Tehdään tästä asiallinen keskustelu

TarKas66

Hei!

Olen juuri aloittanut hormonikorvaushoidon. Tupakoin ja vaikka luulin, että pystyn lopettamaan helposti näin tärkeän asian takia, ei lopettaminen ole onnistunut kokonaan. Poltan tällä hetkellä 3 - 5 tupakkaa päivässä. Mikäköhän mahtaa olla määrä, joka nostaa veritulppariskiä? En saa tietoa tästä asiasta mistään. Vai onko tosiaankin niin, ettei tupakkaa saa polttaa yhtään? Siihen tietysti pyrin, mutta ei näy olevan niin helppoa.

Pyysin lääkäriltä hormonikorvaushoidon haluttomuuden ja kuivuuden takia, mutta minulla on myös kuumia aaltoja. En vaan koe niitä ongelmallisina. Miten äkkiä hoito tehoaa näissä haluttomuusasioissa? Toivon ja pyydän, että minulle vastaavat vain ne, jotka käyttävät lääkärin määräämiä korvaushormoneja. Pyydän myös mahdollisimman laajaa keskustelua vaihdevuosioireista, erityisesti mielialaongelmat kiinnostavat.

En ole kiinnostunut luontaistuotteista enkä siis halua tietää niistä mitään. Ne vievät vain kullanarvoista tilaa tärkeältä keskustelulta, kaikella ystävällisyydellä ja päinvastaisiakin näkemyksiä kunnioittaen.

7

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hormonifani

      Tuskinpa kukaan saati yksikään tutkimus pystyy osoittamaan sitä määrää, jolla veritulppariski kasvaa. Hormonikorvaushoito yhdessä tupakoinnin kanssa kasvattaa keuhkosyöpäriskiä, mutta kukaan ei voi sanoa, montako tupakkaa päivässä kasvattaa riskiä ja minkä verran. Googlaa esim. HRT and smoking and cancer, niin voit lukea, mitä asiantuntijat ovat asiasta mieltä. Heitä ne tupakat helv..tiin ja hae nikotiinipurukumia.

    • EstroElli

      Vaikka estrogeeli ei olekaan virallisesti mikään seksihaluja nostattava hormoni, niin kuitenkin se monilla on tuonut seksihalut takaisin, mikä on ihan ymmärrettävää, sillä onhan monilla naisilla ne halut tallella sillloin kun omaa kehon estrogeenia on vielä olemassa.

      Myös se auttaa seksihaluihin estrogeenilääkityksen kautta, että kun ei ole niin hurjia oireita ja hikoilua, valvomista, niin on ihan eri kunnossa ja fyysisesti ja psyykkisesti paremmassa vireessä myös seksiä haluaa helpommin.

      Itselläni estrogel käytössä ja myös seksihalut tallella. Ilman korvaushoitoa ihan rehellisesti sanoen olisin varmaan toisen kärsimysvuoden sisällä kuollut, niin huonoon kuntoon menin kun lähes vuoden yritin pärjätä kammottavien oireiden kanssa mm. soijalla, joka vähän auttoi, mutta hyvin vähän.

      Kokeile ap sähkötupakkaa ja pieniä määriä nikotiinipurukumia ja vähitellen vaihda se nikotiinipurkka ihan tavalliseen ja jätä sitten se sähkötupakkakin pois. Jos et millään onnistu, niin vedä vain parit savut per tupakka ja vähitellen vähennä ja sitten lopeta. Tsemppiä! :)

    • pikkumyy13

      itsellä on hormonikierukka viisi vuotta eikä ole ollut mitään ongelmia.

    • Aboriginali
    • TarKas66

      Kiitos kaikille vastauksista :)

    • hb-hirmu

      Ei tupakka ole ainoa veritulppariskin aiheuttaja. Itse olin tyttönä aneeminen ja kouluterkkari komensi syömään rautaa. Lasten synnyttyä 30v ikäisenä laitettiin hormonikierukka ja toinen ja oliko vielä kolmaskin. Rauta lähti nousuun 130 taisi olla lasten synnyttyä ja siitä kohosi. Kohtu poistettiin ja niin hb 151. No, luovuttamalla se laskee.

    • ryhmis

      Tuu facebuukin menopaussi ryhmään, siellä paljon kokemusta kaikista oireista, myös mielialoista ja muista fyysisistä jutuista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      236
      2624
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      61
      1418
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1197
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      100
      1102
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1098
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    Aihe