Koko tutkinto ulkomailla?

Lukiolainen...

Olen tässä miettinyt jos lähtisin lukion jälkeen opiskelemaan ulkomaille. Johonkin sellaiseen maahan jossa puhutaan englanti mm. Australia, Uusi-Seelanti jne... Olisin lähdössä poikaystävän kanssa. Hän menisi todennäköisesti töihin. Mihin asumaan? Mistä saisi töitä? Opintotuki Suomesta vai kohdemaasta? Muita tukia?
Opiskelullani olisi tarkoitus saada Suomen DI, kauppatieteiden maisteri tai muu yliopistollinen tutkinto. Jos ulkomailla asuminen käy liian vaikeaksi, voiko muuttaa takaisin Suomeen? Ja jatkaa opintoja?
Keneltä Suomessa voisin kysyä ulkomailla opiskelusta?
Toivon asiantuntevaa apua asiasta. Kiitos.

10

1633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siiri

      Itse opiskelen kokotutkintoa italian yliopistossa (kauppatieteita). Kelalta saa hyvia neuvoja opintotuesta ja siihen liittyvista seikoista..suomihan on siis yksi harvoista maista jossa on olemassa "opintotuki", esim. italiassa sita ei ole. Opintetukea maksetaan normaalisti ulkomaille jos haet valtion yliopistoon tai johonkin vastaavaan joka on suomen valtion "hyvaksyma". Sinun pitaa kerata kaikki mahdolliset dokumentit etta pystyt hakemaan haluamaasi yliopistoon. Voi olla etta joidenkin maiden hakusysteem poikkeaa suomalasisesta vastaavasta. Esim italiassa kaikkiin tidekuntiin ei ole edes paasykoetta, eu:n jasenena edes kielikoe ei ole pakollinen, kannattaa ottaa hyvissa ajoin selville. Italiaan opiskelemaan liittyvista asioista neuvoo italian kulttuuri instituutti joka mm. kirjoittaa ns. todistuksen etta suomalaisella ylioppilastutkinnolla voi hakea ulkomaalaisiin korkeakouluihin joten luultavasti eim. austraaliaan hakeville on samantapainen instituutti. Hyvin tietoa saa myoskin www.maailmalle.net-sivulta.

      • kike

        Kun lähdit Italiaan, tunsitko hyvin italian kielen? Jos tunsit niin kuinka hyvin? Tarkoitan että missä olet sitä opiskellut.


      • siiri
        kike kirjoitti:

        Kun lähdit Italiaan, tunsitko hyvin italian kielen? Jos tunsit niin kuinka hyvin? Tarkoitan että missä olet sitä opiskellut.

        opiskelin 3v. lukiossa...mutta aluksi oli vaikeaa, toinen vuosi mennee huomattavasti paremmin=)


    • ekonomi

      Suomessa voit opiskella ilmaiseksi, opetus on parempaa & tutkintoasi arvostetaan Suomessa enemman. Itsekin halusin tehda tutkintoni ulkomailla, onneksi tulin jarkiini ja tein sen Suomessa. Ehditte ulkomaille toihin myohemminkin & mukavaa kun ei tarvitse maksaa lainaa lopun ikaansa. Suomalaiset tutkinnot kunniaan!

      • ....

        Miksi aina ulkomailla opiskelun ohessa puhutaan isoista lainoista??? Itse opiskelen irlannissa yliopistossa eika lainanotto ole tullut kuuloonkaan. Saan opintotuen Suomesta ja kayn osa-aikatoissa. Kylla niilla menot saa hyvin maksettua.

        Toiseksi, tama "suomalaisen koulutuksen paremmuus" on myos niin ja nain, mika siina onkin etta ulkomailla opiskelevia on aina painettava alas.


    • asdfjklä

      Kokemuksella voin sanoa, että yliopistotutkinto "oikeasta maasta" ajaa usein suomalaisen tutkinnon ohi. Ainakin yhteiskuntatieteissä ja kauppatieteissä. Sanomattakin selvää, että työnhaussa vaikuttavat muutkin tekijät kuten työkokemus ja hakijan persoona.

      www.maailmalle.net on ensimmäinen paikka, kun ulkomaille lähtee. Sieltä voit avata luettavaksi maaoppaita. Australian asioista kannattaa kysellä osoitteesta www.dundernews.com
      Oletan, että olet perillä noiden maiden lukukausimaksuista, jotka siis ovat n-a-u-r-e-t-t-a-v-a-n korkeita. Ensin luettaan kandiksi ja sitten, jos arvosanat riittävät sisään pääsyyn voi hakea maisterin tutkintoon.
      Työviisumia on noihin maihin erittäin vaikeaa hankkia vuoden work & travelia lukuun ottamatta. Opiskelijana voit kai yrittää saada poikaystäväsi mukaan, mutta luulen, että tähän pätee normaalin spouse-viisumin vaatimukset, eli pari vuotta asumista yhdessä ja vakaa aikomus avioliitosta. Noitahan voi tarkistelle maiden ulkoministeriöistä.

