Polkupyöräilijöille ajokortti!

Ei näytä liikennesäännöt olevan tuttuja tälle porukalle.
Pakollinen kortti, ja jos ei korttia ole, niin sakot ja pyörä valtiolle.
Kyllä pikkuhiljaa katoaa nämä liikenteessä tientukkoina törttöilevät hönöt. niin ja tuohan kortti rahaa valtiolle.
874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ne tunkee kyllä älyttömiinkin tilanteisiin,ei mitään tilannetajua, kortti pitää olla ja mieluiten pölkupyöräkortti erillinen , vois samalla opettaa ettei tarvi liikenteessä päteä aina.

Äänestä
  • Hah hah....täällä ne Pohjolan bussikuskit parantaa maailmaa onnistuneen keikan jälkeen...tuli vaan 0 pistettä kun ei saanu ketään hengiltä!

    Äänestä

Pyörävero pitäisi saada, saisi valtio vähän verotuloja siitäkin ja vähän kustannuksia takaisin kun alkaa näiden mankeloijien vaatimuksetkin olla niin kalliita.

Äänestä

Kannatan, hieman yllättävästi, mutta nimenomaan POLKUPYÖRÄkorttia. Polkupyörää ei saisi ajaa vain auton ajokortilla, ei moottoripyöränkään, vaan polkupyöräkortilla.

Äänestä

Suurimmalla osalla pyöräilijöistä on jo ajokortti. Yli 2/3 pyöräilijän ja autoilijan välisessä kolarissa syyllinen on autoilija.

Äänestä
  • Suurinosa pyöräilijöistä on alaikäisiä, kortittomia, koululaisia.

    1Äänestä

Kun kaksi vain oikeuksia omaavaa kohtaa liikenteessä:

http://www.metro.fi/uutiset/a1387813694585

Pyöräilijöille on ehdottomasta lätkäistävä ajokorttipakko, pöyrät katsastettava ja laitettava kunnollisen liikennevakuutuksen piiriin. Olisi myös pyöräilijän etu, että liikennevakuutus maksaa autoni maalauksen, kun konepellille on päädytty tv-shop mojavet rytyssä ja trikoot revenneenä suojatietä alle ajettaessa.

Äänestä
  • pöyrät vois katsastaa,ja sun auto myös.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Autoilijaaa kirjoitti:

Ei näytä liikennesäännöt olevan tuttuja tälle porukalle.
Pakollinen kortti, ja jos ei korttia ole, niin sakot ja pyörä valtiolle.
Kyllä pikkuhiljaa katoaa nämä liikenteessä tientukkoina törttöilevät hönöt. niin ja tuohan kortti rahaa valtiolle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu