Hei!
Olen juuri aloittanut hormonikorvaushoidon. Tupakoin ja vaikka luulin, että pystyn lopettamaan helposti näin tärkeän asian takia, ei lopettaminen ole onnistunut kokonaan. Poltan tällä hetkellä 3 - 5 tupakkaa päivässä. Mikäköhän mahtaa olla määrä, joka nostaa veritulppariskiä? En saa tietoa tästä asiasta mistään. Vai onko tosiaankin niin, ettei tupakkaa saa polttaa yhtään? Siihen tietysti pyrin, mutta ei näy olevan niin helppoa.
Pyysin lääkäriltä hormonikorvaushoidon haluttomuuden ja kuivuuden takia, mutta minulla on myös kuumia aaltoja. En vaan koe niitä ongelmallisina. Miten äkkiä hoito tehoaa näissä haluttomuusasioissa? Toivon ja pyydän, että minulle vastaavat vain ne, jotka käyttävät lääkärin määräämiä korvaushormoneja. Pyydän myös mahdollisimman laajaa keskustelua vaihdevuosioireista, erityisesti mielialaongelmat kiinnostavat.
En ole kiinnostunut luontaistuotteista enkä siis halua tietää niistä mitään. Ne vievät vain kullanarvoista tilaa tärkeältä keskustelulta, kaikella ystävällisyydellä ja päinvastaisiakin näkemyksiä kunnioittaen.
Tehdään tästä asiallinen keskustelu
7
139
Vastaukset
- Hormonifani
Tuskinpa kukaan saati yksikään tutkimus pystyy osoittamaan sitä määrää, jolla veritulppariski kasvaa. Hormonikorvaushoito yhdessä tupakoinnin kanssa kasvattaa keuhkosyöpäriskiä, mutta kukaan ei voi sanoa, montako tupakkaa päivässä kasvattaa riskiä ja minkä verran. Googlaa esim. HRT and smoking and cancer, niin voit lukea, mitä asiantuntijat ovat asiasta mieltä. Heitä ne tupakat helv..tiin ja hae nikotiinipurukumia.
- EstroElli
Vaikka estrogeeli ei olekaan virallisesti mikään seksihaluja nostattava hormoni, niin kuitenkin se monilla on tuonut seksihalut takaisin, mikä on ihan ymmärrettävää, sillä onhan monilla naisilla ne halut tallella sillloin kun omaa kehon estrogeenia on vielä olemassa.
Myös se auttaa seksihaluihin estrogeenilääkityksen kautta, että kun ei ole niin hurjia oireita ja hikoilua, valvomista, niin on ihan eri kunnossa ja fyysisesti ja psyykkisesti paremmassa vireessä myös seksiä haluaa helpommin.
Itselläni estrogel käytössä ja myös seksihalut tallella. Ilman korvaushoitoa ihan rehellisesti sanoen olisin varmaan toisen kärsimysvuoden sisällä kuollut, niin huonoon kuntoon menin kun lähes vuoden yritin pärjätä kammottavien oireiden kanssa mm. soijalla, joka vähän auttoi, mutta hyvin vähän.
Kokeile ap sähkötupakkaa ja pieniä määriä nikotiinipurukumia ja vähitellen vaihda se nikotiinipurkka ihan tavalliseen ja jätä sitten se sähkötupakkakin pois. Jos et millään onnistu, niin vedä vain parit savut per tupakka ja vähitellen vähennä ja sitten lopeta. Tsemppiä! :) - pikkumyy13
itsellä on hormonikierukka viisi vuotta eikä ole ollut mitään ongelmia.
- Aboriginali
Asiallista tietoa tupakoinnin haitoista löytyy Tupakkaklinikan sivustoilla.
http://www.tohtori.fi/?page=0421481
------------------------------------- - TarKas66
Kiitos kaikille vastauksista :)
- hb-hirmu
Ei tupakka ole ainoa veritulppariskin aiheuttaja. Itse olin tyttönä aneeminen ja kouluterkkari komensi syömään rautaa. Lasten synnyttyä 30v ikäisenä laitettiin hormonikierukka ja toinen ja oliko vielä kolmaskin. Rauta lähti nousuun 130 taisi olla lasten synnyttyä ja siitä kohosi. Kohtu poistettiin ja niin hb 151. No, luovuttamalla se laskee.
- ryhmis
Tuu facebuukin menopaussi ryhmään, siellä paljon kokemusta kaikista oireista, myös mielialoista ja muista fyysisistä jutuista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 24014967
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?461924- 1811420
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1021310- 281199
- 122958
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30912Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex81774Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80728- 75668