Perheenjäsen on alkoholisti. Nyt joutuu sädehoitoon syöpänsä vuoksi.
Hänen alkoholisminsa on piilottelua ja kieltämistä. Kaikki tietävät hänen piilopaikkansa, mutta ei ole mitään hyötyä puuttua viinan juontiin, se on jatkunut jo yli 50 v. ja on nyt tällaisessa tissutteluvaiheessa. Sille asialle ei ole mitään tehtävissä. Koetettu on. Jos piilo paljastuu, uusi löytyy. Ei tule mitään katkosta.
Nyt siis joutuu syöpähoitoihin ja on selvää, ettei hän puhu juomisestaan lääkärille. Koskenkorvaa kuitenkin menee useampi pullo viikossa, joten olisi tiedettävä, miten nämä kaksi sopivat yhteen. Mitä on odotettavissa ja miten meidän muiden tulisi toimia?
Onko jollakin palstalaisella tietoa?
Sädehoito ja viina
6
8874
Vastaukset
- hoit_su
verikokeissa näkyy alkoholinkäyttö, maksa-arvot kertoo lääkärille käytön laajuuden.
- Perheenjäsenen.huoli
Tarkoitin potilasta itseään. Mitä sädehoito ja alkoholi yhdessä tekevät ihmisen elimistölle?
On varmasti mahdotonta estää hänen juomistaan, olisi vain perheen hyvä tietää, voiko tulla jokin odottamaton sairauskohtaus tms. tilanne tästä syystä. Miten perheen tulisi toimia? - hoit_su
Perheenjäsenen.huoli kirjoitti:
Tarkoitin potilasta itseään. Mitä sädehoito ja alkoholi yhdessä tekevät ihmisen elimistölle?
On varmasti mahdotonta estää hänen juomistaan, olisi vain perheen hyvä tietää, voiko tulla jokin odottamaton sairauskohtaus tms. tilanne tästä syystä. Miten perheen tulisi toimia?Sanoisin, että hoito heikentää alkoholinsietokykyä. Tulee humalaan nopeammin ja voi ns. mennä jalat alta herkemmin.
- poksahtaakose
Kukapa sen tietää...jokainen ihminen on erilainen,eikä tuollaisesta ole varmaan verrokkeja olemassa...kokeilemalla selviää,tai viimeistää ruumiinavauksessa kuoliko se viinaan vai sädehoidon seurauksiin,kaikki eivät niitäkään kestä!
- Suru19
Äitini sai sädehoitoa keuhkosyövän etäpesäkkeisiin aivoissa. Äiti kertoi myönsi ottavansa konjakkia päivittäin ja lääkäri totesi, että ota vaikka pullo punaviiniä kaveriksi.
Tauti tosin on parantumaton, äiti on nyt saattohoidossa, kaksi kuukautta myöhemmin tuosta keskustelusta. - Herama
Paksunsuolensyöpään Mieheni sai sädehoitoa ja rinnalla aamuin illoin tabletteja ts. Kemoterspiahoidokdi sitä nimitetään. Jatkoi kirkkaan juomista entiseen malliin hoidon aikana. Kaikki arvot oli hyviä niin maksa kuin munuaisarvot. Vaikka juominen on iltaisin jatkunut liki 40 v. Viina ei ole tehnyt hänelle mitään. Joku sanoikin kirkasta kun juo niin elimistö ei huomaa sitä kun se on näkymätön.
Ärsyttäväähän se on kun toinen juo. Kiree muutenkin taudista pelko kuolemasta ja siihen vielä känni. Ehkä se on helpottanut hänen elämää vaikka rinnalla kulkijan ei niinkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6315920Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?304020HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2962525- 1311816
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1311513Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3841454Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101233- 131233
Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76962- 115935