14.8. ilmestyneessä kunnallislehdessä oli maininta paljon keskustelua aiheuttaneesta paikasta kun vistanmäkeä tullaan liikennevaloihin suoraan ja oikealle vievälle kaistalle, johon mahtuu kaksi rinnakkain. Lehdessä haastatellun autokoulun opettajan mukaan siinä saisi olla vain yksi kerrallaan.
Minulle taas on autokoulussa opetettu ettei aina tarvita kaistaviivaa, vaan saa ajaa rinnakkain jos kaistalle mahtuu. Risteyksessä ryhmitytään siihen sille puolelle mihin ollaan menossa. Eli onko tässä joku ihmeen Paimio poikkeus vai millä perusteella siinä kohdassa risteystä ei voisi olla kahta rinnakkain? Kaistan loppupää on niin leveä ettei siitä voi laillisesti kääntyä oikealle jos on sulkuviivan tuntumassa, eikä jatkaa suoraan jos on kaistan oikeassa reunassa.
Vistan liikennevalot
10
222
Vastaukset
- viisaspääseevähemmällä
Minne on niin julmetun kiirus??!!
- Mullaki
Mee sääki töihi ni tierät.kuspää
- volvoooooooo
Minä ainakin ajan risteyksessä rinnalle. Täysin laillista.
- rutinof
Samoin minä, jos kerran tilaa löytyy, eikö vihreät ole huomanneet kuinka paljon bensaa käryää turhaan, kun olis vain yksi jono autoja. Kaksi rinnakkain ja olemme suvaitsevaisia, luontoa säästäviä, aikaa säästäviä ja työnantajakin huomaa, että homma meni hieman nopeammin.
- kanssakulkijatar
Sama juttu Alvaraallontien risteyksessä, kun tulee sairaalasta päin. Oikealle kääntyvillä on vaan se pirun monttu tiessä, jota ei ole ymmärretty vieläkään paikata.
- laskutamppu
Toiset ne jaksaa?Vaikka lehdessä lukee mitä hyvänsä,sitä EI tarvii ottaa kun jumalan sanaa,helvetti järki käteen,jotkut voi lisäksi opetella ajamaan,ennenkuin jakelevat aivopierujaan.
- minulla
on kuule ollut vuosien ajokokemus rekan ratissa jo silloin kun sinä imit äidin tissiä!!!!
- rexkakkaa
minulla kirjoitti:
on kuule ollut vuosien ajokokemus rekan ratissa jo silloin kun sinä imit äidin tissiä!!!!
Joopa joo rekkamies?lähes jeesus,omasta mielestään,baarejen suurisuisia hemmoja,taitaa ollaniin että olette äidin omia tissiposkia.
- persejatissit
rexkakkaa kirjoitti:
Joopa joo rekkamies?lähes jeesus,omasta mielestään,baarejen suurisuisia hemmoja,taitaa ollaniin että olette äidin omia tissiposkia.
Joo, meneppäs rekkakuskeja arvostelemaan, johan aletaan äitä apuun pyytäämään :D:D
- pullopoikako
minulla kirjoitti:
on kuule ollut vuosien ajokokemus rekan ratissa jo silloin kun sinä imit äidin tissiä!!!!
Luuletko että SE tekee sinusta jotenkin paremman kuskin XD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806932Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346513Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816303Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644112Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62409Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant582179Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141492
- 1981230