Raskaus + kuukautiset

Onko kokemuksia alkuraskauden aikaisista melko runsaistakin kuukautisista. Lääkärillä kävin tarkistuksessa ja totesi ettei keskenmenoa ainakaan ole. Sanoi että vuotoa on usein alkuraskaudessa. Jäi hieman arvelluttamaan kuitenkin se että vuoto on jopa hieman runsaampaa kuin ennen raskautta, normaalia?
3756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vuodot ovat hyvinkin yleisiä alkuraskaudessa, niitä voi olla jopa loppupuolellakin eikä niistä kaikista ole ollenkaan haittaa, tietysti poikkeuksiakin on.

Tuosta runsaasta vuodosta sanoisin omasta kokemuksesta, että minulla oli istukkavuotoa joskus viikon 10 paikkeilla, tarkkaan en nyt muista, mutta se oli niin runsasta että pelkäsin vuotavani kuiviin. Vuotoa kuvaa hyvin se, että kun esim. nousin sängystä niin vuodin verta niin paljon että sitä oli lattialla suurena lammikkona ja vuosin ihan solkenaan mennessäni vessaan, eikä edes lapsen vaippa riittänyt matkalla sairaalaan!

Silti kaikki on mennyt hyvin, vauva kasvaa ja raskaus on edennyt ainakin tänne saakka niinkuin pitääkin siltä osin, joten älä turhaan huolestu :)

Äänestä

Mitähän minun pitäisi ajatella. Olin raskaana, mutta runsaat kuukautiset tulivat kaksi viikkoa myöhässä. Ajattelin luonnollisesti, että selvä, nyt tuli varhainen keskenmeno. Ei ole tullut mieleenkään että voisin olla vielä raskaana, jos vuodan niin paljon. Nytkö sitten pitäisi vielä kerran testata olenko yhä raskaana. Miten runsas vuoto muka voi olla raskaudessa normaalia? Niukka vuoto kyllä voi, sen tiedän. Olen vuodon jälkeen elänyt normaalia ei-raskaana olevan elämää, olen mm. ottanut sirdaludia niskan jumiin jne. Kauheaa olisi jos olisinkin vielä raskaana ja olisin vahingoittanut vauvaa. Mutta en usko enää olevani.

Äänestä

Tästä aiheesta tuli mieleen, että entäpä jos minäkin olen ollut jo pidempään raskaana, koska viimeiset kuukautiset olivat ennätysniukat? Kestivät vain päivän pari ja olivat kivuttomat jollaista ei ole ollut vuosiin, kun oli endometrioosiepäilystäkin, ehdin aloitella tutkimuksia vaivojen vuoksi. Mutta raskaushan auttaa endometrioosiin, joten hyvä niin, niitä vaivoja ei enää ole. Mutta kauheaa jos olen ollut raskaana pidempään, poltin puoli askia päivässä tupakkia ja muutaman kerran join itseni humalaan kun ei vielä ollut mitään tietoa asiasta. Jännitän nyt sitten tätä asiaa varmaan niin kauan kun se ultrassa tai muuten selviää..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv 10 kirjoitti:

Onko kokemuksia alkuraskauden aikaisista melko runsaistakin kuukautisista. Lääkärillä kävin tarkistuksessa ja totesi ettei keskenmenoa ainakaan ole. Sanoi että vuotoa on usein alkuraskaudessa. Jäi hieman arvelluttamaan kuitenkin se että vuoto on jopa hieman runsaampaa kuin ennen raskautta, normaalia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu