"Nyrkkeilijälupaus"

Miksi Kankaanpään Seutu hehkuttaa joka lehdessä meidän nyrkkeilijälupausta joka matsi toisensa jälkeen käy ottamassa pataansa jossain maailman kolkassa. Niinkuin se olisi suurikin uutinen. Sama asia on tämä Kaman miesten joukkue, lehdessäkin oli kuva jossa riemuittiin kaman saamasta juoksusta. Vähemmälle huomiolle jäi se seikka että taas tuli pataan. Huvittaavaa oli taannoin se kun lehti hehkutti kaman tehdyistä kuudesta juoksusta, vähemmälle huomiolle jäi se että hyvinkään tahko teki ottelussa melkein 50 juoksua. että näin tälläkertaa.
1974
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Jostain ne uutiset on väkisin revittävä. Mutta samaa mieltä kanssasi.

Äänestä

Joo ja lehden verkkosivuille ei mahdu muuta kuin paikkakunnan "huippu-urheilun"uutisia. Toimittajat varmaan kesälomilla ja sijaiset ei muuta keksi.

Äänestä
  • Journalismin tehtävä on tutkia ja kertoa totuuksia ja epäkohtia. Näin saadaan aikaan toimijoissa (päättäjät kunnissa ja seuroissa seurapomot) pelkoa ja sitä kautta mahdollisesti toiminta pysyisi moraalin ja oikeuden kestävällä tasolla. Silloin myös ns kilpailutalous toimisi ja tekijöiden pitäisi tehdä parhaansa. Se on tietysti mahdotonta silloin jos ja kun kyvyt puuttuvat. Esimerkiksi urheiluseuran johtaminen vaatii tänä päivänä hyvää businessälyä ja osaamista. Siihen ei riitä että on itse hulluna lajiin (pesäpalloon:)
    Mielestäni Seutu käsittelee Mailaa silkkihansikkain. Tappioista tai niiden syistä ei kirjoiteta eikä niitä analysoida mitenkään.
    Hyvää oli mm Myllymäen ja Kankaiden menestyksestä kirjoittaminen, koska ne oli ansaittu.

    Äänestä

Minuakin vituttaa kun aina Loota Seudus, silmät ummes ja ekas eräs hävinneenä, missä päin maailmaa milloinki !!!
Sitten aina helvetinmoinen selittely ja lopuksi otetaan esiin luodin kimmoke jalkaan kapakka välikohtauksessa !!!
Ei siinä mitään, ihan mukava tyyppi ja varmasti hyvä nyrkkeilijä sarjassaan mutta lähinnä tuo Seudun kirjoitustyyli ärsyttää !!!

Äänestä

Eikö tää nyrkkeiljälupaus valmentajaisänsä kanssa ymmärrä, että tuo rutina alkaa olemaan jo kuultu? Kyllä jaksaa jauhaa epäonnea ja ampumavälikohtausta! Eikö itse muista, että jokin aika sitten tuli lehdessä sanottua ettei jalka vaivaa enää ollenkaan ja vastoinkäymisistä on selvitty?! Nyt kun amatöörimäisyyttään löi päänsä yhteen vastustajan kanssa kehässä, tuli jalan vaivat taas esille? Vaivaa on aina kun kyvyt ei riitä!

Äänestä

Elämä mitä porua. Lootako valmentajan kans haluaa seudus selittää tätä epäonneensa aina samal kimmokkeella ja pysyy ihmiste muistissa onnettomuuden voimil vai seutuko itte täydentää näitä lootaa koskevii juttuja mitä kukaan ei muute edes lukis? Voi helvata.. "Mikä on kun ei taidot riitä, mikä on kun ei onnistu" kyllä ne selittämisen on kuultu ja saavutukset nähty. Ei mitään

Äänestä

Nyt suut kiinni, sohvaperunat. Tehkää itse jotain, jossa pistätte itseänne likoon joka päivä?! Leuat louskuu nimettöminä selän takana ja kateelliset nauttii, kun saa aiheuttaa mielipahaa solvaamalla julkisesti - tuollainen on muuten sairasta. Hoitoon sieltä, sekasikiöt, tai edes lenkille. Pääsette kokeilemaan pikkusen veren makua suussa laahatessa ahterianne ylämäkeen.
Sen kummemmin urheilusta piittaamatta haluan silti nostaa hattua sitkeille yrittäjille, jotka jaksavat jahdata unelmiaan. Näille suunsoittajille - teitä löytyy tästäkin kylästä 13 tusinasta.

