litet förnya sig.

    Äänestä

  • smakarträ kirjoitti:

    Samma radiramsor har han postat många år redanHan borde kanske litet förnya sig.

    Nu har husianna fyllt alla politikspalter med samma inlägg (massapostitus )han föröker ge sken av att diskussionen är mycket livlig.

    Äänestä

Nettifenno väsyy helposti eikä jaksa taistella hurri-vihassaan kovin kauaa, siitä lienee kyse.

Äänestä

Niin on, mutta se ei edelleenkään ole siirtynyt sinne minne sen kuuluisi siirtyä, eli persupalstalle. Nettifennot eivät uskalla käydä persupalstalla pakkoruotsikeskustelua, turpaan tulisi heti!

Äänestä

Kyllä tälläkin palstalla kielikeskustelua käydään ja hyvä niin! Onhan tämä palsta kaikkein soveliain siihen, koska RKP on ainoa kielipuolueemme.

RKP-palsta on hyvä kieliasioiden ilmoituspalsta. Tänne ilmaantuvat uutiset ensiksi. Eli käytetään me kieliaktiivit tätäkin palstaa. Jos ei muuten, niin surusvekojen ja svekoluopioiden kiusaksi.

Äänestä
  • Persut on ainoa "kielipuolueemme". Jatkuvaa öyhötystä englannin vuoksi. Normi ihminen puhuu englantia ja tuntee englannin, mutta persuille englannin puhuja on yhtäkkiä jumalasta seuraava.

    Äänestä

  • jumalastaseuraava kirjoitti:

    Persut on ainoa "kielipuolueemme". Jatkuvaa öyhötystä englannin vuoksi. Normi ihminen puhuu englantia ja tuntee englannin, mutta persuille englannin puhuja on yhtäkkiä jumalasta seuraava.

    Taas svekotoopemme sekoilee tyypilliseen tapaansa. Ei pitäisi kommentoida mokoman hörhön sepustuksia, mutta sorrun taas.

    PS on yleispuolue. Viime valeissa kieliasiat eivät olleet edes virallisessa vaaliohjelmassa. Kyse oli toki vain varovaisuudesta, mutta kuitenkin.

    Sen sijaan jopa HBL pääkirjoituksessaan kutsui RKP.tä kielipuolueeksi!

    Muuten? Voisitko mainita, kuka PS-poliitikko on "jatkuvasti öyhöttänyt englannista"? Mainitse edes YKSI. ;-)

    Äänestä

  • svekohörhö_taas kirjoitti:

    Taas svekotoopemme sekoilee tyypilliseen tapaansa. Ei pitäisi kommentoida mokoman hörhön sepustuksia, mutta sorrun taas.

    PS on yleispuolue. Viime valeissa kieliasiat eivät olleet edes virallisessa vaaliohjelmassa. Kyse oli toki vain varovaisuudesta, mutta kuitenkin.

    Sen sijaan jopa HBL pääkirjoituksessaan kutsui RKP.tä kielipuolueeksi!

    Muuten? Voisitko mainita, kuka PS-poliitikko on "jatkuvasti öyhöttänyt englannista"? Mainitse edes YKSI. ;-)

    Se, että PS on "yleispuolue" on nimenomaan se syy, miksi persut hajoaa jossain vaiheessa puolueena kokonaan. Liian pajon erimielistä porukkaa laidasta laitaan, sekä konservatiiveja että duunareita. Suomessa ei yksikään tällainen puolue voi kauaa olla olemassa. Ja kun Soini lähtee, niin kuolonkellot alkaa soida joka tapauksessa.

    Äänestä

Pakkoruotsikeskustelu on siirtynyt käytännössä vasurien palstalle. Nettifennot kopioivat sinne tältä palstalta tekstejä. Epätoivoista touhua! Voisiko joku nettifenno kertoa, miksi ette ole persujen palstalla ollenkaan, vaikka tämä keskustelu kuuluisi yhtä lailla sinne?

Äänestä

Kielikeskustelu pitää siirtää sinne, missä sattuu eniten, eli kouluihin ja yliopistoihin. Koulunkäynti on koululaisen työ. Mikäli pakoitetaan tekemään työtä, jota vihaa, voi mennä lakkoon.

Äänestä
  • Jos kielipolitiikka olisi oikea ongelma, se olisi jo aikoja sitten noteerattu kouluissa.

    Äänestä

  • Juuri sinne kouluihin soisi kielikeskustelun menevän.Kun sukupolvi toisensa jälkeen saa kuulla kuinka tärkeää on opiskella ruotsia valheen
    ja huomaa sitten vuosikymmenien jälkeen,ettei sitä koskaan missään tarvinnut.
    Kielipolitiikka on ongelma mutta ei ruotsalaisille.

    Äänestä

  • ljllajljal kirjoitti:

    Jos kielipolitiikka olisi oikea ongelma, se olisi jo aikoja sitten noteerattu kouluissa.

    Eräs ylä-asteen oppilas(tyttö!) sanoi, että 90% hänen luokastaan vastustaa pakkoruotsia. Kyse oli YLE:n jutusta, jossa vahingossa lipsahti tuo lausunto esiin.

    Eli kyllä pakkoruotsi ON oikea ongelma ja hyvin noteerattu oppilaiden keskuudessa. Joita se muuten ainoastaan koskee!

    Mutta svekopäättäjät ovat tietävinään paremmin. Heidän motiivinsa taas on kaikkea muuta kuin pedagogiset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huusiann kirjoitti:

Hienoa huomata että pakkoruotsikeskustelu on siirtynyt täältä muihin puolueisiin. Täällä on tapahtunut mihin häiriköijät ovat pyrkineet, keskustelun loppumiseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu