SUOMI SUOHON JA KUNNOLLA. EIKÖ HÄVETÄ.
YHTEISKUNTASOPIMUSTA EI TULE KIITOS KOKOOMUS
OINBOIN
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Uutiset
Kotimaa
Kotimaa 20.8.2015
Sipilä: Yhteiskuntasopimusta ei synny
Pääministeri Juha Sipilän mukaan yhteiskuntasopimusta ei saada aikaiseksi. Hallituspuolueiden puheenjohtajien mukaan tavoitteita lähdetään nyt toteuttamaan hallitusvetoisesti.
Yhteiskuntasopimusneuvottelut ovat kaatuneet. Sipilän mukaan prosessissa ei löytynyt "sitoutumista yhteiseen maaliin".
– Olen äärimmäisen pettynyt, kaikki kivet käännettiin, Sipilä kertoo.
– Yritystä ei puuttunut, en halua syytellä ketään osapuolia. Yritys oli aito ja kova, Sipilä sanoo.
Sipilän mukaan yhteiskuntasopimukselle olisi ollut tarvetta Suomen kilpailukyvyn parantamiseksi.
– Olemme eurossa elämisen aikana ensimmäistä kertaa tulleet tilanteeseen, joissa tarvitaan sisäisen devalvaation keinoja tai sellaisia keinoja, joilla nollakasvun tai negatiivisen kasvun tilanteessa kilpailukykyä pitää pystyä parantamaan. Tutut, tunnetut keinot eivät riitä, suomalaisen työn kilpailukyky on päässyt heikentymään rajusti.
Myykää loputkin firmat ulos. Olette täyttämässä Suomem Isiksen terroristeilla. He eivät ole avun tarvitsijoita lainkaan, vaan verenhimoisia murhaajia.
Väärin: kiitos Lauri Lyly.
VÄÄRIN KOKOOMUS!
Eihän koskaan muka syy ole kokoomuksessa eihän? Syy on aina kokoomuksessa.
Sokea Reettakin näkee , jotta on tyhmää myydä heikoimmin palkattujen tuloja alaspäin kun hyvätuloisille ei ole vielä keksitty minkäänlaista järjestelmää jolla he auttaisivat Suomen taloutta nousuun.
Turha väittää että hyvätuloisia on niin vähän ettei se auta mitään, SSS miehiltä puuttuu moraali täysin, 2000 2500 3000 ansaitsevilla ei ole varaa pudottaa palkkaa laisinkaan.
Huutelin tuossa tiliä Suomenvaltion tukemiseksi , jotta ne joilla on sitä mistä laittaa niin laittaisivat Suomen valtion obligaatioihin , se olisi nyt nopein konsti saada talous kuntoon, joutilas raha sijoitettaisiin valtion talouden huonon hoitamisen korjaamiseksi , korkoa tuottaviin obligaatioihin.
Nyt on ihmisten pitänyt liika raha pistää pörsseihin usein ulkomaisten firmojen osakkeisiin , ja tehtäisiin mahdollisuus rahoittaa valtiota.
Näin hetkeksi vähennettäisiin ulkomaisia lomia ja autojenvaihtoa siirrettäisiin , sekä kaikkea kulutusta vähennettäisiin , se loisi kylläkin lisää työttömyyttä , mutta toisaalta valtiolla olisi enemmän rahaa käytettävissä hyvien investointikohteitten tukemiseen.
Ja tuollaiset Talvivaarat pitäisi unohtaa , näin halvan nikkelin aikakaudella ja muistella Pekka Perän pyramiidihuijausta muutama 5 vuotta , sen jälkeen kaivos käynnistää vasta kun kaikki rikastus ja vesiongelmat on ratkaistu.
Lama aikana ei tarvita myöskään lisä ydinvoimaa ja siinäkin vain nyt velkataakka kasvaa , Venäjän kauppa ei aukea , kun olemme EU pakotteissa mukana.
Tie on suuri työttömyys, joka tapauksessa, näinhän pitää kapitalismissa olla että rahavalta voi halventuneen omaisuuden ostaa pilkkahintaan itselle , talous kokee nousu ja laskukautensa , josku se ryöstäytyy täydelliseen lamaan joka nyt on edessä.
= AHNEUS SUURIN SYÖPÄ
Pitkän ajan kehitys johtanut epäluottamukseen ,päättäjien taholta LUVATTU vaikka mitä ,kuitenkin työpaikat vähenee ,miksiköhän ?????
Hallituksen pitää luoda ENSIN se oikea ilmapiiri yhteiskuntaan ,siis tehdä ,ei pelkästään toivoa .
Niin kauan kun kansa (tavallinen ) ei tunne että puheet ja teot ovat yhtä ,on vaikea saada mitään rakentavaa aikaan .
Katsokaa yhteiskunnan eriarvoisuutta ,muualtakin kuin omista lähtökohdistanne .
Järjettömät palkat ja palkkiot ,täysin käsittämättömät eläke-edut ja irtisanomisrahat .
Veroparatiisikikkailut ,pääomatulokikkailut ,kaikki vain hyvävelijärjestön käytössä (itse ja kaverit on lait laatineet )
Edellämainitut asiat korjaamalla yhteiskunnan verotulot korjaantuisi sadoilla miljoonilla .
Tulkaa em.asiat korjaamalla keskustelemaan 5% hypystä ,ilmapiiri voisi olla toinen !
Onko hallituksella todella tarkoitus saada Suomi nousuun ? Ehdotetaan yhteistyötä ,neuvotteluja ,ei sanelu ,ei uhkailuja
Kaikki kolmenässän tunareiden touhut kusee! Iso-otsako niiden takana?
muistakaa, kun ei ole tuloja ei menoja. Kaikki omaisuus käteiseksi, palkka vaaditaan käteisenä, jos muu ei auta kerjätään kuten romanit, mistä valtio saa silloin tulonsa. Suomen valtiolle ei mkaseta veroja senttiäkään, kuten yläluokkakaan ei maksa.