Sipilällä on eräs ominaisuus, joka on HYVÄLLE johtajalle välttämätön: Kuka tahansa hänen seurassaan tuntee mitä todennäköisimmin olevansa aidon ihmisen seurassa.
Sipilän luonnollista karismaa
JombenrakasHVpiällikk
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olet oikeassa. Sipilä vaikuttaa aidosti tyhmältä.
Sipilä aikanaan perusti IT alan yrityksen tyhjästä ja sai sen menestymään.
Kai se jotaki miehestä sellainen kertoo ?
Myi yrityksensä ja sai siitä selvää rahaa kohtuullisen määrän.
Sinullakin on samat mahdollisuudet,varsinkin kun pidät itseäsi ilmeisesti nerona.
Ei Sipilä mitään yritystä tyhjästä ole perustanut. Kyseisen yrityksen perusti ihan toinen henkilö, joka piti sitä, että Sipilä sitten myi kannattavan yrityksen ulkomaalaisille epäisänmaallisena tekona ja pahoitti asian vuoksi mielensä. Sipilä oli yritykssä omistajana mutta ei sen pääperustajana.
Aika moni, joiden kanssa olen keskustellut kertovat olevan olonsa kiusaantunut koska Sipilän verkkainen ja ympäripyöreät lausunnot antavat todella tyhmän ja yksinkertaisen ihmisen vaikutelman. Toki joka ei näe asioita nokkaansa pitemmälle, voi sanoa sitä karismaksi.
Hyvä johtaja ei toki sano, että pitää ihmistä samanarvoisena. Asian viestimiseen on paljon luonnollisia keinoja. Yksi niistä on kuuntelutaito.
Hyvä johtaja on myös hyvä ihminen, joka ei tee numeroa itsestään.