""Menneellä viikolla statistiikkayhtiö TNS julkaisi mielenkiintoisen kyselyn, joka kertoi Skoda Superbin olleen tämän kesän suosituin (lue klikatuin) uusi automalli verkossa ja erityisesti sosiaalisessa mediassa. Esimerkiksi Mercedeksen kesän malliuutuudet jäivät kyseisessä tilastossa kakkoseksi""
http://www.tuulilasi.fi/blogit/autohullun-paivakirja/autohullun-paivakirja-skodan-menestyksen-taustalla-muutakin-kuin-vw
http://www.tuulilasi.fi/blogit/autohullun-paivakirja/autohullun-paivakirja-skodan-menestyksen-taustalla-muutakin-kuin-vw
Vastaukset 15
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13747520/pohinaa-pikkuoravat-pohinaa
Uusi Skoda on imagoltaan neitseellisen puhdas automerkki. Toisin kuin imagoltaan raiskatut baijerilaiset.
Hahhahhaaa. Todellakin, puhtaudesta ei kukaan tiedä mitään, sillä onhan skoda vanha ja maineensa menettänyt. Moni on kyllä hämmästynyt skodan uudelleen nousu-yrityksestään ja aiheuttaa hämminkiä. Skoda on kuitenkin skoda eikä mitään muuta. Itse lasken sen ladojen kanssa samaan kastiin. Jokainen kuitenkin tekee omat päätelmänsä asiasta. Skodamies hankkii skodan jos kokee asian tärkeäksi. Minä en hanki. Hahmottelen asiaa olemassa olevan tiedon ja historian kautta.
Kannattaa mennä nauramaan peilin eteen, silloin selviää mille nauraa: omalle tyhmyydelleen.
Jokainen tekee omat päätelmänsä asiasta. Siinä trolli on todellakin oikeassa, vaikka taisi tällainen järjellinen lause vahingossa lipsahtaa...
Kommariloota pelottaa ja kauhistuttaa edelleen! Nyt se jyrää bimmerit ja bannerit.
Vai että nousu-yrityksestään. Hah hah hah. Skodan myynti on ollut pelkkää nousua vuodesta 2004 lähtien, kun silloin tuli myyntiin uusittu Octavia.
Varmaankin tuskallista yrittää vääntää totuuden vastaista provoa kun itsekin tietää sen olevan ihan perusteetonta.
Jos miehiset ? unelmat on tasoa Skoda Superb, ei voi kuin itkeä.
Ei Skoda ole mulle mikään miehinen unelma, vaan hyvä käyttöauto.
Jotkut vain unelmoivat Superbista. Toiset sentään ostelee niitä ja ajaa niillä. Siinä on vissi ero.
Superb on minulla runsaiden tilojen vuoksi. Ja muutenkin se on tosi hyvä auto kestävyydeltään ja ajettavuudeltaan. Se riittää minulle.
Mikä on itkuiikan miehinen unelma?
"Automies", siis itkuiikka. Eikö ysäri- bimmer lähde käyntiin?
Tuskin kukaan nyt sentään Skodasta unelmoi, mutta ihan kelpo jokamiesauto se kuitenkin on. Sillä pääsee pisteestä A pisteeseen B ja se riittää hyvin monille.
Jos on varaa autoon, niin silloin on varaa Skodaankin. Ja tämähän näkyykin Skodan myyntimenestyksen, siihen on suurilla ostajaryhmillä eli perustavallisella kansalla. Ei yhdeksi suosituimmaksi volyymimerkiksi pääsekään muuten.
Kyllä se nyt vaan on FAKTA et SUPERB uudistui ja erittäin kilpailukykyinen hinta, todella pienen kulutuksen ohella kallistaa MIEHISET unelmat jonnekki unholaan.
Suomessa ei saa ajaa ku 120km/h Ja sen ylittää mikä tahansa muuttorivaihtoehto kevyesti. 1.6TDI on (lastutettuna 150hp) mielekkäin jos ei halua nelivetoa. Tästä saa todella laadukkaan auton pikkurahalla verrattuna kilpailijoihin. 30.000 auto ja loput 20.000 vaikka sijoituksiin tai toinen kulkupeli kesäksi. (esimerkiksi 2pyöräinen) JOKA miehisyydessään hakkaa kaikki kotterot taas mennentullen. Toki jokaisen oma valinta mihin rahansa törsää. Mutta SKODA SUPERB ei huono vaihtoehto ole.
Skoda nyt vaan on potkulauta ja sillä siisti.
Tojokauppiaalla huono päivä vai?