      Bolognan myötä vaihto Suomeen helpottuu huomattavasti. Tämä on tosin Euroopan sisäinen yhdentymisprojekti.

      Ulkomailla opiskelu on valtavan antoisaa. Suuressa maailmassa on tärkeintä löytää arvostettu yliopisto sillä niillä on eroja. Suosittelen kuitenkin miettimään Britanniaa tai Irlantia ihan vaan taloudellisista syistä.

      • jorma.

        kyllä suomessa opiskelu kuitenkin on kaikista helpointa, jos nyt pääsee sisään. itse valmistuin ekonomiksi suomesta ja lähdin heti tänne espanjaan. mietin ulkomailla opiskelua kylläkin aluksi mutta totesin suomessa opiskelun olevan paras vaihtoehto. valmistuin reilu 3 vuodessa, koska opiskelu suomen kielellä on kuitenkin paljon helpompaa ja ilmaista. lisäksi tietysti vietin jenkeissä vaihtovuoden suomesta yliopsitosta saamallani stipendillä ja 6kk palkallisessa työharjoittelussa kanadassa. sitten olikin hyvä jättää suomi ikuisesti 0 eur lainaa ja hyvillä mielin. kiitos suomi ilmaisesta ja kilpailukykyisestä tutkinnosta mutta takaisin en tule pimeyteen ja loskaan veroja maksamaan. vinkki vielä muille: kandee pyrkii ennen valmistumista johonkin toiseen yliopistoon opintosuorituksilla ja pumpata loppu opintotuet sinne ja nostamaan sen 70 tukikuukauteen. verottaja ei aina saa selville kaikkia tuloja, kun osaa kikkailla ja jos saa, niin onhan se 400eur kk aina ilmasta lainaa reilu vuodeks. kandee olla fiksu!


      • jäliviisaas
        jorma. kirjoitti:

        kyllä suomessa opiskelu kuitenkin on kaikista helpointa, jos nyt pääsee sisään. itse valmistuin ekonomiksi suomesta ja lähdin heti tänne espanjaan. mietin ulkomailla opiskelua kylläkin aluksi mutta totesin suomessa opiskelun olevan paras vaihtoehto. valmistuin reilu 3 vuodessa, koska opiskelu suomen kielellä on kuitenkin paljon helpompaa ja ilmaista. lisäksi tietysti vietin jenkeissä vaihtovuoden suomesta yliopsitosta saamallani stipendillä ja 6kk palkallisessa työharjoittelussa kanadassa. sitten olikin hyvä jättää suomi ikuisesti 0 eur lainaa ja hyvillä mielin. kiitos suomi ilmaisesta ja kilpailukykyisestä tutkinnosta mutta takaisin en tule pimeyteen ja loskaan veroja maksamaan. vinkki vielä muille: kandee pyrkii ennen valmistumista johonkin toiseen yliopistoon opintosuorituksilla ja pumpata loppu opintotuet sinne ja nostamaan sen 70 tukikuukauteen. verottaja ei aina saa selville kaikkia tuloja, kun osaa kikkailla ja jos saa, niin onhan se 400eur kk aina ilmasta lainaa reilu vuodeks. kandee olla fiksu!

        Mitenkähän Jormankin sitten kävi, kun rahat loppuivat Epsanjasta?


    • 10+7

      Jos työt loppuivat Espanjasta Jormalle oli varmasti vientiä muualla Euroopassa ja/tai Etelä-Amerikassa. Kun on työskennellyt jonkun aikaa ulkomailla niin seuraavan työpaikan löytäminen on lasten leikkiä. Harvat ihmiset osaavat useita kieliä hyvin, ja harvoilla on kokemusta ulkomailla työskentelystä.
      Eli uskoisin että Jormalla pyyhkii ihan hyvin.

      • Bulkkis

        Töitä varmasti löytyy jatkossakin, kunhan pysyy siellä ulkomailla. Valitettavasti Suomessa ei oikein osata käytännön tasolla arvostaa ulkomailla hankittua työkokemusta. Poikkeuksiakin toki on, mutta aika karua kertomaa on monien paluumuuttajien jutut olleet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3458
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1459
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1229
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1202
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      923
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      822
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      85
      751
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      735
    Aihe