raivaussaha kulmavaihde korjaus husky 545

tietoo

kolme vuotta vanhasta husgvarna 545 raivaussahasta meni kulmavaihde rikki. Tähän malliin voidaan vaihtaa sisäkalut.
Mutta miten onnistuu laakereitten ja hammasrattaiden irroitus. Sokkarikat olen jo poistanut. Ulosvetäjällä yritin irroittaa terän puoleista laakeria. Kuitenkaan siinä onnistumatta. Kuinka suurta voimaa siinä tulee käyttää.
Onko muita vinkkejä joita osien vaihtamiseen tarvitaan.
Kiitoksia jo etukäteen. Netistä en löytänyt vastauksia tähän, jospa näin onnistuisi.

9

6560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JÄRKEEPELIIN

      MITÄ SITÄ VANHOJA ROMUJA KORJAAN -OSTA UUS

    • huskuraivaaja

      "Netistä en löytänyt vastauksia tähän, jospa näin onnistuisi."

      Räjäytyskuvat löytyy husqvarna manuals hakusanalla.Sitten avaa Husqvarna supports ja avautuvalla sivulla ruksi illustrated parts list ja koneen tyyppi hakulaatikkoon ja search.
      Huono on tuo huskun kulmavaide.Pari kuukautta kesti sahata kunnes hajosi.Onneksi meni takuuseen.

      • sissus

        Tiedätkö oliko siinä komponenttivika vai kasausvirhe?


    • huskuraivaaja

      Hammasratas hajosi.
      Tuskin se voi olla kasausvirhe, kun kulmavaihteessa on pari hammasratasta ja muutama muutama laakeri lukkorikalla.Huollossa olivat kovin vaitonaisia esittelemään rikkinäistä osaa, totesivat vain , että näitä särkyy.
      Vanhassa huskussa kulmavaihde oli kestävä, mutta tähän 545 malliin tuli vähän tehoa lisää ja isompi terä niin johtuskohan siitä kulmavaihteiden rikkoontuminen.
      Toivottavasti husku on saanut uusissa raivureissa kulmavaihteet kestämään , kun saha valjaat on ihan käyttökelpoinen peli taimikonhoitoon.

      • sissus

        Alimitassahan se tuntuu sit olevan kun joutuu kovemmalle kuormitukselle, saisivat koeponnistaa etukäteen ettei tarvi asiakkaiden kentällä sitä tehdä.


      • rahaarahaa
        sissus kirjoitti:

        Alimitassahan se tuntuu sit olevan kun joutuu kovemmalle kuormitukselle, saisivat koeponnistaa etukäteen ettei tarvi asiakkaiden kentällä sitä tehdä.

        kyllähä maataloudessa suomalaine valtrakin viljelijöillä on tuotekehittelyssä


      • NONIIIII

        SYÖVÄLLÄ LIIKENTEESEEN


    • Juuso4

      Ota ensin ylhäältä tuleva ratas pois. Alapuolen laakeri tulee akselin kanssa ulos.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      440
      5334
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2194
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1760
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      80
      1505
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1448
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1384
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1315
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1227
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1178
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1130
    Aihe