Hei, eli suostuuko sossu maksamaan rahana 3kk:den takuu vuokran jos vuokran antaja ei hyväksy maksusitoumusta?
Kyseessä on ensimäinen oma vuokra-asunto. Kiitos kaikille vastanneille.
tärkeä kysymys
8
107
Vastaukset
- EiSuostu
Suora vastaus: Ei suostu.
Lähtökohtaisesti sossu maksaa takuuvuokraa kahdella tapaa (vähän paikkakunnasta ja tapauksesta rippuen) joko niin, että kiikutat takuuvuokrapyynnön laskuna sossuun ja he tilittävät sen vuokranantajalle tai sitten juurikin sen maksusitoumuksen muodossa. - 889988989899
En ole ikinä kuullut että sossu olisi maksanut 3kk takuuvuokran. Yleensä siihen takuuvuokraan saa 1-2kk vuokraa vastaavan maksusitoumuksen mutta tietyillä edellytyksillä (asunnottumuus uhkaa, alueelta vaikea saada sopivia asuntoja yms.) sossu kyllä myöntää rahanakin tuon vakuuden, mutta silloinkin vain 1-2kk vastaavan summan. Tässä on paljon alueellisia eroja. Jossain perähikiällä ei ole mitään asuntopulaa joten sossu myöntää takuuvuokria hyvin nihkeästi, kun taas esim. pk-seudulla 2kk takuuvuokrat ovat arkea.
- aina_kapitalisti
Herrajumala tätä holhousyhteiskuntaa. En tiedä maksaako sossu takuuvuokran, mutta jos maksaa ,niin hulluksi on tämä yhteiskunta mennyt.
Mitäpä jos menisit töihin ja tienaisit sen verran rahaa, että pystyt takuuvuokrat maksamaan. Niin minäkin aikoinaan jouduin tekemään.
Itse en ole yliopistoaikaista opintotukea lukuunottamatta nauttinut yhteiskunnan tukijaisista. Viimeiset 15 vuotta olen lekurillakin käynyt yksityisellä, koska kunnallinen arvauskeskus ei ole ihmisen paikka.
Mutta on tämä elämä mukavaa kun tietää, että saa verorahoillaan tukea yhteiskunnan holhokkeja ja muita syrjääntyneitä. Vielä mukavampaa on jos veroja nostetaan, niin menee entistä parempaan tarkoitukseen rahat.
Antaako sossu muuten ryyppäämiseenkiin rahat, jos ei ole omia euroja?????- tienaavaanverojatarvitaa
Antaahan ne sitä kutsutaan HARKINAN VARAISEKSI TUEKSI.
- kljkljlkj
Tänä päivänä ei maksa enää mitään. Ei edes yhtä kuukautta. Näin on marjat.
- arja888888
Helsingissä en saanut vuokratakuuta rahana, mutta 2kk vuokraan sain kyllä sellaisen maksusitoumuksen joka kelpasi yksityiselle vuokranantajalle, onneksi löytyi sellainenkin vuokranantaja joka tuon hyväksyi, kaikille se ei nimittäin kelpaa.
- slkdsaljkd
Täysin kuntakohtaista, asiaan voit saada selvyyden vain ottamalla yhteyttä oman kuntasi sossuun.
- ei.sosiaalitapauksille
Kyseinen vuokranantaja ei halua vuokrata sosiaalitapauksille. Sen ymmärtää hyvin ja siihen on tyytyminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12611141Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610324- 268040
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1906550Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.535641- 735071
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1484390Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254236Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas704067Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333624