Äänestä
  • Helpottiko olo? Ja mite o ku nimimerki takaa huutelee? Kerro ny mite tää lupaus o menestynyt? Miks seutuu ei juttuu tullu? Julukisuus on tainnu karttuu iha vääri perustei. Se o ku valokeilas pyärii ni kritiikkiä täytyy kestää. Kyl täl voi löytyy kykyy tyrmät vastus epäonneselittämisel

    Äänestä

  • Mä unelmoin lottovoitosta ja uudesta autosta ja isosta talosta ja paljon muusta. Yritän kovasti ja välillä oikeen verenmaku on suussa mutta ei se silti tee musta lottovoittajaa joka ajaa uudelle kalliilla autolla ison talonsa pihaan. Nimenomaan unelmaa on niiku jonku nyrkkeilyammattilaisuus

    Äänestä

  • No se on nyt vaan fakta täs Lootan asiassa että turpiin tulee aina ja kaikkialla ja silti Seutu hehkuttaa !
    Ja aina vedetään selitykseksi ravintolan harhaluoti jalkaan, siis aina !!!
    En mä ainakaan edes kehtaisi käyttää tuollaista seli-seli-tyyliä, mieluummin naulaisin nyrkkeilyhanskat seinään ikuisiksi ajoiksi !!!

    Äänestä

  • Loota on paras !!!

    Äänestä

  • On se ny paras ottamaan turpiinsa.

    Äänestä

  • Määkihäpeee kirjoitti:

    Helpottiko olo? Ja mite o ku nimimerki takaa huutelee? Kerro ny mite tää lupaus o menestynyt? Miks seutuu ei juttuu tullu? Julukisuus on tainnu karttuu iha vääri perustei. Se o ku valokeilas pyärii ni kritiikkiä täytyy kestää. Kyl täl voi löytyy kykyy tyrmät vastus epäonneselittämisel

    Missä on herran/rouvan oma nimi?

    Äänestä

Oliko lähipiirillä muuta asiaa? Veljekset kangas esimerkki siitä mitä ahkerasti harjoittelemisesta seuraa! Hyvä pojat!! Nyrkkeilijä vahvistaa leukaluuta selityksillä.. Lenkillä voi käydä ja treenata eikä se silti todista että kehässä pärjäis se näkyy tässä hyvinki! Tsempit reeniin ja tuloksia jää selittelyki vähempään

Äänestä
  • Kyllä niissä otteluissa jokainen alkuunsa pataan ottaa,kukaan ei ole seppä syntyessään.Voi vaatia satoja kovia otteluita ja kovaa treeniä ennen kun tulee
    ensimmäistäkään voittoa,toisaalta joistakin ei tule koskaan mestaruustason
    nykkeilijöitä,vaikka kuinka treenaisi ja ottelisi.Mutta se päätös jatkaako vai
    lopettaako on tehtävä itse.Oma isä ei ole aina paras mahdollinen valmentaja.
    Valmentajan vaihdos voisi viedä uraa eteenpäin,jos intoa ja halua riittää.
    Nyrkkeilijä on parhaimmillaa 35-40vuoden iässä,sen jälkeen voi siirtyä sivuun.
    Sen jälkeen ei menestystä tule.

    Äänestä

Itsekkin nyrkkeilijä huhhuhuhuh päivän naurut "satoja otteluita" et toden totta taida tietää nyrkkeilystä mitään kyllä amatööri uralla pitää jo jotain saavuttaa ennenku on mitään asiaa ammattilaisex toisex Evander holyfield otteli raskaansarjan mestaruustittelistä 46vuoden ikäisenä ja kaikkien muiden jopa vastustajan mielestä voitti sen matsin mutta tuomarit oli eri mieltä.. siinä sulle faktoja oot varmaan josain junnuis jo saanut semmoset tällit päähäs ettet tiedä mitää

Äänestä

Pakkoko oli Lootan lähteä juopottelemaan ennen tärkeitä karsintoja? Ihan itseään saa syyttää.

Ja sitten rehevänä seudussa kun hänet oli kutsuttu ensimmäisenä suomalaisena täytemieheksi pitkälle itään ottamaan turpaan niin että tukka lähtee.

Koska Loota on viimeksi pärjännyt edes välttävästi turnauksessa? Veikkaan isälootan pärjäävän paremmin. Silmät muurautuneena kiinni ja nekku auki; kunnon nykkeilijällä olisi toisin päin.

Äänestä
  • Suomenmestari !!!

    Äänestä

  • Ja nyt meni korva ja selitykset kehiin !!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turpaantuli kirjoitti:

Miksi Kankaanpään Seutu hehkuttaa joka lehdessä meidän nyrkkeilijälupausta joka matsi toisensa jälkeen käy ottamassa pataansa jossain maailman kolkassa. Niinkuin se olisi suurikin uutinen. Sama asia on tämä Kaman miesten joukkue, lehdessäkin oli kuva jossa riemuittiin kaman saamasta juoksusta. Vähemmälle huomiolle jäi se seikka että taas tuli pataan. Huvittaavaa oli taannoin se kun lehti hehkutti kaman tehdyistä kuudesta juoksusta, vähemmälle huomiolle jäi se että hyvinkään tahko teki ottelussa melkein 50 juoksua. että näin tälläkertaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu