uusi päivitys

Ramina

Mulla on vanha ja uusi läppäri. Molemmissa on nyt Ubuntu, vaikka alupnerin oli Windows. Koska minulla on Windows 7-asennuslevy (laillinen) ajattelin asentaa vanhempaan koneeseen seiskan ja sitten päivittää kympille.
Voiko siihen luottaa, että onnistuu päivittää kympille? Tarkoitan, että ilmestyyköhän se kuvake sinne oikeaan alalaitaan ja tuleekohan kaikki muukin seiska-asennuksen mukana? Konneea oli kylläkin ostaessa Win 8.
Vielä, voinko käyttää samaa käyttäjätunnusta kuin aikaisemminkin?

11

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • optiosanktio1

      Pelkkä laillinen asennuslevy ei riitä pitää olla myös virallinen aktivointikoodi seiskalle, kasin koodi ei toimi seiskassa.
      Kuvake ilmestyy jos kaikki asiat ok eli aktivointi tehty, päivitykset kaikki ladattu jne... ja vaikka kuvake ei ilmestyisikään jostain syystä niin virallisen ja aktivoidun W7 Tai W8 saa ilmaiseksi asennettua vuoden ajan 29.7.2015 lähtien ja lataustiedoston saa ladattua Microsoftin sivulta.

      • Ramina

        Kyllä on virallinen levy ja aktivointikoodi seiskalle.
        Vaikka koneessa oli kasi on asennuslevy toisesta koneesta (seiskasta).
        Levyn kotelossa on se Produuct Key. ja helvetin pitkä numero, ja kirjain-rämpsy.


      • Ramina kirjoitti:

        Kyllä on virallinen levy ja aktivointikoodi seiskalle.
        Vaikka koneessa oli kasi on asennuslevy toisesta koneesta (seiskasta).
        Levyn kotelossa on se Produuct Key. ja helvetin pitkä numero, ja kirjain-rämpsy.

        Onko tältä levyltä ja tuolla koodilla asennettu Windowsia mihinkään muualle?

        Se lisenssi kun on "yhteen koneeseen kerrallaan". Jos sitä alkaa aktivoimaan enemmän niin Microsoft voi mitätöidä lisenssin väärinkäytöksen takia. Silloin korjauksena on ostaa uusi lisenssi..


      • Ramina
        M-Kar kirjoitti:

        Onko tältä levyltä ja tuolla koodilla asennettu Windowsia mihinkään muualle?

        Se lisenssi kun on "yhteen koneeseen kerrallaan". Jos sitä alkaa aktivoimaan enemmän niin Microsoft voi mitätöidä lisenssin väärinkäytöksen takia. Silloin korjauksena on ostaa uusi lisenssi..

        Kyllä luulen että olen asentanut sen kerran, kauan sitten.


      • Ramina kirjoitti:

        Kyllä luulen että olen asentanut sen kerran, kauan sitten.

        Se pitäisi poistaa sieltä mihin se on asennettu. Retail lisenssi on "yhdessä koneessa kerrallaan". Kun sitä ei ole mihinkään asennettuna, voit vapaasti asentaa uusiksi.

        Tämä pitäisi olla päivitettävissä Windows 10:n mutta en ole varma, voiko sitä siirtää enää sen jälkeen.


      • Ramina
        Ramina kirjoitti:

        Kyllä luulen että olen asentanut sen kerran, kauan sitten.

        Kokeilin enkä päässyt sinne asti että se lisenssi olisi pitänyt naputtaa. Se tyssää jostain syystä aina.


    • potkuhousuraivari

      Jos se seiska on Retail eikä OEM, niin pitäisi onnistua. Jos on OEM, niin onnistuu vain, jos sitä ei ole ikinä asennettu mihinkään toiseen koneeseen sillä mukana tulevalla lisenssikoodilla. Mutta ihan yhtä hyvin voisit asentaa siihen sen koneessa alun perin olleen kasin ja päivittää sen.

      Mitään kuvakkeiden ilmestymisiä ei tarvitse odottaa. Kun asentamasi 7/8 on aktivoitu, lataat täältä työkalun ja sillä sitten teet asennusmedian kymppiä varten:

      http://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

      Käyttäjätunnukseksi voit laittaa ihan mitä haluat.

      • optiosanktio1

        Eikös se ole niin että pelkkä aktivointi uudelleem asennuksen jälkeen ei riitä vaan kaikki päivitykset pitää olla myös asennettuna, jostain luin.

        Kympin voi asentaa normaalina päivityksenä Windows Updaten kautta. Seiskan tai kasin uudelleenasennuksen jälkeen menee muutama pv kun asennustiedosto KB3035583 on asennettavissa. Asennuksen voi tietenkin tehdä myös tuosta linkista jos sen haluaa heti.


    • Ramina

      " Mutta ihan yhtä hyvin voisit asentaa siihen sen koneessa alun perin olleen kasin ja päivittää sen. "
      Ei ole mitään asennuslevyä kasille, enkä enää muista käyttäjätunnusta, siksi ajattelin seiskaa.
      Miten tarkistan onko se Retail eikä OEM?

    • optiosanktio1

      Eli sinulla on se ongelma Win7:n kanssa että et saa asennettua siltä asennuslevyltä asennusta loppuun asti. Koodiahan ei tarvitse asennuksen aikana missään vaiheessa kirjoittaa vaan sen kohdan voi ohittaa ja antaa koodin kun Windows on asennettu koneeseen.

      Tuolta voi ladata asennustiedoston ja aktivoida sillä koodilla mikä sinulla on > http://hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=43&t=188983

    • wvakoileee

      se oli oikea teko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      63
      3467
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      63
      3227
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      64
      3041
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      54
      2542
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      71
      2342
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2121
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      38
      1079
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1055
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1032
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1008
    Aihe