Olisi hallitus voitu hajottaa, kokoomus ja keskusta olisivat ottaneet demarit uuteen hallitukseen. Kreikka olisi kolmannen tukipaketin saanut ja meikäläiset olisivat ulkona hallituksesta monen vaalikauden ajan. Vuoden 2019 vaaleissa vastuunpakoilusta oltaisiin ankarasti rankaistu, kannatus olisi vähintäänkin puolittunut.
Soini teki aivan oikein että jäi hallitukseen. Nyt meillä on mahdollisuus vaikuttaa hallituksen päätöksiin. Tosin jos keskusta ja kokoomus ovat eri mieltä niin silloin tehdään kuten he tahtovat. Meidän on hallituksessa liittouduttava keskustan kanssa jotta saamme omiakin asioita läpi. Kokoomuksen kanssa yhteistyö on paljon haastavampaa.
Soini teki aivan oikein että jäi hallitukseen. Nyt meillä on mahdollisuus vaikuttaa hallituksen päätöksiin. Tosin jos keskusta ja kokoomus ovat eri mieltä niin silloin tehdään kuten he tahtovat. Meidän on hallituksessa liittouduttava keskustan kanssa jotta saamme omiakin asioita läpi. Kokoomuksen kanssa yhteistyö on paljon haastavampaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Näinhän se on. Mutta perussuomalaisena myönnän että kirvelevä tappio tämä kreikkapaketin hyväksyntä on. Mutta itse äänestin perussuomalaisia muista syistä koska reaalipolitiikassa kreikkakriisi on jo niin syvässä ettei siitä selvitä. Suomella eivät paukut riitä. Jos suomi siitä paketista keltäytyisi se annettaisiin hätärahoituksena. Tai äänetytettäisiin niin kauan kuin hallitukset hajoilisi kunnes saadaan myönteinen tukipäätös.
Mutta kuten sanottua politiikkaa seuranneet tietävät mitkä suuret asiat ovat vaikutusmahdollisuuksien ulottumattomissa. Itse odottelen sääntelyn vähenemistä, byrokratian karsimista ja pienyritysten toimintamahdollisuuksien paranemista. Saa nähdä toteutuuko!
Persut ovat itse oman ahdinkonsa aiheuttaneet. Myös tämä on kummallinen väite, mitä en tahdo millään ymmärtää, että hallitus hajoaa ja demarit menee tilalle. Eihän siinä Persujen mukaan ole mitään muuta eroa paitsi se, että demarit jarruttelee leikkauksia. Persut taas istuu tumput suorina ja mölisee vihervassareista. Mitä väliä tuollaisella puolueella on. Turhaa rahan menoa. Siinäkin voisi säästää, kun heittäisi ne kokonaan eduskunnasta pois möykkäämästä.
Ei niinkään demarien meno pelota mutta kuten olet gallupeista nähnyt niin vihreät ovat nostaneet kannatusta ja vasemmistohan lähtee kun vaan aukaistaan audin ovi. Sekin tuntuu unohtuneen kuinka Arhinmäki teki kokoomuspolitiikkaa koska näin voi vaikuttaa myös omiin asioihin. Taas syntyisi ideologialtaan eripurainen hallitus kuten 2011-2015 joka kaataisi omat päätökset ja niitä ei edes saada tarpeeksi aikaiseksi.
Totean myös että itse on vasemmistoliitto ja demarit, vihreät ja RKP oppositiopaikkansa aiheuttaneet. Vihreilläkin selvä vaalivoitto mutta oppositioon kävi tie. Eihän siinä olisi tarvinnut kuin tinkiä ydinvoima-asiasta kuten eräässä aikaisemmassa hallituksessa ja siten edetä hallitukseen.
Kummallista on perssujen vaikuttaminen, kun koostuu siitä että myötäillään kaikkea mitä sipilä ja stubb keksivätkään... Samanlaista vaikuttamista kuin vassareilla.