Eläkkeele jäävä

mietiskelijäv

Elikäs tälläistä kysyn: Jos jää tässä vaiheessa vuotta eläkkeele ja eläke on niin pieni että se oikeuttaisi asumistukeen, niin lasketaanko eläkettä myöntäessä alkuvuoden ansiot mukaan? Vai lasketaanko asumistuki sen mukaan mitä saa eläkettä kuukaudessa? Tulot olleet alle 1500€/ kuukaudessa, eli ei suuren suuret.

2

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdgggdgfddf

      Jos jäät tänä vuonna eläkkeelle niin olet vielä oikeutettu eläkkeensaajan asumistukeen joka on suurempi kuin normaali asumistuki. Eläkkeensaajan asumistukeen huomioidaan tulona bruttoeläkkeesi. Se mitä olet nyt parina viime vuonna tienannut ei oikein kerro yhtään mitään siitä kuinka suurta eläkettä saat vaan se eläke lasketaan pidemmältä ajalta.

      Todennäköisesti eläkkeesi käsittely kestää kuitenkin sen verran pitkään jos vasta syyskuussa jätät hakemuksen että eläkkeesi summa on tiedossa vasta ensi vuoden puolella jolloin saat vain normaalia asumistukea.

      • niintainoin

        Ei sitä ole vielä lopullisesti päätetty että eläkkeensaajan as.tuki lopetetaan ja eläkeläiset siirretään yleiselle as.tuelle.

        Toisaalta sekään ei ole aivan varmaan että jos siirto tapahtuu, se tapahtuisi niin että ne jotka ehtivät eläkk.saajan as.tuen saada tänä vuonna, saisivat sitä 2 v ajan. On ollut netissä puhetta että kaikilta saattaa lähteä se tuki jo 1.1.2016 oli koska hyvänsä viimeksi tarkistettu/aloitettu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2631
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2293
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      115
      2004
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      129
      1983
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1723
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      147
      1258
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1142
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1105
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      90
      1080
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1019
    Aihe